Категорії
Міста, країни, люди

Аеродроми плата Наска

На території сучасного Перу, де колись існувала могутня імперія інків, в 500 км від узбережжя Тихого океану розташувалося знамените своїми загадковими геометричними лініями і малюнками високогірне плато Наска (довжина 50 км, ширина близько 7). Плато виявили льотчики в 30 роках XX століття.

На плато Наска знаходиться Пампа Колорада (Червона пустеля) – на скельній поверхні десятки гладких ділянок довжиною від декількох сотень метрів до кількох кілометрів.

Таємничих ліній на плато Наско понад 12000, а малюнків біля 30 (птахи, мавпи, павук, квіти). Загадковість полягає і в тому, що повну картину зображень можна побачити тільки з повітря. Самі лінії являють собою стежки, іноді до 300 метрів шириною, камінці з боків стежки буцімто видуті пилосмоком. Поверхня стежки, якщо порівняти з піском поруч, більш щільна, обпалена. Перед будь-яким малюнком йде безперервна лінія, що утворює трикутник в 300 кв. м, далі лінія кілька разів виконує зигзаги і змінює напрямок, і тільки після цього з’являються контури рослин і тварин.

Аеродроми плата Наска
Двохвостий собака (геогліф)

Зображення Наска нагадують злітно-посадкову смугу сучасних аеродромів. Між цими смугами на площі в сотні квадратних кілометрів розташовані гігантські малюнки відомих птахів і звірів упереміш з дивовижними тваринами, комахами, рослинами.

На початку 30-х років XX століття в Перу з’явилася група молодих людей з незвичайним наміром: спробувати досліджувати пам’ятки доколумбової історії цієї країни. Молоді люди спершу не викликали у вчених довіри. Багатьом здавалося, що йдеться просто про прогулянку багатих синків із США, які можуть дозволити собі навіть власні літаки.

На чолі невеликого загону американських льотчиків-любителів стояв Роберт Шиппі, син біржового маклера. Він отримав освіту історика, а головне був чудовим пілотом. Роберт Шиппі запропонував своїм друзям полетіти до Південної Америки, де в неприступних джунглях, в горах і пісках повільно руйнувалися пам’ятки давніх культур: нехай хоча б фотознімки збережуть для майбутніх поколінь стародавні споруди, які скоро поглине руйнівний час. Результати експедиції Р. Шиппі не просто перевершили очікування – вони виявилися несподіваними і приголомшливими.

Аеродроми плата Наска
Геогліфи плата Наска

Шиппі об’єднав свої зусилля з зусиллями Джорджа Джонсона – фахівця в галузі аерофотозйомки. Разом вони склали карту великих областей Перу, зробили десятки тисяч знімків пам’ятників доколумбових культур, які були вже відомі науці і тих культур, про які до того часу ніхто не мав ні найменшого уявлення. На перуанському узбережжі, куди вперше нога європейця ступила чотири століття тому, молоді льотчики виявили 80-кілометровий звивистий редут, який з тієї пори зазвичай і називають Великою перуанською стіною. Про це давньоперуанське спорудження ніхто не знав. Відомий вчений X.С. Тельо, який відвідав кожен куточок Перу і займався розкопками у найвіддаленіших місцях, відверто зізнався, що про подібне відкриття не міг і припустити.

Успіх експедиції Шиппі-Джонсона довів, що при археологічному дослідженні в Перу саме розвідка з літака обіцяє дати нові, несподівані знахідки і відкриття. І тому немає нічого дивного, що менш ніж через 10 років інший учений Пол Косок вирішив подивитися на творіння давніх перуанців з борту літака. На відміну від молодого Р. Шиппі він як історик був прекрасно підготовлений для вирішення взятих на себе завдань. При цьому він був музикантом і автором ряду математичних робіт.

Аеродроми плата Наска
Геолінії Наска

До своєї появи в Перу доктор Косок займався найдавнішими культурами Старого Світу, вивчав роль іригації в Месопотамії. Потім він вирішив встановити роль зрошувальних систем в посушливих прибережних областях Перу Південної Америки, почав шукати канали древніх перуанців в тих місцях, де колись існувала велика культура Мочіка, а пізніше – могутня імперія. Літав він і на південь – у Пампа-де-Наска. І побачив там щось неймовірне.

