Аерогель з пластикових відходів

Аерогель з пластикових відходів
Аерогель з пластику

Дослідження щодо позбавлення планети від пластикових відходів ведуться регулярно. Пропонують вторинну переробку або переходити на зовсім новий вид пластику. Дослідники з Національного університету Сінгапуру хочуть використовувати зовсім інший підхід. Зі звичайних пластикових пляшок та інших відходів вони навчилися виготовляти особливий аерогель, який можна застосовувати в самих різних сферах господарства.

Аерогель з пластикових відходів
Команда вчених, які працювали над проектом

Відходи пластикових пляшок є одним з найпоширеніших видів відходів на Землі і мають шкідливий вплив на навколишнє середовище. Команда науковців розробила простий і економічно ефективний метод для перетворення відходів пластикових пляшок в ПЕТ-аерогелі. Для прикладу, одну пластикову пляшку можна переробити в аерогельний лист розміром А4.

Найбільш поширеною основою пластикових виробів є поліетилентерефталат – термопластик класу поліефірів (скорочено ПЕТ). Досліджуючи властивості цієї хімічної сполуки, група вчених на чолі з доцентом Хай Мінь Дуонг і професором Нхан Фан-Тхиен з Національного університету Сінгапуру, розробили технологію переробки поліетилентерефталату в аерогель.

Вихідну сировину (пластик) шинкують до найменшого стану, після чого цю масу покривають діоксидом кремнію. За цим йде низка хімічних процесів (які поки що тримають в секреті), що змушує волокна обробленого пластику «розбухнути». Їх висушують і отримують аерогель – легкий, пористий, гнучкий і при цьому дуже міцний матеріал.

Розробка ПЕТ-аерогелю зайняла більше 2 років і на даний момент випробування ще тривають. Автори не готові розкрити подробиці виробництва, проте серія проведених тестів показує, що отриманий матеріал досить універсальний.

Додаючи до складу аерогелю різні домішки, можна отримати речовини з різними властивостями. Метилові групи надають аерогелю властивостей сорбенту, який в 7-10 разів ефективніше популярних сучасних матеріалів. Колосальна внутрішня площа укупі з незначною власною вагою допомагає поглинати і утримувати значну кількість рідкого бруду, олій, нафти тощо. Тому ПЕТ-аерогель підійде для очищення водойм від нафти. Так само цей аерогель може виступати в якості фільтра в лицьових масках. А при додаванні правильних присадок навіть вловить такі смертельні сполуки, як монооксид вуглецю. Ще приклад: у інших з’єднань ПЕТ-аерогелю високі вогнетривкі (витримує нагрівання до 620 °C) та теплоутримуючі властивості. Тобто такою речовиною можна покрити стіни будинків і одяг пожежників для захисту від вогню або він може слугувати для створення ультралегких і теплих підкладок для курток. І вже сьогодні все це і багато іншого можна зробити зі звичайних пластикових відходів.

Залишити коментар