Жиророзчинні вітаміни і здоров’я зубів

Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки відносно простої будови і різноманітного необхідного для розвитку біологічного організму хімічного складу. Вітаміни в організмі виконують каталітичну функцію в складі активних центрів різноманітних ферментів, беруть участь в гуморальній регуляції екзогенних прогормонів і гормонів.

З порушенням надходження вітамінів в організм пов’язані три патологічних стани: авітаміноз (відсутність вітаміну), гіповітаміноз (нестача вітаміну), гіпервітаміноз (надлишок вітаміну). За розчинністю вітаміни поділяють на водорозчинні (вітаміни C і групи B) і жиророзчинні (A, D, E, K). Місцями накопичення жиророзчинних вітамінів є жирова тканина і печінка. Водорозчинними вітамінами в великих кількостях організм не запасається, при надлишку вони виводяться з сечею.

Чудо вітаміну D. Присутність жиророзчинних вітамінів D є вкрай важливим для підтримки балансу кальцію і фосфору в крові, без якого не можна зупинити руйнування зубів.

Англійський професор і лікар Едвард Мелланбі, який відкрив вітамін D, зі своєю дружиною Мей Мелланбі вивчав процеси руйнування зубів, серед яких були тривалі спостерігання за людьми і тваринами, пов’язані з вивченням їх харчування. Безсумнівно, вітамін D є найважливішим фактором у розвитку здорових і міцних кісток і зубів.

Жиророзчинні вітаміни А і D потрібні нашим клітинам для вироблення остеокальцину – білка, який відповідає за депонування кальцію і фосфору в кістковій тканині.

Доктор Прайс виявив, що сучасні люди страждають від руйнування зубів через їжу, в якій спостерігається серйозний недолік жиророзчинних вітамінів. І для того щоб вилікувати карієс, людям просто необхідно додати ці вітаміни в свій раціон.

Дари моря є відмінним джерелом вітаміну D. Ті, хто не має можливості купувати якісні морепродукти, можуть вживати свиняче сало – воно містить найбільшу кількість вітаміну D на 1 г. Однак досліди з різними типами раціонів показали, що свинячий жир менш ефективний в лікуванні карієсу, ніж яловичий нутряний жир. Ферментований жир печінки тріски є найбагатшим джерелом повного спектра жиророзчинних вітамінів D. Для вегетаріанців помірне споживання вершкового масла та курячих яєць навряд чи дасть необхідну кількість цього вітаміну. Додавання вершкового масла з високим вмістом вітамінів і натуральних качиних яєць цілком може забезпечити необхідну кількість вітаміну D.

Синтетичні вітаміни або корисні продукти? Існує безліч досліджень, на підставі яких попереджають про шкоду від занадто великої кількості жиророзчинних вітамінів групи A і D в харчуванні. Більшість цих висновків є результатами досліджень вітамінів А і D окремо або в якості синтетичних добавок, а не в складі повноцінних продуктів. Жиророзчинні вітаміни бажано вживати в формі харчових продуктів, щоб організм міг їх належним чином засвоїти.

Життєво важливий жиророзчинний вітамін А. Водорозчинні поживні речовини, звані каротинами, не є справжнім вітаміном А. Каротин міститься в моркві, гарбузі і зелених овочах. Жиророзчинний вітамін А – це ретинол, у чистому вигляді нестабільний, зустрічається як в рослинних продуктах, так і тваринного походження, в організмі синтезується з бета-каротину. Щоб забезпечити організм необхідною кількістю вітаміну А, в залежності від вже наявного запасу, необхідно в 10-20 разів збільшити вживання каротину.

Вітамін А належить до розряду сполук, які відіграють важливу роль в функціях зору, рості кісток, розмноженні, нормальному внутрішньоутробному розвитку і клітинному диференціюванню; впливає також на здоров’я кісток і разом з вітаміном D стимулює і регулює їх зростання. Вітамін А знижує рівень кальцію в крові, і це вказує на те, що він допомагає організму ефективніше використовувати кальцій, а також сприяє збільшенню кількості так званих факторів росту, які стимулюють ріст і відновлення кісток і зубів.

