16 водорозподілів у водних просторах

16 водорозподілів у водних просторах
Місце зустрічі Північного і Балтійського моря (Скаген, Данія)

Явище, коли між сполученими водними просторами (двома морями, морем і океаном, річкою і протокою і т.д.) є межа, не таке вже й рідкісне. Тим не менше, це виглядає завжди настільки незвично, що мимоволі задаєшся питанням: чому їх води не змішуються?

1. Північне море та Балтійське море
Місце зустрічі Північного моря і Балтійського моря біля міста Скаген (Данія).
Див. також: Галоклин Скаген

16 водорозподілів у водних просторах
Середземне море і Атлантичний океан

2. Атлантичний океан і Середземне море
Місце зустрічі Атлантичного океану і Середземного моря в Гібралтарській протоці. Вода не змішується через різну щільність і солоність.

16 водорозподілів у водних просторах
Карибське море і Атлантичний океан (Антильські острови)
16 водорозподілів у водних просторах
Зустріч Карибського моря і Атлантичного океану (о. Ельютера)

3. Атлантичний океан і Карибське море
Місце зустрічі Карибського моря і Атлантичного океану в районі Антильських, Багамських островів і острова Ельютера. Бірюзова вода зліва – Карибське море, синя вода – Атлантичний океан.

16 водорозподілів у водних просторах
Місце зустрічі річки Суринам і Атлантичного океану (Південна Америка)

4. Атлантичний океан і річка Суринам
Місце зустрічі річки Суринам (довжина річки – 480 км) і Атлантичного океану в Південній Америці.

16 водорозподілів у водних просторах
Річка Уругвай і її притока (Аргентина)

5. Уругвай і її притока
Місце злиття річки Уругвай (довжина річки – 1600 км, площа басейну – 365 000 км²) і її притоки в провінції Місьйонес (Аргентина). Одна з них очищається для потреб сільського господарства, інша в сезон дощів стає майже червоною від глини.

16 водорозподілів у водних просторах
Ріу-Негру і Солімойнс (ділянка Амазонки)

6. Ріу-Негру і Солімойнс (ділянка Амазонки)
У шести милях на схід від міста Манаус (Бразилія) можна спостерігати дивовижне злиття річок Ріу-Негру (найбільша ліва притока Амазонки, довжина – понад 2300 км, площа водозбірного басейну – 600 000 км²) і Солімойнс (ділянка Амазонки, довжина цієї ділянки річки близько 1600 км, площа водозбірного басейну – 2 200 000 км²). Протягом 4 кілометрів темна вода Ріу-Негру не змішуються зі світлими коричневими водами річки Солімойнс. Цей феномен пояснюють різницею температур і швидкістю потоку: швідкість течії Ріу-Негру – 2 км за годину, температура майже 28 градусів Цельсія, швідкість течії Солімойнс – від 4 до 6 км за годину з температурою до 22 градусів Цельсія.

16 водорозподілів у водних просторах
Мозель і Рейн (Німеччина)

7. Мозель і Рейн
Кобленц (Німеччина) – місто на косі, утвореній в місці злиття темної Мозель і більш світлого Рейну. Рейн – річка Західної Європи (довжина річки становить 1233 км, площа басейну становить близько 185 000 км²). Мозель – ліва притока Рейну (довжина – 544 км, площа басейну – 28 286 км²), утворює гострий кут, так званий Deutsches Eck – «Німецький Кут», суші в гранітній набережній.

16 водорозподілів у водних просторах
Місце злиття трьох річок в Пассау, Німеччина
16 водорозподілів у водних просторах
Ільц, Дунай та Інн (Німеччина)

8. Ільц, Дунай та Інн
Пассау – місто в Нижній або Східній Баварії (Німеччина), яке ще називають «Кутом трьох річок», де Ільц (довжина – 40,3 км, розмір басейну – 850 км²), Дунай (довжина – 2 850 км, площа басейну – 817 000 км²) та Інн (довжина – 518 км, розмір басейну – 25 700 км²) перетворюються в єдиний потік. Місце злиття прекрасно видно з фортеці Оберхаус, а географічно це відбувається біля фортеці Нідерхаус. Річки легко розрізняються за кольором: води Дунаю блакитні, річка Інна зелена і темно-коричневий Ільц. Цікаво, що Інн – більш повноводна ріка, ніж Дунай, проте загальний потік, що виходить з міста, називають все ж Дунаєм. Від мису, де розташований затишний сквер з лавками і з якого також видно всі річки, зручно почати прогулянку в історичну частину міста.

