Категорії
Міста, країни, люди

Зникло озеро в Марій Ел

2 лютого 2022 в республіці Марій Ел зникло священне озеро Морське око. Несподівано мешканці почули різкий гул і тріск, а потім виявили, що озеро зникло. У доповіді особливо наголошувалося, що місцеві шамани побачили в цій події погане знамення.

На місці водоймища «Морське око» у Марій Ел тепер глибока яма. Це була місцева пам’ятка, яку вважали одним із природних чудес. Як розповідають очевидці, коли озеро прощалося, було чути рев сумного лося. Тепер залишилася вирва, глибиною з 9-й будинок. Останки води приховані під льодом та припорошені снігом, до дна залишилося лише 10-13 метрів. Безконтрольне буріння свердловин не проходить марно. Кілька мало сніжних зим поспіль і озеро значно зменшилось. Є версія, що Морське око не зникло зовсім, а зрівнялося з рівнем інших озер у карстовому проломі. Місцеві мешканці сподіваються, що вода повернеться.

Зникло озеро в Марій Ел
Морське око влітку 2004 року

Озеро Морське око знаходиться на схилі високого та крутого пагорба і тому схоже на глибокий каньйон. Утворилося у певному заглибленні на карстовому майданчику. Місцеві називають це містечко – Мушил, що в перекладі з марійської означає воронка.

Як і більшість озер марійського краю, Морське око утворилося внаслідок карстового провалу. Старожили запевняють, що сталося це лише дві-три сотні років тому, що за геологічними мірками майже вчора. Але вчені придержуються думки, що озеру близько 20 тисяч років.

Морське око відрізняє кругла форма, діаметром не більше 100 метрів, у найглибшому місці – понад 35 м. До того ж вода у Морському оці блакитного кольору, чим нагадує тепле південне море. Вчені запевняють, що незвичайний відтінок водоймі надають мікроскопічні водорості.

В народі збереглося повір’я, що озеро пов’язане зі справжнім морем неймовірної довжини підземними печерами, чим пояснюють незвичний колір Морського ока і неймовірні знахідки, котрі, за легендами, іноді з’являються на берегу озера.

Розпростерта на тисячі кілометрів система залитих морською водою печер здається неймовірною легендою. Тим не менш, недосліджені розщелини на дні Морського ока дійсно є. Їх знаходили аквалангісти, але заглибитися поки що ніхто не наважився, через велику глибину і малу прозорість води.

Карстовий провал останнім часом характеризується видимим зниженням води. В результаті проведених досліджень професіоналами була складена тривимірна модель, у тому числі і підводної частини. За допомогою зроблених знімків із квадрокоптера складено анагліфічні зображення, перегляд яких доступний з використанням окулярів червоного та синього фільтра.

Донедавна вода в озері майже залишалася на одному рівні. У 2012 році Морське око раптово обміліло на 12 метрів, але до 2016-го рівень води майже повернувся до колишнього. Актуальною також є проблема усихання ялинок. До того ж зросла кількість деревних шкідників, що ще більше посилюють картину.

Легенди Морського ока. Якось на березі Морського ока місцеві знайшли уламки незвичайного корабля. Те, що судно не було місцевим, було зрозумілим одразу – Морське око можна оббігти берегом за кілька хвилин, а перетнути вплав і того швидше, тому на озері ніколи не було човнів чи плотів. Проте знайдені місцевими жителями уламки чомусь належали великому морському судну.

Прокляття духів: у прекрасну дівчину закохався юнак з Моркінської сторони, і вони вирішили одружитися. Але напередодні урочистостей стара знахарка попередила молодих, що їхня любов турбує духів. А коли весільна процесія проходила схилом пагорба, земля під ними розкрилася і вирву заповнила вода. Так з’явилося озеро. І навіть у наші дні місцеві запевняють, що в місячну ніч над Морським оком можна почути музику і дзвін весільних дзвіночків та сумний плач загиблої нареченої.

Залишити відповідь