Знайшли ще один кровотворний орган

Знайшли ще один кровотворний орган

Як повідомляє видання Cell Stem Cell, група дослідників з Колумбійського центру трансляційної імунології кілька років тому помітила дуже цікаву закономірність: у багатьох пацієнтів, які перенесли трансплантацію кишечника, в організмі почали знаходити нову область, в якій здійснювалося кровотворення. Її назвали «кров’яною химерою» – тобто в цій області відтворювалися власні клітини крові реципієнта, але на основі тканин донора. Заглибившись у вивчення цього феномена, експерти зробили ряд відкриттів, які дали більш повне уявлення про фізіологію, що в майбутньому допоможе поліпшити процедуру трансплантації органів.

Давно відомо, що основним місцем продукції кров’яних клітин є кістковий мозок, проте відкриття американських вчених говорить, що кров може утворюватися і в клітинах кишечника. Причому не тільки у людей, які перенесли пересадку органа.

Знайшли ще один кровотворний орган

Агреговані лімфатичні вузлики (Пейєрові бляшки) в межах слизової оболонки клубової кишки – folliculi lymphatici aggregati

В ході роботи експерти спостерігали за складом крові і фенотипом клітин у 21 пацієнта, які отримали донорський кишечник протягом 5 років після операції. У підсумку в слизовій оболонці кишечника (патчах Пейєра і брижових лімфатичних вузлах) були виявлені гемопоетичні стовбурові клітини і клітини-попередники. Аналіз циркулюючих після трансплантації донорських Т-клітин дозволив припустити, що вони проходять такий собі «відбір» в лімфоїдних органах реципієнта для придбання імунологічної толерантності. Тобто чужорідні за фактом клітини перестають бути такими і не піддаються атаці власною імунною системою.

Знайшли ще один кровотворний орган

Схематичне зображення процесу кровотворення в слизовій

«У своєму дослідженні ми продемонстрували наявність зв’язку між різними клітинами крові. Цей процес захищає трансплантат від впливу імунної системи», – заявив один з авторів роботи Меган Сайкс.

В даний момент невідомо, яка саме кількість крові виробляється в структурах кишечника, але вчені припускають, що ця цифра може досягати до 10%. Нове відкриття допоможе краще пізнати роботу імунної системи і розробити способи захисту органів від впливу аутоімунних реакцій.