Великі дози вітаміну А можуть бути токсичними для організму. Проте достатня кількість вітаміну D в харчуванні перешкоджає розвитку негативних наслідків передозування вітаміну А. Тому, якщо ви їсте багато печінки, щоб попередити передозування вітаміну А, бажано проводити деякий час на сонці або разом з їжею споживати необхідну кількість вітаміну D.

Найбільша кількість жиророзчинних вітамінів А міститься в печінці тварин. Саме цим можна частково пояснити чудодійну властивість печінки в раціоні загоювати зубний карієс.

Жир печінки тріски виліковує карієс. Коли вітаміни А і D вживаються одночасно, вони не завдають шкоди. Найефективніший і легкий спосіб отримати обидва вітаміни відразу – це з’їсти жир печінки тріски: 1 чайна ложка якісного жиру печінки тріски містить кількість вітаміну А, еквівалентну 5,2 літрам молока або 450 г вершкового масла, або 9 яйцям.

В «Стоматологічному журналі» Нової Зеландії була опублікована стаття, в якій доктор Прайс описував експеримент, який доводить ефективність вживання жиру печінки тріски для ремінералізації зубів. В групі з шістдесяти шести дівчаток-аборигенок були обрані тридцять три з найкращим станом зубів – вони склали контрольну групу. Іншим тридцяти трьом учасницям в раціон харчування додавали по дві чайні ложки жиру печінки тріски в день. В іншому дієта експериментальної і контрольної груп залишалася однаковою. Після закінчення шести місяців в групі, що приймала жир печінки тріски, зуби учасниць стали на 41,75% більш стійкими до карієсу, ніж у дівчаток з контрольної групи, яких раніше вважали менш схильними до руйнування зубів.

Різновиди жиру печінки тріски. Не всі різновиди жиру печінки тріски однакові. В жирі печінки тріски, придбаному в спеціалізованих магазинах здорового харчування, зовсім не міститься незачепленого промисловою переробкою вітаміну D. Процес промислового виробництва жиру печінки тріски включає лужне рафінування, знебарвлення, охолодження, при якому усуваються насичені жири, і дезодорацію, під час якої видаляються пестициди і заодно вітаміни A і D. Після закінчення цього процесу жиророзчинний вітамін D повністю зруйнований, а вітамін A залишається лише в дуже невеликій кількості.

Найкращим видом жиру печінки тріски, що є в наявності в магазинах здорового харчування, представляється продукт фірми Nordic Naturals без додавання вітаміну D. У цьому продукті не міститься природних жиророзчинних вітамінів D.
Якщо на етикетці будь-якої комерційної торговельної марки жиру печінки тріски присутній вітамін D, то, найімовірніше, це доданий в жир штучний вітамін D3. Той факт, що цей вітамін D – штучного походження, на упаковці не вказується. Більшість марок жиру печінки тріски також містить фракційну форму вітаміну E, що виконує роль консерванту. У деяких, хто вживав цей жир у занадто великих кількостях, спостерігалися алергійні реакції, бородавки або навіть головний біль на консервант D-альфа-токоферол в жирі печінки тріски. В результаті процесу очищення у жиру печінки тріски залишається мало рибного присмаку, і в такому вигляді його дуже легко приймати. Але ключовою перевагою жиру печінки тріски в боротьбі з руйнуванням зубів якраз і є жиророзчинний вітамін D, а в промислово вироблених різновидах він відсутній в натуральній формі.

Активатор X Вестона Прайса. Будучи в долині Льоченталь в червні, доктор Прайс бачив, як місцеві жителі дякували Творцеві за те, що наділяє животворними якостями вершкове масло і сир, коли їхні корови пасуться біля кордону вічних снігів. Свідченням цієї Присутності, як з’ясував доктор Прайс, є гормон подібний до вітаміну D, який він назвав Активатор X. Доктор Прайс припустив, що «можливо, в цих продуктах існує якась речовина, якої не вистачає в сучасному харчуванні». Це припущення з’явилося тому, що скелети аборигенів мали бездоганні кістки і зуби. Активатор X якраз і є цією відсутньою речовиною. Найвища концентрація Активатора X міститься в молочних продуктах, отриманих з молока корів, які пасуться на зеленій траві, що швидко зростає на вільних луках, а також він є в рибній ікрі. Ще Активатор X присутній в органах і жирі тварин, коли ті харчуються швидкозростаючими рослинами.

