Аконіт джунгарський

Аконіт джунгарський
Аконіт, склад рослини

Хімічний склад аконіту джунгарського,
Дія аконіту джунгарського,
Способи застосування аконіту джунгарського,
Протипоказання,
Симптоми отруєння.

Аконіт джунгарський (Aconitum soongaricum Stap.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Ranunculaceae – Жовтецеві (Лютикові).

Назви-синоніми: тоя, борець-корінь, вовчий корінь, вовкобій, іссик-кульський корінь, цар-зілля, цар-трава, чорний корінь, чорне зілля, козяча смерть, залізний шолом, шоломник, каска, капюшон, конячка , туфелька, жовтець блакитний, синьоочка, простріл-трава, прікриш-трава.

Аконіт має протизапальну, антимікробну, наркотичну, протипухлинну, знеболювальну, спазмолітичну дії. Аконіт і відповідно препарати з його бульб (настоянки) призначаються у вкрай малих дозах як болезаспокійливе при сильних болях (невралгії трійчастого нерву, ревматичному болі в м’язах і суглобах, простудних захворюваннях). Це дуже високотоксичні ліки, тому застосовуються тільки під суворим наглядом лікаря!

Парацельс вважав, що назва «аконіт» походить від назви міста Аконс, околиці якого є батьківщиною одного з видів цієї рослини.

Трохи історії. Стародавні галли і германці натирали екстрактом цієї рослини наконечники стріл і копій, призначених для полювання на вовків, пантер, барсів та інших хижаків. Це якоюсь мірою підтверджує збережену в народі прізвиська аконіту – вовчий корінь, вовкобій, собача смерть, чорне зілля та ін.

У Стародавньому Римі через яскраве забарвлення квітка аконіту користувалася успіхом як декоративна рослина і широко культивувалася в садах. Але римський імператор Траянус в 117 році заборонив вирощувати аконіт, бо збільшилась кількість підозрілих смертей від отруєння.

Плутарх розповідає про отруєння цією рослиною воїнів Марка Антонія. Воїни, в їжу яких потрапляв аконіт, втрачали пам’ять і були зайняті тільки тим, що перевертали кожен камінь на своєму шляху, ніби шукали щось дуже важливе, поки їх не починало рвати жовчу.

Існує переказ, що знаменитий хан Тимур був отруєний саме отрутою аконіту – соком цієї рослини була просякнута його тюбетейка.

У Стародавніх Греції та Римі аконітом отруювали засуджених до смерті.
В античні часи властивості аконіту використовували в лікарських цілях, однак римський письменник і вчений Пліній Старший у своїй «Природній історії» попереджав, що з ним треба бути дуже обережним, і охрестив аконіт «рослинним миш’яком».

Існує кілька легенд про походження аконіту. Одна з них пов’язана з міфологічним героєм Стародавньої Еллади – Гераклом.
Перебуваючи на службі у царя Еврисфея, Геракл, щоб заслужити собі безсмертя, повинен був зробити дванадцять подвигів: дванадцятий – упокорення зухвалого стража пекла Цербера – величезної триголової собаки, навколо кожної з голів якої звивалася грива з отруйних змій. Цей страшний пес пропускав всіх в Аїд, але назад нікого не випускав. Щоб вийти з підземного царства, Гераклові потрібно було побороти звіра. Побачивши його, герой не злякався, схопив пса за горло і душив до тих пір, поки той не скорився йому. Геракл закував його в алмазний ланцюг і витягнув на поверхню. Цербер, засліплений яскравим сонячним світлом, став скажено вириватися, дико гарчати і гавкати. Зі зміїних пащ його потекла отруйна слина, залила навколо трави і землю. Там, куди потрапляла слина Цербера, піднімалися високі стрункі рослини з дивовижними, схожими на шоломи воїнів синіми квітками, зібраними в верхівкові китиці. А оскільки відбулося все це нібито поблизу міста Аконіт, на честь його і назвали незвичайний багаторічник – Аконітумом.

В індійській міфології існує легенда про красуню, яка поступово привчила себе споживати тільки коріння аконіту і так просочилася отрутою цієї рослини, що до неї не можна було доторкнутися, та й милуватися її зовнішністю було смертельно небезпечно.

Про аконіт згадується в «Домострої – зводі правил улаштування сім’ї».

В науковій медицині відомості про аконіти відомі з XVII століття, коли рослину помістили в офіційний каталог німецьких аптек. В ті часи аконіт використовувався всередину як болезаспокійливий засіб і зовнішньо при подагрі, ревматизмі і радикуліті. В індійській і східній медицині аконіт застосовувався як знеболювальний при гарячці і зовнішньо як подразнюючий і відволікаючий засіб.

