Категорії
Міста, країни, люди

Знайшли перший храм Криворіжжя

Від пам’ятника Леніну, який знесли ще задовго до Закону про декомунізацію, в Центрально-міському районі Кривого Рогу в кінці 2014 року залишався лише постамент. Коли ж навесні нинішнього року (2016) територію в цьому сквері вирішили облагородити, під знятим асфальтом виявилися сланцеві плити – такі використовувалися при будівництві церков.

Співробітники Криворізького історико-краєзнавчого музею провели детальний огляд, адже точно відомо, що на перехресті двох перших вулиць міста – Поштовій і Миколаївській колись знаходився перший храм Криворіжжя, побудований на честь Миколи Чудотворця.

Знайшли перший храм Криворіжжя
Перший храм Криворіжжя

Ще за часів заснування міста Микола Чудотворець вважався покровителем Кривого Рогу. Саме йому була присвячена перша, тоді ще дерев’яна церква (1761 р.). Цегляна будівля храму з’явилася в 1862 році, яку в 1934-му було підірвано більшовиками, і де над вівтарною зоною до недавнього часу височів пам’ятник вождю світового пролетаріату.

Це був хрестово-купольний храм з коротким перехрестям і одноярусною дзвіницею над бабинцем. Висота дзвіниці з хрестом сягала 30 метрів, баня купола – 28 метрів, довжина церкви – близько 30 метрів. Інтер’єр храму, за переказами, був пишним, весь іконостас – позолочений.

На сьогоднішній день відкрито близько дев’яти метрів фундаментної кладки західної стіни. Вдалося дістатися до основи фундаменту храму, на глибину приблизно 1,60 м.

У верхньому шарі будівельного сміття трапляються цеглини з залишками вапняного розчину (а не цементного), що говорить про їх належність до старої будівлі церкви. Знайшли старовинні монети, а також частини червоного скла, ймовірно, залишки розбитої церковної лампадки.

В майбутньому знайдені частини фундаменту планують помістити під скляний ковпак, а відсутні – викласти плиткою, відтворивши контур всієї старовинної святині.

Зняття верхнього шару, важкі земляні роботи ще вимагають сильних рук. Навіть одноразова участь добровольців протягом 2-3 годин буде сприяти просуванню робіт, а учасникам дасть можливість долучитися до історії міста.

Знайшли перший храм Криворіжжя
Дерев’яний храм в селі Городище на Чернігівщині

Це не єдина допомога, яку жителі міста можуть надати археологам. У 30-х роках минулого століття вся будівельна документація була знищена. Наявна в розпорядженні фахівців дореволюційна фотографія не дає повного уявлення про контури і зовнішній вигляд будівлі з різних ракурсів. Але такі зображення церкви могли зберегтися у містян. У 1908 році в Кривому Розі на вулиці Глінки діяло комерційне училище (в радянські роки це торгово-промислова школа), де викладалося креслення і малювання – студенти часто виходили на пленери. Можливо у когось в домашніх архівах збереглися малюнки архітектурних об’єктів, в тому числі і Миколаївської церкви.

Залишити відповідь