16 водорозподілів у водних просторах
Алакнанда і Бхагиратхи

9. Алакнанда і Бхагиратхи
Девпраяґ – місто і муніципальне утворення в окрузі Паурі-Ґархвал в штаті Уттаракханд (Індія), місце злиття річок Алакнанда (довжина – 195 км, розмір басейну – 10 882 км²) і Бхагиратхи (довжина – 205 км, розмір басейну – 6 921 км²) в Гімалаях, які при злитті формують річку Ганг. Алакнанда – темна, Бхагиратхи – світла.

16 водорозподілів у водних просторах
Цзялінцзян і Янцзи (Китай)

10. Цзялінцзян і Янцзи
Чунцин – гігантське місто на південному заході Китаю, де Цзялінцзян (ліва притока річки Янцзи, зароджується на південних схилах хребта Циньлин, довжина 1119 км, площа басейну близько 160 000 км²) зустрічаються з коричневими водами Янцзи (третя в світі річка по повноводності і довжиною близько 6300 км, площа басейну біля 1 808 500 км²).

16 водорозподілів у водних просторах
Іртиш і Ульба (Казахстан)

11. Іртиш і Ульба
Усть-Каменогорськ (Казахстан) – місто, де каламутна Ульба (довжина – 100 км, площа басейну – 4990 км²) впадає в Іртиш (довжина – 4248 км, площа басейну – 1 643 000 км²).

16 водорозподілів у водних просторах
Іртиш і Ом (Сибир)

12. Іртиш і Ом
Місце злиття річок Іртиш і Ом в Омську, Росія. Іртиш – каламутний, Ом – прозора.
Омськ – одне з найбільших міст, яке розташоване в Західному Сибіру на злитті річок Іртиш і Ом (довжина – 1091 км, басейн – 52 600 км²).

16 водорозподілів у водних просторах
Іртиш і Тобол (Тюмень)

13. Іртиш і Тобол
Тобольськ – місто-центр освоєння Сибіру, розташоване в місці впадання річки Тобол (ліва притока Іртиша, довжина – 1591 км, площа водозбірного басейну – 426 000 км²) в світлий, мутний Іртиш.

16 водорозподілів у водних просторах
Чуя і Катунь (Алтай)

14. Місце злиття Чуї і Катуні (Алтай)
Чуя – річка в Алтайських горах (права притока Катуні, довжина – 320 км, площа басейну – 11200 км²), після злиття з річкою Чаганузун набуває мутно-свинцевого кольору і здається більш щільною, з’єднуючись з Катунью (назва походить від алтайського «господиня», довжина – 688 км, площа басейну – 60 900 км²) утворює єдиний з чітким кордоном двоколірний потік.

16 водорозподілів у водних просторах
Річки Грін і Колорадо (штат Юта, США)

15. Грін-Рівер і Колорадо
Місце злиття зеленої річки Грін-Рівер (довжина – 1175 км, площа басейну – 124 578 км²) і коричневої Колорадо (довжина – 2334 км, площа басейну – 637 137 км²) знаходиться в Національному парку Каньонлендс в штаті Юта (США). Русла цих річок пролягають крізь різні за складом гірські породи, тому і колір води настільки контрастний.

16 водорозподілів у водних просторах
Річки Рона і Арв (Женева, Швейцарія)

16. Рона і Арв
Місце злиття річок Рона і Арв в Женеві (Швейцарія).

Зліва – прозора річка Рона або Родан (довжина – 812 км, площа басейну – 98 000 км²) у французів являє собою міфічного чоловіка на ім’я Рон настільки ж швидкого, шаленого та норовливого.

Справа – мутний Арв, який підживлюється льодовиками долини Шамоні. Арв – ліва притока Рона (довжина становить 102 км, площа басейну – близько 2060 км²), бурхливі води якої піднімають з дна мул, пісок, бруд, глину, крейду і навіть каміння.

Leave a comment