Місця зростання. Всі види аконіту (а всього рід аконіту складається з майже з 300 видів) поширені в Європі, Азії, Північній Америці. В Україні – 19. Найчастіше зустрічається аконіт: бородатий, в’юнкий, джунгарський, каракольський, протиотрутний, північний (високий), белоустай, байкальський біло-фіолетовий, амурський, дібровний, дугоподібний, корейський, тіньовий, Фішера, Кузнєцова, Щукіна, Чекановського. Більшість видів аконіту – отруйні рослини.

Аконіт зростає на вологих місцях уздовж берегів річок і по узбіччях доріг, на багатих перегноєм ґрунтах, на гірських луках. Часто культивується в садах, причому буває, що господині в селах навіть іноді і не підозрюють, що в їхньому палісаднику зростає аконіт – в народі це красива декоративна рослина відома зазвичай під іншою назвою.

Опис. Стебло рослини пряме (рідше звивисте або кучеряве), густолисте, до 1,8 м заввишки, кореневища довгасто-яйцеподібної форми. Листя пальчасто-роздільне, глибоко і багаторазово розсічене або лопатеве, черешкове, чергове, контур округлий, темно-зелене.

Суцвіття – верхівкова китиця з великих неправильної форми квіток, які в залежності від виду бувають синіми, фіолетовими, бузковими, жовтими, кремовими, іноді білими. Вінчикоподібна чашечка складається з 5 чашолистків химерної форми, верхній має вигляд шолома або ковпачка, під яким заховані всі інші частини квітки. Під цим шоломом знаходиться редукований віночок, перетворений в два синіх нектарники, якими рослина залучає своїх запилювачів – джмелів. Без джмелів аконіти не можуть розмножуватися, тому райони їх географічного поширення на землі збігаються з районами географічного поширення джмелів. Цвіте аконіт в другій половині літа.

Плід – суха тригніздова листівка з прямими або дугоподібними зубцями. Насіння дрібне, сірого, корічневого або чорного кольору, тригранне, із зморшкувато-хвилястою «спинкою». Бульба аконіту подовжено-конічної форми, її поверхня поздовжньо-зморшкувата, зі слідами віддалених коренів і з бруньками на вершинах бульб. Довжина бульби в межах 3-8 см, товщина в найширшій частині 1-2 см. Колір зовні чорно-бурий, всередині жовтуватий. Бульби аконіту дуже отруйні, що пояснюється присутністю алкалоїдів, зміст яких становить 0,8%, тому смак і запах не перевіряють.

Аконіт каракольський відрізняється від аконіту джунгарського вузько лінійними сегментами листя. Характерною особливістю цих видів аконіту є те, що вони утворюють довгий ланцюжок бульбокоренів, що складається з 12-15 бульб. Це відбувається у зв’язку з тим, що старі бульби у рослин не відмирають і не відокремлюються, а залишаються зчепленими з новими молодими бульбами, тому з кожним роком ланцюжок бульб подовжується.

Вирощування. Аконіти, звані в народі цар-травою, – прекрасні декоративні рослини, морозостійкі, невибагливі до ґрунтів, нормально розвиваються в півтіні. Слід надавати перевагу для групових посадок на газоні, по краях груп чагарників в парках і садах. У культурі найчастіше представлений збірний вид – аконіт рогатий. У сортів цього виду фіолетові, блідо-бузкові, зрідка сніжно-білі квіти. Стебла прямостоячі. Придатні для групових посадок і зрізання. Аконіт біло-фіолетовий відрізняється тривалим періодом цвітіння (до 60 і більше днів), добре себе почуває і на затінених, і на освітлених ділянках, ґрунт любить родючий, розмножується насінням, яке висівають відразу після збору, і бульбами восени. У аконіту алтайського великі темно-сині квітки, зібрані в китиці. Цікавий також аконіт в’юнкий з флори Далекого Сходу. Його стебло досягає іноді 4 метрів, усіяний китицями (до 100 сантиметрів довжини) темно-синіх квіток. Потрібна йому пухкий, поживний родючий ґрунт, благополучно розвивається в тіні і півтіні. Розмножується молодими бульбами ранньої осені або насінням, яке висівають відразу ж після збору, у вересні-жовтні. Сіянці зацвітають на другий-третій рік. Використовується для вертикального озеленення.

