16 найкрасивіших адмінбудівель України

Мерії, міськради, поштамти – ці та багато інших адміністративних будівель України рідко користуються популярністю у туристів. Але даремно, адже багато наших чиновники і держслужбовців працюють в будівлях, архітектурної досконалості яких немає рівних.

Деякі споруди були призначені для працівників органів управління, інші пристосовані для управлінської діяльності. Ця добірка про найцікавіші адмінбудинки України.

1. Будинок Верховної Ради (Київ) – 3-поверхова будівля висотою 40 м, висота купола – 30 м, висота даху – 20 м. Довжина головного фасаду – 48 м, бічного – 77 м. Споруда 1939 року. Архітектор Володимир Заболотний. У вирішенні інтер’єрів внутрішніх приміщень – якісний тиньк, різні види природного та штучного мармуру, цінні породи дерева, різьблення по дереву та гіпсу, нікельований метал, мідь, бронза, інкрустація, кольорове високоякісне скло, мозаїка.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Будинок Гольденберга, Херсон

2. Будинок підприємця Гольденберга (Херсон) – еклектична будівля, облицьовано цеглою, декорована в романському і мавританському стилі. З 1911 р. тут розміщувалося Херсонське відділення Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку. Сьогодні тут знаходиться Херсонське обласне управління Державного казначейства України, комерційний банк та інші організації.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Будівля Держпрому, Харків

3. Будинок Держпрому (Харків) – перша 13-поверхова (з підвалом – 14) споруда в Українській РСР, збудована в 1928 році. Є пам’ятником архітектури в стилі конструктивізму. Будівля Держпрому майже вся з монолітного масиву залізобетону, побудована методом «плавучої опалубки». Архітектор – Серафімов С. С., корисної площі – 60 000 м², висота будівлі – 63 м (разом з телевежею 1954 р. – 108 м), ліфтів – 12.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Будівля обласної адміністрації, Чернівці

4. Будівля обласної адміністрації (Чернівці) – чотириповерхова споруда, розмірами 88.7 на 45.4 метрів. Тип будівлі – палац в стилі класицизму, збудований за проектом архітектора Франциска Сковрона в 1906 році. Головний фасад прикрашає статуя древньої богині правосуддя Феміди, а також статуя богині відплати Немезіди. На овальних бетонних сходах розміщувалися пристінні мармурові леви, кожен з яких передніми лапами тримав картуш. В часи Союзу овальні сходи зруйнували, а левів перенесли на парапети.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Будівля Полтавської міської ради

5. Будівля Полтавської міськради – один з 8 об’єктів архітектурного ансамблю Круглої площі. Коли Полтаві надали статус губернії, центр міста з Червоної площі перемістили на захід від історичного центру, де на новій площі по колу спорудили адмінбудівлі.

Зодчий Амвросимов за основу майбутніх будівель взяв проекти петербурзького архітектора А.Захарова (представник стиля ампір). Формування архітектурного ансамблю відбувалося з 1805 по 1840 роки за рахунок мецената Семена Кочубея:
– будівля поштамту – 1809 р. (тепер – Мала Академія мистецтв ім. Р.Кириченко),
– будівля дворянського зібрання – 1810 р. (тепер – кінотеатр ім. І.Котляревського),
– губернські присутні місця – 1811 р. (виконком Полтавської міської ради),
– будинок генерал-губернатора – 1811 р. (будівля профспілок),
– будівля цивільного губернатора – 1811 р. (Управління по боротьбі з організованою злочинністю),
– будівля віце-губернатора – 1811 р. (житловий будинок),
– повітові присутні місця – 1811 р. (Центральний поштамт),
– петровський кадетський корпус – 1840 р. (колишнє Вище зенітне ракетне училище).