На темно-червоній поверхні мертвого пустельного плоскогір’я проступали жовтувато-білі трапеції, трикутники і прямокутники, часто довжиною в сотні і сотні метрів. Багато з них на перший погляд нагадували обриси аеродрому. Іноді по Пампа-де-Наска тяглися нескінченно довгі смуги, що сходяться в певних точках і потім знову розходяться. І посеред цього удаваного хаосу ліній були розсіяні гігантські малюнки тварин. В одному місці багатометрова ігуана, в іншому – 120-метровий птах або 200-метровий ящір, а в третьому – гігантська мавпа.

Аеродроми плата Наска
Гліфи плата Наска, мавпа

П. Косок добре знав історію культур Старого Світу, але ніколи не бачив такої гігантської «картинної галереї». Вчений не зміг однозначно пояснити сенс дивних гігантських малюнків у Пампа-де-Наска. Захоплення країною стародавніх індіанських культур П. Косок висловив вельми своєрідно: своє найбільше відкриття він ознаменував великим музичним твором під назвою «Андська симфонія».

Здавалося б, що фантастична знахідка Косока повинна була тут же привернути до себе увагу фахівців, але цього не сталося. В Європі йшла Друга світова війна і у людства були зовсім інші турботи. Але й після війни фахівці не виявили інтересу до величезних малюнків в Пампа-де-Наска. Через Пампа-де-Наска десятки років проходили досить жваві транспортні шляхи. Крім того, Пампа-де-Наска перетинає Панамериканське шосе, будівельники якого прожили в цих місцях кілька місяців і ніхто нічого не помітив. Коли П. Косок глянув на Пампа-де-Наска з літака, він з подивом виявив, що будівельники проклали шосе поперек зображення гігантського ящера і в буквальному сенсі, як гумкою, «стерли» його ноги.

Аеродроми плата Наска
Загадки плата Наска

Наступним дослідником був письменник Еріх фон Денко, який у своїй книзі «Спогади про майбутнє» (1968) також намагався звернути увагу суспільства на малюнки в Пампа-де-Наска. «Спогади про майбутнє», на відміну від учених статей Косока, захлинаючись читав весь світ. У книзі письменник роздумував про те, чи не є гігантські лінії в країні індіанців, що не знали колеса, а тим більше аероплана, злітними смугами для літальних приладів. Інтерес до «посадкових майданчиків космонавтів» в південному Перу ще більше зріс, коли німецький режисер Г. Райнел зняв за книгою великий документальний фільм і показав кіно- і телеглядачам всього світу зображення в Пампа-де-Наска.

Протягом майже чверті століття, що пройшли з тої пори як насканську «галерею» відкрив Косок, малюнками щасливого першовідкривача займалася лише одна людина – Марія Райхе, яка приїхала з Німеччини і буквально оселилася в Перу. В Лімі вона одна з перших почула від П. Косока про його неймовірне відкриття.

Аеродроми плата Наска
Гліфи Наска

На краю пустелі, де починалися великі земельні володіння асієнди Сан-Пабло, її власники побудували жінці-професору глинобитну хатину. І ця тимчасова споруда майже півстоліття служила Марії Райхе штаб-квартирою. Довгий час це взагалі був єдиний науково-дослідний центр, де вивчалися дивні фігури і лінії. У цьому невеликому будиночку в післяполудневі години професор Марія Райхе малювала, обчислювала, штрихувала і займалася математичними розрахунками.

З настанням темряви смілива жінка-робінзон виходила на пустельне плоскогір’я, «живий» вигляд яким надають лише зображення страшних ящерів і павуків. Ніч проводила в тій же пустелі в спальному мішку, раннім світанком вона вставала, щоб розгледіти «малюнки» при світлі перших променів сонця. Професор М. Райхе при вивченні Пампа-де-Наска не могла задовольнятися лише наземними вимірами. На свої скромні кошти вчена час від часу наймала вертоліт, але пізніше міністерство авіації Перу передало їй в постійне користування один з військових вертольотів.

Загальна площа «розмальованої» території становить кілька сотень квадратних кілометрів. Фігури, лінії і дивні трапеції розташовані тут на відстані приблизно п’яти кілометрів одна від одної. М. Райхе, яка знала пустелю Наска як ніхто інший, писала, що дощ тут буває протягом півгодини раз на два роки. Крім того, поверхня пампи покрита темним щебенем, який поглинає величезну кількість тепла, в результаті чого створюється гаряча повітряна подушка, яка і забезпечує консервацію стародавніх зображень.

Аеродроми плата Наска
Підсвічник пустелі Наска

Щоб встановити археологічне датування дописемних епох, застосовувався радіовуглецевий метод. Однак так можна визначити лише вік збережених органічних речовин. Але звідки взятися таким органічним речовинам в пустелі, де, ймовірно, ніхто ніколи не жив?