Заготівля. В якості лікарської сировини використовують висушені бульби дикорослих рослин аконіту і їх листя. Бульбокорені заготовляють восени – з 15 серпня по 1 жовтня. Викопують лопатою, очищають від землі і пошкоджених частин, миють у холодній воді, і піддають швидкій сушці при температурі 50-70 ° C при гарній вентиляції. З 4 кг свіжих бульб можна отримати 1 кг сухих. Листя збирають до цвітіння рослини або під час цвітіння, в’ялять на сонці і сушать під навісом. Сировина після сушіння має залишатися темно-зеленою. Зберігати сирий аконіт необхідно окремо від неотруйних трав, з обов’язковою етикеткою «Отрута!», в недоступному для дітей місці. Зберігають готову сировину в мішечках або закритій тарі 2 роки.

Оскільки дикі і декоративні види аконіту містять в своїх стеблах і бульбі отруйні сполуки, збирати їх необхідно, попередньо вдягнувши рукавички або рукавиці. Під час роботи з аконітом не можна чіпати очі, а по завершенні роботи ретельно вимити руки з милом.

Не слід розташовувати рослини поблизу вуликів, щоб не отримати отруйний мед. Висаджувати у себе на ділянці можна як культурні, так і дикорослі види. Всі вони декоративні, красиво і тривало цвітуть.

Використання у господарстві. У побуті травою аконіту, як сильним інсектицидом, знищують мух, а настоянкою з квіток – тарганів.

Хімічний склад аконіту джунгарського. Хімічний склад аконіту до нашого часу маловивчений. Але відомо, що всі частини рослини містять алкалоїди, пов’язані з аконітовою кислотою, головний з яких – аконітин, від якого при нагріванні з водою відщеплюється оцтова кислота і утворюється менш отруйний бензоілаконін. При подальшому гідролізі відщеплюється бензойна кислота і утворюється ще менш отруйний аконін.

В бульбах аконіту міститься 0,18-4% суми алкалоїдів групи аконітину: аконітин, мезоаконітин, гіпоаконітин, гетааконітин, сасааконітин, бензоілаконін. З інших алкалоїдів знайдені: неопеллін, напеллін, спартеїн, сліди ефедрину.

Крім алкалоїдів в складі бульб аконіту знайдено даукостерин, значну кількість цукру (9%), мезоінозідол (0,05%), трансаконітинова кислота, бензойна, фумарова, лимонна кислоти. Встановлена наявність миристинової, пальмітинової, стеаринової, олеїнової і лінолевої кислот.

Бульби містять також флавони, сапоніни, смоли, крохмаль, кумарини (до 0,3%). У листі і стеблах, крім алкалоїду аконітину, є інозит, дубильні речовини, аскорбінова кислота, флавоноїди, мікроелементи (понад 20 видів) та інші біологічно активні сполуки.

Дія аконіту джунгарського. Настоянка коренів аконіту входила до складу комплексного препарату «Акофіт», що застосовувався для лікування радикулітів, невралгії. Настоянка квітучої трави аконіту джунгарського є у складі комплексного препарату «Ангіноль», що застосовувався при різних видах ангін.

Для медпрепарату «Алапинін», який має сильну протиаритмічну дію, використовують кореневища з коренями аконіту північного і траву аконіту білоустого.

Препарат знижує швидкість проведення імпульсів по передсердях і системі Гіса-Пуркіньє, не викликаючи артеріальної гіпотензії і не спричиняючи негативної інотропної дії. Призначають при надшлуночковій і шлуночковій екстрасистолії, пароксизмах, мерехтінні та тріпотінні передсердя, а також при аритмії на фоні інфаркту міокарда.

У підземних частинах аконіту північного містяться: транс-аконітинова кислота; алкалоїди (2,4–4,9%): лапаконітин – 0,38%, мезаконітин, ексцельзин, аксин, аксинатин, циноктотин, септентріоналін, деацетилапаконітин; проазулени; кумарини і флавоноїди. У стеблах – алкалоїди. У листі – вітамін С, у квітках – алкалоїди (0,21–3,5%), в насінні – жирна олія (29–34%).

У підземній частині аконіту білоустого містяться алкалоїди (0,8 – 4,9%): мезаконітин, аксин, акінатин, лапаконітин, лапаконідин, ексцельзин; сапоніни, дубильні речовини, кумарини і флавоноїди. У стеблах і листках рослини вміст алкалоїдів 0,3 – 1,17% і 0,62 – 3,99% відповідно. У квітках сумарна кількість алкалоїдів становить 1,38 – 4,56%.

В Європі і США найбільш відомий аконіт аптечний (Aconіtum napellus L.), хімічний склад бульбовидних коренів якого представлений алкалоїдами (до 3,4%), в основному групи дитерпеноїдів (аконітин 0,6%), зонгірином; мезаконітином, гіпаконітином, неопеліном, напеліном і неоліном; органічними кислотами, крохмалем і кумаринами (до 0,3%). Сировина включена в Британську трав’яну Фармакопею (БТФ), для зовнішнього застосування при невралгіях і ревматизмі.