Ймовірно, Активатор X потрапляє в молочні продукти з рослинних стероїдів в період росту рослин і потім переробляється в організмі тварин, стаючи тією самою речовиною, що сприяє ремінералізації зубів, яку й було названо Активатором X. Судячи з цього, наявність в харчуванні вершкового масла, яке було зроблено з молока корів, які споживали свіжу траву, є найважливішою частиною процесу ремінералізації зубів.

Про зміст Активатора X в вершковому маслі можна судити по його пігменту. Швидке зростання трави зазвичай відбувається в період з травня по вересень, в залежності від особливостей клімату. Чим вершкове масло влітку є більш жовтим, тим більше в ньому, по всій ймовірності, жиророзчинних вітамінів. Якість вершкового масла з високим вмістом Активатора X залежить від ґрунту, пори року, породи тварини і видів трав, різнобарв’я бобових рослин, якими харчувалися тварини. Не будь-яке вершкове масло багате Активатором X, а тільки те, що отримане від корів, які харчуються швидкозростаючою молодою травою.

Доктор Прайс виявив, що вершкове масло з високим вмістом Активатора X може вилікувати рахіт, і що з його допомогою співвідношення кальцію і фосфору в крові наближається до показників норми. В результаті практичних експериментів, а також дослідів за лабораторними тваринами доктор Прайс виявив, що поєднання жиру печінки тріски і жовтого вершкового масла дає синергетичний ефект.

Джерела жиророзчинного Активатора X:
– вершкове масло з високим вмістом вітамінів X-Factor Gold;
– необроблене вершкове масло і топлене масло, отримане з молока корів, які пасуться на швидкозростаючих зелених травах;
– необроблені вершки з молока тварин, які пасуться на швидкозростаючій траві;
– ікра риби (хорошу рибну ікр без консервантів можна придбати в японських продовольчих магазинах).

Продукти, в яких найімовірніше міститься Активатор X:
– нутрощі краба і омара;
– жир печінки ската;
– печінка тварин, що харчуються швидкозростаючою травою;
– гусяча або качина печінка;
– кістковий мозок;
– залози тварин (наприклад, щитоподібна залоза), коли тварини харчуються швидкозростаючою травою;
– кишки тварин, що харчуються швидкозростаючою травою;
– невеликі кількості сиру з молока корів, які пасуться на швидкозростаючій траві;
– невелика кількість яєць птиці, що живиться свіжою травою.

Через відсутність точних методів аналізу і наукових досліджень, пов’язаних з Активатором X, поки що надання конкретних цифр є неможливим, за винятком рибної ікри і весняного чи літнього вершкового масла. Поживне вершкове масло можна заморожувати на зиму. Процес пастеризації молочних продуктів погіршує якість, але не руйнує Активатор X. Комерційні марки магазинного вершкового масла, які містять найбільшу кількість Активатора X – це Kerrygold з Ірландії і Anchor з Нової Зеландії. Клімат Нової Зеландії – справжній рай для корів, тому найкраще, якщо не має можливості дістати сире вершкове масло, купувати масло марки Anchor. Крім вершкового масла Anchor, гарним вибором можуть бути місцеві марки, масло яких має насичений жовтий колір і хороший смак. Якщо ж вас турбує, що масло пастеризоване, ви можете зробити з нього топлене. Якщо не задовольняє процес ремінералізації зубів, тобто зуби продовжують руйнуватися, коли ви використовуєте пастеризоване вершкове масло, слід спробувати більш концентровану форму Активатора X.

