Категорії
Різне

5 фактів про супутник MAVEN

Аерокосмічне агентство NASA закінчує останні приготування до початку нової космічної дослідницької місії, старт якої відбудеться в понеділок, 18 листопада. У цей день з бази ВПС США на мисі Канаверал відбудеться запуск супутника Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (Еволюція атмосфери і летючих речовин на Марсі) або MAVEN.

Як припускає сама назва супутника, космічний апарат займеться вимірюванням складу атмосфери Червоної планети з її орбіти, що допоможе вченим краще зрозуміти те, яким чином за останні кілька мільярдів років на планеті так сильно змінився клімат. Супутник досягне Марса через 10 місяців після запуску із Землі і прибуде на орбіту Червоної планети в вересні 2014 року.

Портал Space.com вирішив підготувати 5 ключових фактів, які потрібно знати про MAVEN і його місію вартістю 671 млн доларів.

1. MAVEN – великий супутник. MAVEN, працюючий на базі сонячних батарей, вийшов досить великим супутником. Розміри основної частини супутника в формі куба складають 2,4 м. З розкритими сонячними панелями його розмір збільшується до 11,4 метри, це приблизно розмір автобуса. При цьому вага MAVEN становить 2454 кілограми.

2. Рух по еліптичній орбіті. Коли MAVEN добереться до Марса, зонд почне своє обертання навколо планети по еліптичній орбіті. При цьому мінімальна дистанція до поверхні планети становитиме 150 кілометрів, а максимальна – 6000 кілометрів. Крім того, зонд збирається пройти п’ять «глибоководних проходів» на висоті 124 кілометри в атмосфері Червоної планети і зібрати необхідні зразки, які допоможуть вченим краще скласти картину змішаності нижніх і верхніх шарів атмосфери Марса.

3. Рішення марсіанських загадок. Вчені припускають, що багато мільйонів років тому на Марсі могло існувати життя, коли планета мала більш щільну атмосферу, а на її поверхні була вода. Але потім щось сталося і Червона планета перетворилася в неживий, холодний і сухий світ, про який ми знаємо сьогодні завдяки марсіанським роверам, що борознять її поверхнею. На даний момент щільність атмосфери Марса становить усього один відсоток від щільності атмосфери Землі.

Вчені сподіваються, що MAVEN допоможе їм визначити причину такої жахливої ​​трансформації. Завданням місії також є визначення того, як і чому Марс втратив практично всю свою атмосферу і яку роль в цій втраті грають кліматичні зміни, що відбувалися на Червоній планеті останні 4 мільярди років.

Для цих цілей MAVEN буде використовувати вісім різних наукових інструментів, які допоможуть в роботі по вивченню верхніх шарів атмосфери планети, на які впливають сонячні вітри (потоки заряджених сонячних частинок), що, за припущеннями вчених, є однією з причин висихання і випаровування води на Червоній планеті.

4. MAVEN не займатиметься пошуком життя на Марсі. Важливо зрозуміти, що MAVEN не збирається шукати життя на Червоній планеті. Супутник швидше призначений для дослідження середовища, в якому могло існувати життя.

Насправді MAVEN навіть не обладнаний детектором виявлення метану, газу, який побічно міг би нам повідомити про можливу наявність позаземного життя (цікавий факт: близько 90 відсотків метану на Землі виробляється живими організмами). На жаль, як повідомляють вчені, бюджет MAVEN не був розрахований на установку подібного детектора.

5. Комунікаційна ланка. У NASA не тільки потирають руки від нетерплячки отримати перші дослідні дані з MAVEN, але і раді тому, що дослідницький апарат зможе послужити космічному агентству в іншій справі, тобто стане комунікаційною ланкою між марсіанськими роверами, що знаходяться на поверхні планети, і командою операторів тут на Землі.

На даний момент у NASA на Марсі знаходяться два марсоходи – ровери: розміром з невеликий автомобіль «К’юріосіті», що приземлився на поверхню Червоної планети в серпні 2012 року, а також більш компактного розміру ровер «Опортьюніті», що сів на планету в січні 2004 року.

Зараз дані з двох роботів збирають два супутника – Mars Odyssey (запущений в 2001 році) і Mars Reconnaissance Orbiter (запущений в 2005 році, а на орбіту Червоної планети вийшов в 2006). У наступному році до них приєднається MAVEN.

Ці покладені на нього комунікаційні завдання допомогли проекту MAVEN залишитися на плаву, навіть незважаючи на те, що в минулому місяці в уряді США стався дефолт, який змусив NASA відправити 97 відсотків свого персоналу в неоплачувану відпустку, а більшість проектів – закрити або заморозити на невизначений термін. На щастя, навіть під час дефолту, що тривав 17 днів, агентству вдалося вибити фінансування на продовження робіт над MAVEN і підготовку його до запуску.

Збирання марсіанського супутника MAVEN:

Залишити відповідь