Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Аїр звичайний

Хімічний склад аїру звичайного,
Дія аїру звичайного,
Способи застосування аїру звичайного.

Аїр звичайний (Acorus calamus L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Araceae (ароїдні або аройникові).
Народні назви: лепеха звичайна, аїр пахучий, ірний корінь, татарське зілля, лепех, сашина, ірниця, шуварник, гавір.

Аїр звичайний
Аїр звичайний, склад рослини

Кореневище аїру звичайного повзуче, жовте, довжиною до 30 см, товщиною 0,5 см, з численними білими коріннями.

Від верхівки кореневища аїру звичайного відходять пучки яскраво-зеленого лінійно-мечоподібного листя довжиною 50-60 см і безлисте стебло довжиною до метра, яке закінчується суцвіттям.

Квітки аїру звичайного дрібні, зеленувато-жовті, двостатеві, зібрані в качан. До основи качана прилягає довгий зелений лист-покривало.

Плоди аїру звичайного – багатонасінні червоні ягоди. У наших умовах вони не визрівають, тому аїр розмножується вегетативно – кореневищами.

Цвіте рослина з кінця травня по липень.

Росте аїр звичайний на мулистих ґрунтах долин, річок і вологих балок, на болотах, в стоячих водах озер, ставків, утворюючи зарості.

Батьківщина – Туреччина. Поширений по всій європейській частині, в Середній Азії, в Сибіру, на Далекому Сході.

Для лікування використовують кореневища аїру звичайного. Заготовляють їх ранньою весною або восени, коли підсихають болота, заливні луки, знижується рівень води у водоймах, і в квітні в період відростання листя.

Викопують кореневища аїру звичайного вилами, лопатами. В землі лишають дрібні кореневища і їх відгалуження.

Кореневища аїру звичайного очищають від землі, наземні частини і дрібні корінці обрізають ножицями, миють у проточній воді і, розклавши шаром 2-5 см, в’ялять на відкритому повітрі або під навісами протягом декількох днів. Потім розрізають на шматочки довжиною 5-15 см, а товсті кореневища розрізають і уздовж.

Сушать аїр звичайний на горищах під залізним, шиферним, черепичним дахом з хорошою вентиляцією, в провітрюваних приміщеннях, розклавши тонким шаром на папері або тканині, або в сушарках при температурі 30-35 °C. Кінець сушіння визначають по ламкості кореневищ аїру звичайного. Вихід сухої сировини – 22-24%.

Готову сировину аїру звичайного пакують у мішки і тюки по 25-50 кг, зберігають у темних добре провітрюваних сухих приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 3 років.

Хімічний склад аїру звичайного. В рослині, особливо в кореневищі аїру, містяться: ефірна олія складного складу, азоріновий альдегід, трициклічний спирт, алкалоїд, каламін, каламенол, пальмітинова кислота, гіркий акорин, аскорбінова кислота, дубильні речовини, смоли, крохмаль, фітонциди.

До складу ефірної олії аїру звичайного входять евгенол, борнеол, азарон, камфора, каріофіллен, каламен та інші речовини.

Дія аїру звичайного. Аїр звичайний надає антисептичну, бактерицидну, болезаспокійливу, сечогінну, відхаркувальну, в’яжучу, тонізуючу і седативну дію, регулює функції шлунково-кишкового тракту.

В медицині кореневище аїру звичайного застосовують у вигляді відвару, настоянки, екстракту, масла, порошку. Аїр входить до складу гіркої настоянки вікалін, вікаїр, шлункового і апетитного зборів.

Препарати аїру звичайного використовують в якості ароматичних і тонізуючих засобів для поліпшення травлення і при порушенні апетиту, шлунково-кишкових захворюваннях, запаленнях, виразковій хворобі, захворюваннях печінки, жовчного міхура, нирок, як тонізуючий засіб при пригніченні центральної нервової системи.

Зовнішньо застосовують настій, відвар аїру для промивань, а порошок як присипку для гнійних ран і виразок.

У народній медицині аїр звичайний або лепеха застосовують при захворюваннях цингою, подагрою, грипом, холерою, висипним тифом, жовтянкою, золотухою, діатезом, малярією, рахітом, при захворюваннях нирок, запаленні сечового міхура і різних жіночих хворобах як внутрішній, так і зовнішній засіб у вигляді сидячих ванн (для ванн використовують кореневища і листя аїру).

Способи застосування аїру звичайного:

– при грипі, подагрі, запаленні нирок, сечового міхура, для збудження апетиту при шлунково-кишкових захворюваннях приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день до їжі настій: 15 г подрібненого кореневища аїру звичайного залити склянкою окропу, настоювати до дві години, процідити;

– при різних шлунково-кишкових захворюваннях, хворобах печінки, нирок, жовчного і сечового міхура і як седативний засіб приймати по столовій ложці 3 рази на день перед їжею настій: 15 г кореневища аїру звичайного залити склянкою холодної кип’яченої води, настоювати 8 годин, процідити;

– при порушеннях травлення, виразковій хворобі шлунка, кишечника приймати по 1/2 склянки 3 рази на день за 30 хвилин до їжі відвар: 15 г сухого кореневища аїру звичайного варити 15 хвилин в 3 склянках води, настоювати 1-2 години в щільно закритому посуді, процідити;

– при хворобах печінки, нирок, жовчного і сечового міхура, шлунково-кишкових захворюваннях приймати по 20-30 крапель з водою 3 рази на день настоянку: 20 г подрібненого кореневища аїру звичайного залити 100 мл спирту, настоювати 8 днів у теплому місці, часто збовтувати, процідити; настоянку аїру на шматочку вати прикладають до хворого зуба;

– при печії приймають порошок кореневища аїру звичайного по 0,2-0,5 г 3 рази на день, запиваючи водою;

– при альвеолярній піореї і неприємному запаху з рота приймають настій суміші кореневища аїру з корою дуба в рівних частинах.

Залишити відповідь