На щастя, вчений У. Д. Стронг, який займався минулим Південного Перу, знайшов по сусідству з одним із малюнків залишки невеликого дерев’яного стовпа. Можливо, «творці» галереї помістили його тут, щоб орієнтуватися в цьому дивовижному лабіринті ліній. Цей безцінний стовп був негайно обстежений в лабораторії за допомогою радіовуглецевого методу. В результаті аналізу було встановлено, що деревина відноситься до 525 року нової ери.

Аеродроми плата Наска
Павук або мураха плата Наска

Результати перевірки підтверджують і самі малюнки в Пампа-де-Наска. Багато які з них нагадують малюнки насканських судин, де нерідко фігурував кит (точніше, зубаста косатка) – одне з двох божеств войовничих насканців, другим був яструб. Насканські воїни навіть носили головні убори у формі китового хвоста, щоб підкреслити, що вони є шанувальниками китоподібних. Одна з таких косаток, тільки в тисячу разів більша, накреслена і в Пампа-де-Наска.

У фантастичному відкритті Косока виявляються зображення трьох видів. Насамперед це прямокутники, квадрати, трикутники і трапеції, в яких багато хто бачить «космодроми». Поруч з ними безліч прямих ліній, які ведуть, здавалося б, в нікуди. Насправді вони простягаються від горизонту до горизонту, на скільки вистачає очей. Між цими лініями і геометричними фігурами розкидані десятки ящерів, риб, птахів, павуків і навіть людських фігур. Розшифровці всіх трьох видів дивовижних і загадкових зображень Марія Райхе присвятила своє життя.

Насканські фігури в більшості своїй представлені відомими тваринами. Явну перевагу «творці» галереї віддавали птахам, одні з яких в буквальному сенсі просто жахливі. Деякі птахи зображені досить достовірно, наприклад, колібрі, яка на південному узбережжі Перу взагалі не зустрічається. Морський яструб (скопа) майже 150-метрової довжини зображений з характерно роздутим зобом, яким цей хижак лякає інших птахів. Всього в Пампа-де-Наска намальовано 18 птахів. З інших тварин представлені головним чином китоподібні (косатки), велика ігуана, 110-метровий ящір.

Аеродроми плата Наска
Птах плата Наска

У пустелі Наска деякі картини тварин зображені схематично і їх досить важко ототожнювати з якимись реальними представниками тваринного світу. Одна з загадкових тварин нагадує собаку на тонких лапах з дуже довгим хвостом. На крутих берегах Ріо-Інхеніо виявлено ряд зображень людини (зображення людей менш виразні і зустрічаються рідше). Часом серед них зустрічається і людино-птах – більш ніж 30-метрова людина з головою сови.

Серед світлих майданчиків пустелі Наска найчастіше трапляються трапецієподібні майданчики, розмір одного з яких у довжину 1700 метрів, завширшки – 50. Тому й не дивно, що в цих загадкових фігурах бачать злітні майданчики для літальних апаратів.

Деякі тварини (особливо ті, які не живуть на території, що колись населяли насканці) зображені настільки схематично, що їх досить важко ототожнити з якимись реальними представниками тваринного світу. Так, наприклад, у досить великої мавпи (можливо, капуцина) на одній кисті передніх кінцівок намальовано чотири пальці, а на іншій – п’ять. Її хвіст нагадує величезну спіраль. Але ці малюнки не видно із землі. Виникає єдине питання: невже інки вміли літати чи, можливо, це намалювали велетні?

Припущення були найрізноманітніші. Деякі бачили в цих загадкових лініях систему зрошувальних споруд, інші в лініях малюнків припускали ритуальні бігові доріжки. Археолог Хосе Ланго вважав ці лінії картами, які вказують шлях до якихось життєво важливих точок, наприклад, до підземних джерел води.

Архітектор, історик, математик і музикант П. Косок спочатку теж не знаходив розумної відповіді на це питання. Він лише захоплювався малюнками, зміст яких зрозуміти важко, але відчував їх хвилюючу красу. Професор любив Пампа-де-Наска за особливу, трохи сумну красу, йому подобалося бродити по пампі під час заходу сонця, коли червона від його променів пустеля стає особливо гарною.

