Зневоднення і водневий показник

Зневоднення і водневий показник

Що таке pH і як утримати його в нормі? Молекула води на дві третини складається з водню і на одну третину з кисню. Вона енергетично поляризована.

Вода здатна іонізувати – втрачати електрон, який переходить до іншого атому або молекули. При цьому молекула розпадається на іон водню і іон гідроксилу. Якщо у воді переважають іони водню, вона називається кислотною. Якщо в ній більше іонів гідроксилу, то лужною. У разі, коли їх концентрації рівні, вода нейтральна.

Співвідношення кислоти і лугу в якому-небудь розчині називається кислотно-лужним балансом. Цей самий баланс характеризується спеціальним показником pH (power Hidrogen – «сила водню»), який показує число водневих атомів в даному розчині.

У нейтральному середовищі pH = 7,0. Коли показник менше, мова йде про кисле середовище, коли більше – про лужне. Організм постійно прагне врівноважити співвідношення іонів водню і гідроксилу, підтримуючи строго певний рівень pH. При порушеному балансі може виникнути безліч серйозних захворювань.

Див. також: pH баланс

Організм може регулювати кислотність. Він виділяє кислоти через шлунково-кишковий тракт, нирки, легені, шкіру; нейтралізує їх за допомогою мінералів: кальцію, магнію, калію, натрію; накопичує в тканинах, перш за все в м’язах.

Дисбаланс pH у більшості людей проявляється у вигляді підвищеної кислотності (стан ацидозу). В цьому випадку організм погано засвоює мінерали, такі як кальцій, натрій, калій і магній. Від нестачі мінералів страждають життєво важливі органи. При ацидозі можуть з’явитися захворювання серцево-судинної системи, надбавка у вазі, діабет, жовчнокам’яна хвороба, крихкість кісток і суглобові болі.

При підвищеному вмісті лугу в організмі (цей стан називається алкалозом), так само як при ацидозі, порушується засвоєння мінералів. Їжа засвоюється набагато повільніше, що дозволяє токсинам проникати з шлунково-кишкового тракту в кров. Підвищений вміст лугу в організмі небезпечно і важко піддається корекції. Як правило, це є результатом вживання ліків, що містять луг. Підвищене лужне середовище може привести до проблем з печінкою, кишечником і шкірою, до появи алергії і загострення хронічних захворювань.

Основні життєві середовища – кров, лімфа, міжклітинна і спинномозкова рідина та ін. – мають слаболужну реакцію. Допустимі значення pH складають 7,38-7,42 і не можуть відхилятися від цього діапазону навіть на 10%. При зниженні лужності цих середовищ змінюються біохімічні процеси, відбувається затиснення організму, що веде до розвитку хвороб.

Раніше вживання лужної води вважалося панацеєю від усіх хвороб. Міністерство охорони здоров’я Японії рекомендувало пити її для профілактики і лікування раку. Однак зараз виникла нова мода: вважається, що пити таку воду слід тільки людям, що страждають від підвищеної кислотності. Тим, у кого рівень кислотності в нормі або ближчий до лужного, лужна вода псує шлунок, а також послаблює діяльність пепсину – ферменту, що бореться зі шкідливими бактеріями.

Величина pH різко зменшується після вживання деяких напоїв. Безалкогольні газовані напої мають величину pH 2,5-3,2. Щоб нейтралізувати дію однієї склянки такого напою, потрібно випити в 30 разів більше води. pH пива – 4,7. Тепер ви розумієте, чому на ранок після рясних пиятик виникає сильна спрага.

Лікарі рекомендують вживати продукти, багаті лугами. Це дозволяє pH крові залишатися слаболужним, що дає крові можливість переносити більше кисню, завдяки чому клітини тіла краще виконують свої функції і виводять відходи.

До 80% продуктів, які ми вживаємо в їжу, відносяться до кислотоутворюючих. Тобто при їх розщепленні в організмі утворюється більше кислот, ніж лугів. До них відносяться яловиче, свиняче, бараняче і куряче м’ясо, ковбаса, продукти з білого борошна, цукор, кава, чай, алкогольні напої, торти, морозиво, лимонад. До лужних, в свою чергу, відносяться фрукти (крім консервованих), овочі, зелень, соя, мінеральна вода без газу, картопля.

Але кислотоутворюючі продукти приносять не тільки шкоду. Вони є важливим джерелом білків, амінокислот і вітамінів, і скорочувати їх кількість треба грамотно.

До закислення організму можуть призвести не тільки продукти і напої, які ми вживаємо. Насправді на кислотно-лужний баланс нашого організму впливає і забруднене навколишнє середовище, незмінно високий рівень стресу, недолік рухової активності, прийом деяких медикаментів.

Якщо кров містить достатню кількість води, то при циркуляції по венах вона виносить з клітин молекули водню. Завдяки цьому середа клітини стає слаболужною, а ферменти, які функціонують усередині клітини, досягають максимальної ефективності.

Відомо, що найбільше довгожителів проживає на японських островах Окінава і Токуносіма. Тривалість життя там на 10-15 років вище, ніж по всій Японії, де, як відомо, цей показник і так один з найвищих в світі. Характерним є те, що довгожителі островів відрізняються завидним здоров’ям.

Дослідження показали, що причина цього – коралова вода. Ці острови перебувають на коралових атолах, які фільтрують воду і насичують її іонами кальцію. Корали складаються з кальцію, магнію, калію, натрію і великої кількості життєво важливих рідкісних мікроелементів. Їх структура і хімічний склад дуже схожі на будову і хімічний склад людських кісток.

Коралова вода з порошку подрібненого корала змінює кислотно-лужну рівновагу в бік збільшення лужності, pH води збільшується до 8,5-9. Ця дивна корисна властивість корала має велике значення для нашого життя. Коли системи організму є лужними, відновлюється нормальний кислотно-лужний баланс і людина одужує.

Див. також: Така необхідна вода