Айва довгаста

Айва довгаста
Плоди айви довгастої

Хімічний склад айви довгастої,
Дія айви довгастої,
Способи застосування айви довгастої.

Айва довгаста (Cydonia oblonga Mill.) – рослина родини Rosaceae (розові). Народні назви: бодрянка, бедрянка, квітове дерево, квіт.

Айва довгаста
Айва довгаста, дерево рослини

Айва довгаста – невелике дерево або чагарник висотою 1,5-5 метрів. Стовбури і старі гілки з сірою корою, молоді – шерстисто-повстяно-опушені.

Листки чергові, коротко черешкові, еліптичні, з цільним краєм, зверху зелені, знизу сірувато-опушені.

Квітки айви довгастої великі, поодинокі, білувато-рожеві, з 5-пелюстковим віночком, багатьма тичинками, 1 маточкою і нижньою зав’яззю.

Молоді плоди повстяно-опушені, зрілі – голі, жовті, ароматні, з терпкою м’якоттю і коричневим насінням.

Айва довгаста
Айва довгаста, склад рослини

Цвіте айва довгаста в травні-червні, плоди дозрівають у вересні – листопаді. Широко культивується на півдні і в середній частині європейського материка, в Середній Азії. Батьківщина рослини – Персія та Греція.

Для лікування використовують плоди і насіння айви довгастої. Заготовляють їх у період дозрівання. Насіння збирають при переробці плодів. Очищене від м’якоті насіння сушать в печах або сушарках при температурі 40-50 ° С (сухе насіння айви довгастої матове, з білуватою плівкою), зберігають у подвійних мішках.

Плоди айви використовують в їжу в свіжому або сухому вигляді.

Айва довгаста
Айва довгаста, плоди рослини

Хімічний склад айви довгастої. Зрілі плоди айви довгастої містять до 12% глюкози, фруктози і сахарози, пектини, дубильні і азотисті речовини, винну, лимонну і яблучну кислоти, мінеральні солі, до 20 мг/100 г вітаміну C, до 30 мг/100 г заліза, мідь, жирні олії, крохмаль, глікозид амігдалін, фермент емульсин і близько 20% слизу, що легко розбухає в воді. Шкірочка плодів айви довгастої містить енантово-етиловий та пеларгоново-етиловий ефіри, які надають їй своєрідного аромату, а насіння – близько 20% жирних олій і 20% слизу, білкові і дубильні речовини, крохмаль, глікозид амігдалін.

Айва довгаста
Айва довгаста, квітка рослини

Дія айви довгастої. Плоди айви довгастої мають в’яжучу, сечогінну, антисептичну, кровоспинну дію. Насіння проявляє пом’якшувальну, антисептичну, обволікальну і протизапальну властивості. Клітковина плодів посилює відділення жовчі і сприяє активному виведенню з організму холестерину. Пектинові речовини айви довгастої обволікають стінки шлунка і кишечника, адсорбують отруйні хімічні речовини – свинець, миш’як, радіоактивний кобальт та ін., а також хвороботворні і гнильні мікроби та їхні токсини і сприяють виведенню їх з організму.

Насіння айви покрите білуватою оболонкою, яка у воді сильно розбухає і перетворюється в густий прозорий слиз.

В медицині слиз насіння айви застосовують як проносний, обволікальний засіб при запорах, спастичних колітах, гастроентеритах і метеоризмі. Відвар плодів призначають всередину – як в’яжучий і протизапальний засіб при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, що супроводжується проносом і кровотечею, і зовнішньо – у вигляді примочок при опіках. Свіжий сік з плодів айви довгастої використовують при анемії,

У народній медицині відвари з насіння айви широко застосовують при шлунково-кишкових захворюваннях, проносах, маткових кровотечах, як легкий послаблювальний засіб і зовнішньо у вигляді примочок при захворюваннях очей, для полоскань ротової порожнини і горла при ангінах. Свіжі плоди айви довгастої корисні при недокрів’ї і кишкових захворюваннях, що супроводжуються проносами. Терті сирі, варені або печені плоди вживають при хворобах печінки, шлунково-кишкових захворюваннях, кровохарканні і як протиблювотний засіб. Припарки позитивно діють при випаданні прямої кишки і тріщинах заднього проходу.

Також плоди айви широко використовують в кондитерському і консервному виробництві.

Способи застосування айви довгастої:

1) слиз насіння: 1 столову ложку насіння айви довгастої залити 1 склянкою кип’яченої води, настоювати до утворення густого прозорого слизу. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день до їжі при запорах, колітах, гастроентеритах, метеоризмі;

2) відвар плодів (компот) айви довгастої приймати по 1-2 столових ложки 3-4 рази на день до їжі при недокрів’ї і серцевих захворюваннях.

Залишити коментар