Одного разу П. Косок під час однієї з таких прогулянок як завжди стежив за останніми відблисками південного сонця, і раптом вчений помітив, що його промені торкнулися горизонту точно над однією з ліній, біля основи якої він стояв. Косок відразу згадав, що було 22 червня – день зимового сонцестояння в Південній півкулі. Як історик він знав, що сонцестояння в житті багатьох стародавніх цивілізацій грало виняткову роль. Так в той пам’ятний день останній сонячний промінь висвітив одну з таємниць насканських малюнків. На думку П. Косока, вони служили своїм творцям календарем для визначення зміни пір року.

Геніальний здогад Косока перевірила в процесі довгих спостережень продовжувачка його справи М. Райхе. Вона зібрала цілий ряд доказів того, що лінії в насканській пустелі дійсно мали відношення до днів зимового і літнього сонцестояння, особливо до літнього 22 грудня. Адже після сонцестояння в цих місцях з’являлася вода.

З сонцестоянням пов’язані і зображення деяких тварин. Так, наприклад, дзьоб і майже 100-метрова шия дивовижного птаха направлені в саму точку сходу сонця при зимовому (червневому) сонцестоянні. Одна з ліній, що виходить із дзьоба іншого птаха, точно вказує на місце сходу сонця 22 грудня, в день літнього сонцестояння. Точне визначення сходу сонця мало величезне значення для польових робіт, для всього землеробського циклу тутешніх індіанців.

Періоди сонцестояння, зимового і літнього рівнодення відігравали важливу роль в культурах багатьох народів. Професор Косок назвав пустелю Наска «найбільшим астрономічним атласом в світі», він висловив і інше припущення: малюнки могли також визначати місце і час сходу і заходу Сонця і Місяця.

Насканська «галерея» мала відношення не тільки до Сонця і Місяця. На думку Косока деякі лінії визначали позицію або рух зірок і сузір’їв, значну роль серед яких в стародавньому Перу грали Плеяди. Дійсно, в цих географічних широтах під час сонцестояння Плеяди нібито сходять на тому ж місці, що і Сонце.

Зображення мавпи з чотирма пальцями на одній кисті і п’ятьма на інший було давньо перуанським втіленням сузір’я, яке творці цієї «галереї» пов’язували з літнім сонцестоянням. Ігуани, колібрі і морські яструби, очевидно, зображували інші зірки і сузір’я.

Розшифрувати південно-перуанський Зодіак – завдання майбутніх поколінь. Їм належить відповісти, яким чином люди, які не вміли літати і не могли бачити з землі творіння своїх рук, змогли створити малюнки з такою неймовірною точністю і як вони перенесли в пустелю тисячократно збільшені «креслення»?

Аеродроми плата Наска
Мавпа Наска

Виникають питання технічного характеру. Хто керував цією роботою? І хто проводив цю роботу, хто перемальовував зображення ігуан і гігантських павуків? Адже ці величезні малюнки повинні були наносити сотні, а то й тисячі виконавців. Можна припустити, що роботою керували високопоставлені представники насканського суспільства – жреці або ціла група жерців. Фізичну роботу, очевидно, виконували рядові представники цього товариства, а також полонені. Реалізація такого грандіозного задуму вимагала воістину державної організації робіт. Можливо, ця «галерея» не знає собі рівних в усьому світі і є наочним відображенням могутності держави Наска.

Айвен Сандерсон із США першим із біологів взявся за вивчення цих знахідок. Згідно його висновку, «золоті літачки інків» не можна ототожнювати ні з одним із відомих науці представником викопної або сучасної фауни планети. Птахи відразу виключаються – не так розташовано хвіст. Більш ймовірними прототипами здаються скати. Ці морські мешканці мають схожу комбінацію «крил» – тобто величезних грудних плавців і розташовані вони у вертикальній площині хвостового плавника (деякі види скатів мають спинні плавники, що поміщаються на хвості).

Крім того, пара черевних плавників у електричного ската аналогічна парі менших крил у «золотих літачків». Цю аналогію чудово простежив бельгійський дослідник невпізнаних викопних об’єктів Патрік Феррен, який опублікував у пресі фото бронзової фігурки ската, знайденої на розкопках у Китаї: зверху вона дивно схожа на деякі латиноамериканські «золоті літачки». Але все ж хвостова частина літачків явно не відповідає за формою хвостам скатів, вона – типова для літака. Найголовніше – це глибокий виріз в головній частині літачків, абсолютно даремний з біологічної точки зору у тварин, але конструкція цих знахідок в більшій мірі пояснюється технічними факторами, а не природними.

Аеродроми плата Наска
Золоті літачки плата Наска

У фігурці золотого літачка сучасні експерти з авіатехніки побачили:
– модель аерокосмічного літака з відкидною кабіною;
– модель вантажного повітряного судна разового використання для посадки на воду;
– модель субакваплайнера підводного літака.
Висунуто також ряд інших технічних вузькоспеціальних версій.

