10 хитрощів, за допомогою яких контролюють маси

Список способів маніпулювання людською свідомістю, до яких досить часто сьогодні вдаються деякі уряди через ЗМІ.

В фейсбуці в іспанському Клубі загублених книг El Club de los Libros Perdidos розповідається про популярний список способів маніпулювання людською свідомістю, складений професором мовознавства з Массачусетського технологічного інституту Ноама Хомського, лінгвіста, філософа, політичного аналітика і одного з відомих мислителів нашого часу.

Прочитайте цей список, і можливо тоді ви зможете пояснити собі поведінку деяких представників системи у владних кабінетах:

1. Відволікання уваги. Це основний елемент управління суспільством, що досягається шляхом відволікання від важливих проблем і прийнятих політичними та економічними правлячими колами рішень за допомогою постійного насичення інформаційного простору малозначними повідомленнями.

Прийом відволікання уваги застосовується для того, щоб не дати громадянам можливості отримувати важливі знання в області сучасних філософських течій, передової науки, економіки, психології, нейробіології і кібернетики.

Натомість інформаційний простір наповнюється новинами спорту, шоу-бізнесу, містики, повідомленнями від побутових мильних сюжетів, заснованих на реліктових людських інстинктах, до сумнівних способів легкої і швидкої наживи.

2. Проблема – реакція – рішення. В суспільстві створюється проблема, якась «ситуація», розрахована на те, щоб спровокувати певну реакцію серед населення з тим, щоб громадяни самі зажадали вжиття заходів, необхідні правлячим колам.

Наприклад, допускається розкручування спіралі насильства в містах або організовують криваві теракти для того, щоб громадяни зажадали прийняття законів про посилення заходів безпеки та проведення політики, що ущемляє їхні громадянські свободи.

Або викликати якусь економічну, терористичний або техногенний криза, щоб змусити людей в своїй свідомості вжити заходів щодо ліквідації його наслідків, нехай і в порушення їх соціальних прав, як «необхідне зло». Але потрібно розуміти, що кризи самі не народжуються.

3. Поступовість. Щоб домогтися прийняття будь-якого непопулярного заходу, достатньо впроваджувати його поступово, день за днем, рік за роком. Саме таким чином були глобально нав’язані принципово нові соціально-економічні умови неолібералізму в 1980-х і 1990-х роках.

Зведення до мінімуму функцій держави, приватизація, невпевненість, нестабільність, масове безробіття, зарплата, яка вже не забезпечує гідне життя. Якби все це відбулося одночасно, то це, звичайно, привело б до революції.

4. Відстрочка виконання. Ще один спосіб продавити непопулярне рішення полягає в тому, щоб представити його в якості «болючого і необхідного» і домогтися в даний момент згоди громадян на його здійснення в майбутньому. Набагато простіше погодитися на будь-які жертви в майбутньому, ніж в сьогоденні: тому що це не відбудеться негайно, і тому що народ в масі своїй завжди схильний плекати наївні надії на те, що «завтра зміниться все на краще» і що тих жертв, яких від нього вимагають, вдасться уникнути. Це надає громадянам більше часу, щоб звикнути до думки про зміни і смиренно прийняти ці зміни, коли настане час.

5. Інфантилізацію населення. У більшості пропагандистських виступів, розрахованих на широку публіку, використовуються такі доводи, персонажі, слова та інтонацію, начебто мова йде про дітей шкільного віку із затримкою в розвитку або розумово неповноцінних індивідуумів.

Чим сильнішу оману підготували для слухачів, тим більшою мірою намагаються використовувати інфантильні мовні звороти. Чому? Якщо звертатися до людини, нібито їй 12 років, то в силу сугестивності реакції цієї людини у відповідь зменшується критична оцінка, що є характерним для дітей.

6. Упор на емоції. Вплив на емоції є класичним прийомом нейролінгвістичного програмування, спрямованим на те, щоб заблокувати здатність людини до раціонального аналізу, а в підсумку – до здатності критичного осмислення того, що відбувається в дійсності.

З іншого боку, використання емоційного фактору дозволяє відкрити двері в підсвідоме людини, щоб впроваджувати туди думки, бажання, страхи, побоювання, примуси або стійку модель поведінки на той чи інший подразник. Заклинання про яким є жорстоким тероризм або як страждають голодні і принижені залишають за кадром справжні причини того, що відбувається. Емоції – ворог логіки.

7. Інфантилізм населення. Інфантильність – слово від лат. infantilis, що означає відсталість у розвитку. Цей метод широко використовується сучасними владними системами, спрямований на те, щоб домогтися, щоб люди не були здатними зрозуміти прийоми і методи маніпулювання, що використовуються для підпорядкування них своїй волі.

Якість освіти, що надається нижчим класам суспільства, формує посередність, щоб невігластво, яке відділяє нижчі суспільні класи від вищих, залишалося на тому ж рівні, який не зможуть подолати нижчі класи.

8. Популяризація посередності. В маси вкидається думка, що бути тупим, вульгарним і невихованим сьогодні є модним. Цей спосіб нерозривний з попереднім – посередність в сучасному світі представлена у величезних кількостях в будь-яких соціальних сферах – від релігії і науки до мистецтва і політики. Скандали, жовта преса, чаклунство і магія, сумнівний гумор і популістські акції – все це слугує для досягнення однієї мети: не допустити, щоб людина мала можливість розширити свою свідомість до безкрайніх просторів реального світу.

9. Культивація почуття провини. Ще один метод підкилимного управління свідомістю – змусити людину повірити, що тільки вона винна у власних нещастях, які відбуваються через брак її розумових можливостей, здібностей або докладених зусиль. В результаті замість того, щоб повстати проти економічної системи, людина починає займатися самознищенням, звинувачуючи у всьому себе, що викликає пригнічений стан, який приводить до бездіяльності.

10. Відмінне знання людської натури. За останні 50 років успіхи в розвитку науки привели до великого збільшення розриву між знаннями простих людей та інформацією, якою володіють і користуються панівні класи.
Завдяки біології, нейробіології і прикладної психології система отримала в своє розпорядження передові знання про людину в області як фізіології, так і психіки. Системі вдалося дізнатися про звичайну людину більше, ніж вона сама про себе знає. Це означає, що система з кожним днем збільшує свою владу над людьми.

Чи помічали ці методи в дії? Своїми думками на цю тему ви можете поділитися в коментах під статтею.