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Головпоштамт, Дніпро

6. Головпоштамт (Дніпро) – пам’ятка архітектури місцевого значення. Комплекс складається із старого (садиба початку XIX сторіччя) та нового (зведений у 1905 р. за проектом архітектора Бочарова) корпусів.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Дрогобицька ратуша

7. Дрогобицька міська ратуша – адміністративна будівля, у якій розташована Дрогобицька міська рада. Сучасна Дрогобицька ратуша збудована з цегли у 20-х роках XX ст., має три поверхи і вежу. Архітектор Мар’ян Нікодемович. Частину попередньої будівлі ратуші було розібрано і добудовано за новим проектом, а над уцілілою частиною споруди надбудовано третій поверх. В середині ратуші є мармуровий зал для сесій.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Львівська ратуша

8. Львівська ратуша – пам’ятка архітектури Світової спадщини ЮНЕСКО, резиденція Львівської міськради. Сучасна вежа ратуші (65 метрів) є найвищою в Україні.

Будівництво першої, ймовірно дерев’яної, ратуші було завершено в часи правління князя Володислава Опольського (1372–1378 р.). У 1387 р. магістрат Львова заборонив торгувати вином будь-де, крім пивниць ратуші, можливо тоді в ратуші приміщення здавали в оренду.

Роботи по розширенню ратуші проводилися до 1491 р., але остаточне будівництво було завершено з встановленням нового годинника у 1504 р. (перша згадка про годинник від 1404 р.). 1527 і 1571 – роки пожежі в ратуші. У 1619 році збудована 8-кутна вежа.

На початку ХІХ століття було розроблено проект, за яким всі частини ратуші, крім вежі, повинні були знести. Ослаблення підмурівка вежі ратуші призвело до її руйнації: після падіння (14 липня 1826 року) вціліли фрагменти скульптури і герби роботи Бемера.

Наріжний камінь нової ратуші було закладено 21 жовтня 1827 р., збудовано будівлю в 1835. Чотириповерхова ратуша виконана з цегли в стилі класицизму, в плані – квадратна і з внутрішнім двориком. Над ратушею підноситься вежа з годинником. Архітектори: Й. Маркль, Ф. Трешер, А. Вондрашка.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Маріїнський палац, Київ

9. Маріїнський палац (Київ) – церемоніальна резиденція Президента України. Проект в стилі бароко, розроблений придворним архітектором Бартоломео Растреллі. Побудовано в 1750-1755 роках. Тривалий час палац був відомий як Царський, лише з 1950-х р. за ним закріпилася назва «Маріїнський» (від Маріїнського парку, названого на честь Імператриці Марії Олександрівни).

Найзначніша реконструкція – 1868–1870 рр. У 1979–1982 роках палац реставровано переважно у формах архітектури кінця XIX ст. З 2007 року Маріїнський палац знаходиться на реконструкції, введення в експлуатацію планується у 2019 р.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Миколаївська міськрада

10. Миколаївська міськрада. Будівлю мерії міста Миколаєва було побудовано в класичному стилі в 1954 році за проектом архітекторів К. С. Косенко і М. М. Бабаян. Нижні два поверхи оздоблені рожевим гранітом, верхня частина – інкерманським білим каменем. Будівля в місті Миколаїв знаходиться за адресою вул. Адміральська, 20. Хоча будинок міської ради порівняно молода споруда, вона органічно вливається в загальний екстер’єр міста Миколаєва.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Міська рада, Мукачево

11. Мукачівська рада – триповерхова будівля в стилі модерн з елементами неоготики у контексті модернізованого угорського ретроспективізму, збудована в 1904 році за проектом архітектора Яноша Бобули молодшого. Виконана у схематичних формах середньовічної архітектури ратушна вежа примикає до ризаліту будівлі з маленькими шпилястими баштами – еркерами по кутах. Вікна 1-го поверху мають вигляд великих стрілчастих арок. Стіна фасаду завершується аттікою.