У 1956 році золотий літачок був виставлений серед інших експонатів виставки «Золото докулумбової Америки», що проходила в музеї Метрополітен в Нью-Йорку. Дельтоподібні крила цієї фігурки і вертикальна площина хвостового оперення, якого не буває у птахів, привернули увагу американських авіаконструкторів. За домовленістю з дирекцією виставки їм було дозволено провести дослідження древнього «літачка» в аеродинамічній трубі. Виявилося, що «золота пташка інків» найкраще поводиться на надзвукових швидкостях, вивчення яких було в самому розпалі. Фігурку повернули в музей, а дельтовидне крило і та висока вертикальна площина хвостового оперення перекочували в Авіаконструкторське бюро фірми «Локхід», яке незабаром створило надзвуковий літак. Мало хто знає цю історію сьогодні, але, тим не менш, сучасні надзвукові реактивні літаки є прямими нащадками «золотої пташки».

Перший дослідник «посадочних смуг» Наска – Пол Косок зайнявся систематичним вивченням їх ще в 1939 році. Саме він першим звернув увагу на те, що деякі з ліній вказують на окремі зірки і сузір’я, фіксують різні фази Місяця, точки сходу і заходу Сонця. Спільно з професором Мазотті з Перуанського військово-географічного інституту Косок висунув гіпотезу, що малюнки Наска – це гігантський астрономічний календар.

Гігантські малюнки – це канавки глибиною 25 і шириною 65 см, вони виглядають світлішими ніж неокислені розсипи камінчиків, які покривають все плато, за винятком посадкових смуг.

Подальші дослідники Пампа Колорада, такі як Марія Райхе, Лоренс Доусон, Ганс Вінкель, Зонтан Зелко та інші, дотримувалися версії, згідно з якою малюнки Наска мають ритуальний характер і використовувалися в давнину для окультних церемоній – факельної ходи гуськом вздовж контуру тваринного предка.

Але хто міг спостерігати ці церемонії на безлюдному плато? Яким чином можна було створити всі ці 12 000 смуг і ліній, 100 спіралей, 788 малюнків, серед яких 45-метровий павук, 80 – метрова мавпа, 50 – метрова папуга і нарешті, 250-метровий птах?

Одне з наймасштабніших досліджень малюнків плато було проведено перуанським пілотом Едуардо Еррані, який налітав понад півтори тисячі годин над Палма Колорада і зробив величезну кількість фотографій, чи не найкращих у світі. Едуардо з друзями-льотчиками розширили площу «картинної галереї» до 911 квадратних кілометрів, відкрили 130 зображень невідомих до цього. Як і більшість інших дослідників і зарубіжних вчених, Ерран вважав комплекс малюнків Наска астрономічним календарем.

Десятки років ця гіпотеза поділялася більшістю вчених у всьому світі, поки її перевіркою не зайнявся відомий американський астроном Джеральд Хокінс, автор монографії «Розгадка таємниці Стоунхеджа». За допомогою ЕОМ він довів, що знаменитий Стоунхедж, загадкові циклопічні споруди рівнини Солсбері (Англія), не що інше як астрономічна обсерваторія.

Застосувавши ту ж комп’ютерну програму з поправкою на широту Наска, Хокінс переконався, що лише 20% ліній плато Наска вказують на Сонце чи Місяць. Що ж стосується зірок, то тут точність напрямів взагалі не перевищує випадкового розподілу чисел. Хокінс змушений був відмовитися від теорії астрономічного календаря. Але дослідження Хокінса дали цікавий результат: існує одна особливість малюнків Наска – всі вони виконані однією лінією, яка ніде не пересікається.

Але Хокінс не помітив, що лінія, яка утворює малюнки, не переривана, і що додаткові лінії, які будучи абсолютно чужими самому зображенню, з’єднані з початком і закінченням контуру канавки, буцімто підключають малюнок до якоїсь мегасистеми Наска. Малюнки, що нагадують електричні схеми, виконані одним провідником, який не може ніде перетинатися (коротке замикання), ні перериватися (розрив ланцюга). На лінії підключення можна побачити паралельне і послідовне під’єднання малюнків. Мабуть лінії-канавок Наска в давнину були заповнені якимсь електролюмінофором – речовиною, здатною світитися під впливом електричного струму. Таким чином «злітно-посадкові смуги» світилися і їх було видно з повітря за десятки кілометрів.

Залишити відповідь