Золотий фазан

Золотий фазан
Фазан золотий

Золотий фазан або Guldfasan (Chrysolophus pictus (Linnaeus, 1758)) – птах роду коміркових фазанів. Один з найяскравіших представників родини Phasianidae (фазанові). Батьківщиною цього красивого птаха є Західний Китай. Самці золотих фазанів відрізняються дуже красивим оперенням, і тому представники цього виду в якості декоративних птахів містяться в зоопарках і на птахофермах. В Європі золотих фазанів можна спостерігати головним чином в неволі. У Середній Європі і Великобританії існують напівдикі популяції золотих фазанів, однак сьогодні цих полохливих птахів в природних умовах побачити складно.

Золотий фазан
Чуб золотого фазана

Золотий фазан належить до числа найбільш красивих видів. Самець з густим чубом із розсіченого золотисто-жовтого пір’я і з коміром з блискучо помаранчевого пір’я з бархатисто-чорними облямівками. Спина золотисто-жовта; нижня сторона тіла блискучо яскраво-червона. Плечове пір’я темно-синє. Курочка золотого фазана іржаво-бура з чорними плямами і смужками. Крила пристосовані до польоту, але золоті фазани воліють бігати.

Золотий фазан
Півник золотого фазана

Вид золотих фазанів мешкає на півдні Забайкальської області до Амура, в Східній Монголії і в Південному Китаї. При цьому батьківщиною золотого фазана є Китай – територія, на північному заході обмежена Тибетським нагір’ям, на сході провінцією Аньхой, на півдні провінціями Гуйчжоу.

Золоті фазани живуть в гірських районах центральної частини Китаю на висоті до 2000 метрів над рівнем моря, в гірських лісах південно-східного Тибету і на півночі Ассаму. У східній частині Тибету живе також алмазний фазан: золотий населяє низинний пояс гір, а алмазний – вищий (2000-3000 метрів над рівнем моря). Золоті фазани уникають лісової, болотистої і відкритої місцевості, полюбляють бамбукові зарості в передгір’ях, обирають місцевість поблизу сільськогосподарських угідь, з’являючись на чайних плантаціях і терасових полях. Кільком завезеним до Великобританії золотим фазанам вдалося втекти на волю, де віддали перевагу густим сосновим, листяним і навіть змішаним лісам. Птахи освоїлися в новому середовищі, почали гніздитися і незабаром утворили досить велику популяцію.

Золотий фазан
Курочка і півник фазана золотого

На своїй батьківщині золоті фазани годуються в основному листям і пагонами різних чагарників, а також бамбука. Поїдають вони і квітки рододендронів. Нерідко заради різноманітності золоті фазани скльовують дрібних жуків і павуків. Вдень вони годуються на землі, а вночі сплять високо на деревах, рятуючись від хижаків.

Золотий фазан тримається в межах власної території. Птахи, які живуть високо в горах, удень часто спускаються в більш низькі райони. У пошуках їжі золотий фазан з легкістю пролазить навіть крізь самі густі зарості. Раціон харчування золотих фазанів, що мешкають в Європі, мало вивчений. Ймовірно, меню європейських золотих фазанів не відрізняється від меню їх китайських родичів.

Більшу частину року золоті фазани тримаються поодинці. З настанням весни поведінка птахів змінюється, і вони починають прагнути до партнерства. Самці в період токування стають задиристими і агресивними по відношенню до суперників. Вони притягують самиць за допомогою кудкудакання і різких криків «чак». Перед курочкою золотого фазана, що прийшла на поклик, виконується шлюбний танець: тремтячи крилами, самець кружляє біля неї, час від часу зупиняється і наближає свою голову до голови обраниці, демонструючи яскравий комір. Звісивши крила, самець стає так, щоб виглядати в більш кращому ракурсі, і курочка золотого фазана змогла оцінити його чудовий хвіст. Після того як самець востаннє демонструє самці своє вбрання, птиці спаровуються.

Золотий фазан
Яйце фазана золотого

Про те, як проходить гніздування, є небагато відомостей. Золоті фазани в неволі відкладають яйця в неглибокі ямки, в кладці може бути до 12 яєць. Під час висиджування яєць самицю фазана від ворогів рятує строкате оперення. Через два тижні після появи на світ пташенята золотого фазана встають на крило, проте продовжують жити з матір’ю ще близько чотирьох місяців.

Золотий фазан
Золотий фазан в клітці

У Китаї на золотих фазанів полюють заради м’яса і красивого пір’я. У минулому золотих фазанів експортували в інші країни як екзотичних птахів для зоопарків, але в Європі вони часто гинули від кліматичних умов. Вилов птахів для цих цілей на стані виду практично не позначився, хоча точна чисельність дикої популяції золотих фазанів невідома.

Тисячі золотих фазанів вирощуються в неволі любителями птахів всього світу. У Європі цей птах відомий вже давно. Чисельність британської популяції становить 500-1000 пар. Китайським популяціям золотих фазанів зникнення не загрожує.

Золотий фазан
Золотий фазан (Chrysolophus pictus)

Залишити коментар