Центральна вежа оздоблена курантами, що встановлені під час будівництва ратуші (в ті часи цей годинник входив в п’ятірку найкращих баштових годинників Європи). Механізм годинника розміщений у овальній кімнаті башти у скляному ящику, де працює система шестерень і важелів, сполучених між собою туго натягнутими тросами з двома дзвонами: перший дзвін лунає через кожні 15 хвилин, удар молотом по великому дзвону сповіщає, що минула година.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Одеська мерія

12. Одеська мерія. Мерія Одеси знаходиться на Думській площі в колишній будівлі старої біржі, побудованій в період з 1829 по 1834 роки. Споруда у неокласичному стилі, автор проекту – архітектор Ф. К. Боффо. Фасад будівлі увінчаний годинником-курантами, кожні півгодини вони грають гімн Одеси – мелодію з оперети І. Дунаєвського «Біла акація». Над годинником – дві скульптури у вигляді жіночих фігур, що символізує День і Ніч.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Особняк Філіппова, Житомир

13. Особняк Філіппова, Житомир – двоповерховий будинок в стилі бароко на південній околиці Житомира. Колишній особняк житомирського адвоката і нотаріуса І. Н. Філіппова тепер займає управління культури та управління юстиції, а також ЗАГС.

З 1886 по 1903 споруда була дерев’яною. В 1903 р. Філіппов на її місці побудував двоповерховий вишуканий особняк у стилі бароко. Центральна частина будівлі прикрашена високою аркою. Над порталом головного входу – балкон з вишуканою ковкою. Симетрично від входу, прикрашеного парою масивних колон, розташовані два крила будівлі з арочними вікнами.

За часи існування призначення будівлі неодноразово змінювалося. Від колишнього розкішного особняка зберігся добротний дубовий паркет і кахельні печі зі складним візерунком, які залишилися в деяких залах будівлі. За думкою експертів, кахельні печі були виготовлені на керамічному заводі Андржейовського, про що свідчать відтиски на кераміці. Після реставрації 2010 – 2015 років будинок знову зачаровує своєю красою.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Палац щастя, Черкаси

14. Палац щастя у Черкасах – розкішний особняк, пам’ятник архітектури, побудований у 1892 році підприємцем Адріаном Щербиною. Деякий час в будівлі розташовувалася земська управа, пізніше – міськком партії і комсомолу. З 1970 року тут – Палац одружень. Через вишукану комбінацію архітектурних деталей, відображених в електичному переплетенні вважають, що архітектором особняка був сам Городецький, проте це тільки версія.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Снятинська ратуша

15. Снятинська ратуша, де відбуваються засідання міської ради, – одна з найкрасивіших і високих (54 метри до вершечки флюгера) в Україні. Триповерховий магістрат у стилі класицизму звели у 1861 році за проектом архітектора Йосипа Шрейбера. Ця ратуша з вежею – продукт вже нового століття, яку перебудовано і надбудовано в 1906-1909 рр. на старих фундаментах 1861 р.

Біля ратуші – трибуни для гостей Снятина. Балкончик на ратуші був пунктом спостереження для пожежників. Наглядач за курантами підіймався на вершечок вежі, долаючи 252 сходинки. Ратушний годинник заводили коловоротом 24 обертами, для чого піднімали на дев’ятиметрову висоту 60-кілограмові гирі. Ремонт вежі був наприкінці 1930-х років.

16 найкрасивіших адмінбудівель України
Чернівецька ратуша

16. Чернівецька ратуша – пам’ятник архітектури, збудований в стилі італійського ренесансу та класицизму в 1843 – 1847 роки за проектом архітектора Андреаса Микулича. Будинок прикрашає двоярусна годинникова вежа висотою 50 метрів, в якій о 12 годині по 126 сходинкам щодня піднімається сурмач у національному вбранні і на всі чотири сторони світу виконує мелодію пісні «Марічка». У будівлі ратуші розміщується міська рада.

Залишити відповідь