Аконіт японський (Aconіtum japonіcum Thunb.) містить алколоїд хігенаміну, що чинить кардіотонічну дію, а також ізохіноліновий алкалоїд норкоклаурин І. У китайській медицині відомий аконіт Кармишеля (Aconіtum carmіchaelіі Debeaux), який також містить алкалоїд кардіотонічної дії (препарат Коринеїну хлорид – допаміну метахлорид). У бульбокоренях аконіту Фішера (Aconіtum fіscherі Reіchb.) містяться алкалоїди (аконітин, мезаконітин, гіпаконітин, ейзаконітин, япаконітин), які використовують як наркотичну, болезаспокійливу і спазмолітичну лікарську рослинну сировину. Зовнішньо призначають при лускатому лишаї, дерматозах, діатезі. Індійський аконіт відкритоквітковий (Aconіtum chasmanthum Stapf ex Holmes) має алкалоїд індаконітин. Інші відомі види аконіт великокореневищний (Aconіtum deіnorrhіzum Stapf), аконіт Бальфора (Aconіtum balfourіі Stapf), аконіт різнолистий (Aconіtum heterophyllum Wall), сировина яких надходить з Індії та Пакистану, містять отруйні алкалоїди, подібні аконітину (псевдоаконітин, атизин).

У гомеопатії застосовують такі види: аконіт аптечний, аконіт алтайський (Aconіtum altaіcum Steіnb.), аконіт байкальський (Aconіtum baіcalense Turcz. ex Rapaіcs), аконіт білоустий (Aconіtum leucostomum Worosch).

В народній медицині застосовується при переломах і вивихах кісток, ударах (зовнішньо), артритах, суглобовому ревматизмі, подагрі, радикулітах, остеохондрозі, ішіасі (зовнішньо), раку різної локалізації, в тому числі при кісткових пухлинах, меланомі, епілепсії, судомах, психічних захворюваннях, божевіллі, нервових розладах, меланхолії, депресії, переляку, сильній плаксивості, істерії, збудженні нервової системи, невралгіях, особливо при невралгії трійчастого нерву (всередину і місцево), невритах слухового нерву, сильному головному болю, мігрені, запамороченнях, нервових головних болях, паралічах, хвороби Паркінсона, паралічної розслабленості мови і сечового міхура, анемії, хвороби бери-бери, туберкульозі легень, в тому числі при відкритих його формах, пневмоніях, плевритах, бронхіальній астмі, гострих і хронічних бронхітах, застудних захворюваннях, ГРЗ, ангінах, старечому занепаді сил, для поліпшення зору і слуху, цукровому діабеті, зобі, фіброміомі матки, рясних маткових кровотечах, імпотенції, болях у шлунку, виразці шлунку, гастритах, кишкових і печінкових кольках, метеоризмі, запорах, як протиглисний засіб, при жовтяниці, циститі, водянці як сечогінний, гіпертонії, стенокардії, як протиотруту при отруєннях, інфекційних захворюваннях, скарлатині, дифтерії, сибірці, малярії, венеричних хворобах, в тому числі при сифілісі, псоріазі, проказі (всередину і місцево), бешисі, виразках, корості, при вишів (зовнішньо) і як ранозагоювальний (зовнішньо).

Листя аконіту використовуються при наривах і застарілих виразках. Аконіт може служити потогінним засобом. Корисний при сечових каменях, затримці сечі, жовтяниці, астмі, кровотечах з носа, сприяє росту волосся і служить протиотрутою при укусах отруйних комах і змій.

Для самолікування (в тому випадку, якщо немає можливості проводити це лікування у лікаря-спеціаліста) можна застосовувати аконіт в важких випадках:
– при захворюваннях, що часто ведуть до операції (міома матки, аденома простати, зоб та інші пухлини);
– при захворюваннях, що важко піддаються загальноприйнятим методам лікування (паралічі, паркінсонізм, епілепсія та ін.);
– при онкологічних захворюваннях. Рак – основне показання до самолікування аконітом.

Кожен, хто вирішує лікуватися або не лікувати аконітом захворювання, повинен чітко усвідомлювати свої професійні, етичні можливості і межі цього методу лікування. Кожен онкологічний хворий повинен лікуватися в онкологічному диспансері, де йому проводиться основне лікування (хіміотерапевтичне, променеве, хірургічне). Лікарські трави, в тому числі аконіт – це додатковий метод лікування. Персональні ж, тобто особисті можливості, залежать перш за все від досвіду лікаря або цілителя. Такий досвід приходить у міру тривалої практичної роботи.