Додаткові джерела жиророзчинних вітамінів – кістковий мозок, головний мозок, нирки і залози тварин. Цей розділ включає допоміжні методи боротьби з карієсом за допомогою харчування. Додавання одного з таких продуктів до вашого харчування, навіть зрідка, допоможе зміцнити стійкість вашого організму до карієсу.

Канадські індіанці, раціон харчування яких при активному способі життя потребує в день до 3000 калорій, з’їдали приблизно 400 калорій в формі субпродуктів щодня. Тобто, наприклад, щоб отримати в сумі 400 калорій, знадобиться 115 грамів печінки, 115 грамів нирок і 115 грамів кишок. Печінка завдяки різноманітності поживних речовин є найбільш цінним органом, а також вигідна, бо її найпростіше добути. Але цей орган може накопичувати токсини, тому вкрай важливо використовувати печінку найвищої якості від тварин, які паслися на пасовищах, або від диких чистих тварин. Якщо вас все ж таки турбують сумніви про наявність токсинів в печінці, ви можете замочити її в теплій воді або теплому молоці на кілька хвилин або годин і потім вилити рідину.

Регулярне споживання різних видів залоз є одним зі способів зміцнення здоров’я. В меню дуже дорогих ресторанів регулярно включають цінні субпродукти: це страви з вилочкової залози, гусячої або качиної печінки тощо. Натуральні гормони можна також знайти в молозиві. Найкраще вживати молозиво свіжим або те, що було замороженим одразу після доїння.

Кістковий мозок – цінна поживна речовина, що відіграє важливу роль в процесі збереження зубів, сприяє ремінералізації дентину, і є гарним профілактичним засобом карієсу. В кістковому мозку міститься багато клітин, що беруть участь у формуванні кісткової тканини, і тому цей продукт може допомогти омолодити організм і стимулює зростання кісток. Кістковий мозок можна їсти на бутерброді або в супах.

В багатьох країнах світу все ще споживають велику кількість тваринних субпродуктів, що заповнює недолік жиророзчинних вітамінів і коферментів, але в сучасній культурі ця традиція вже була майже втрачена.

Тельбухи мешканців морів і річок. Стійкість до руйнування зубів розвивається, коли в раціон включено як мінімум два види продуктів з тих трьох, про які розповідається в цій главі. Ми вже обговорили вершкове масло і субпродукти. Тепер давайте звернемо увагу на мешканців річок, озер і океанів. Устриці та інші молюски – це виняткові з точки зору поживності продукти. Зазвичай їх їдять живими і цілком, в сирому вигляді. Присутність всіх примітивних органів забезпечує доступ до жиророзчинних вітамінів і величезної кількості мікроелементів. Якщо є можливість, не нехтуйте тельбухами дикої риби, наприклад печінкою. Риб’ячі голови, включаючи м’ясо, очі і мізки, містять також велику кількість вітамінів, корисних для здоров’я.

В багатьох частинах світу цінуються всі частини ракоподібних, включаючи тельбухи і панцир. У Сполучених Штатах ламають і вичищають крабів і омарів, викидаючи найважливіше – тельбухи і жир. Але в інших куточках планети все до останньої нутрощі омара або краба зберігають і вживають в їжу. Навіть панцири використовують для приготування смачного бульйону. Внутрішні органи краба і омара багаті жиророзчинними вітамінами, необхідними для росту кісток. Раки, які виглядають як мініатюрні омари, також містять ці цінні жиророзчинні вітаміни, але мешкають вони в озерах і струмках.

Висновки. Повернувши в свій раціон жиророзчинні вітаміни, ви відчуєте їхню чудодійну здатність виліковувати хворі зуби і ясна. Недолік жиророзчинних вітамінів є основною причиною зубного карієсу, який сьогодні атакував сучасну цивілізацію. У щоденному раціоні сучасної людини необхідними є Активатор X і вітаміни А і D. Головними джерелами цих жиророзчинних вітамінів є молочні продукти, субпродукти, отримані від тварин, які харчувалися свіжою травою і тельбухи, а також жир морських мешканців, які виросли на волі.

Джерело: Раміель Найгел «Природне лікування карієсу».

Опубліковано