Способи застосування аконіту джунгарського. Хворим, що вперше зіткнулися з необхідністю лікування аконітом, пропонується ефективний спосіб.

Настоянка аконіту: залити 0,5 літра 45%-го спирту або міцної горілки 1 ч. л. (без верху) дрібнозмелених коренів аконіту, свіжих або сухих, настояти 14 днів у темному місці, щодня збовтуючи. Процідити через 2 шари марлі. Приймати, починаючи з 1 краплі на чарку (50 мл) води 3 рази на день за півгодини до їжі. Щодня додавати по 1 краплі на кожному прийомі і дійти до 10 крапель.

Настоянка аконіту: залити 0,5 літра 45%-го спирту або міцної горілки і 1 ч. л. (без верху) подрібнених коренів аконіту (свіжих або сухих), настояти 14 днів у темному місці, щодня збовтуючи. Процідити через 2 шари марлі. Приймати, починаючи з 1 краплі на чарку (50 мл) води 3 рази на день за півгодини до їжі. Щодня додавати по 1 краплі на кожному прийомі і дійти до 10 крапель 3 рази на день. У такому дозуванні приймати настоянку 10 днів, потім йти на зниження, щодня зменшуючи по 1 краплі на кожному прийомі, і дійти до вихідної дози – 1 крапля 3 рази в день. Це курс лікування.

Перерва робиться від 1 до 6 місяців в залежності від схеми лікування, призначеної хворому. Під час перерви можна продовжувати лікування іншими засобами: болиголовом, вехом, мухомором.

Якщо хворий лікується тільки аконітом, то перерву в такому випадку роблять на 1 місяць, після чого повторюють курс лікування. Всього рекомендується провести 7 курсів лікування з інтервалом між ними в 1 місяць.

Не рекомендується самостійно лікувати аконітом дітей!

У народі кажуть, що аконіт проганяє нечисту силу. Вживається він для весільних наврочень (від псування): до приїзду молодят борець кладуть в будинку нареченого під поріг, і наречена повинна його перескочити – тоді всі наговори обрушуються на тих, хто побажав їй шкоди.

Настоянка аконіту: 20 г бульбокоренів залити 0,5 л 40%-ro спирту або горілки, настояти 7 днів до придбання настоянкою кольору міцного чаю. Застосовується зовнішньо як болезаспокійливий засіб при невралгіях, мігрені, ревматизмі – втирати на ніч, укутуючи хворе місце фланелевою тканиною. У перші дні використовують по 1 ч. л., поступово збільшуючи до 1 ст. л. Курс лікування – 3-4 тижні. При зубному болю як знеболювальний – в дупло 1 краплю, втирати настоянку в щоку на хворим зубом.

Протипоказання. Аконіт – дуже отруйна рослина. Королевою отрут називали аконіт в давнину. Поводитися з аконітом потрібно з великою обережністю, тому що отрута при зіткненні з цією рослиною може проникнути навіть через шкіру.

Найбільш отруйною частиною рослини є бульбокорені, особливо восени, після в’янення бадилля. А.П. Чехов описав випадки отруєння людей на Сахаліні, які з’їли печінку свиней, що отруїлися бульбокоренями аконіту.

Надземна частина особливо отруйна перед цвітінням і під час цвітіння. На ступінь отруйності різних аконітів впливає як вид рослини, так і місце поширення, умови зростання, фаза вегетації і частина рослини, що заготовлюється.

Найбільш отруйним є аконіт Фішера (вміст алкалоїдів групи аконітину в бульбах доходить до 45%) і аконіт джунгарський (до 3% алкалoїдів).

Європейські види аконіту менш отруйні. За даними деяких дослідників, при культивуванні як декоративну рослину європейських видів аконіту через 3-4 покоління взагалі втрачаються отруйні властивості. Через неможливість визначити в домашніх умовах кількісний вміст алкалоїдів в даній рослині, відповідно, оцінити ступінь її отруйності, до будь-якого аконіту, що використовується, треба ставитися як до сильно отруйної і точно дотримуватися всіх правил заготівлі, сушіння, зберігання, приготування лікарських форм і дозування при застосуванні.

Не виключена можливість отруєння медом, зібраним бджолами з квіток аконіту. Найчастіше отруєння відбуваються в тих випадках, коли настоянку випивають помилково або при спробі до самогубства. Надважкі отруєння, в тому числі зі смертельними наслідками, можливі і при самолікуванні. Отруєння аконітом розвивається швидко, і при важких отруєннях швидко настає смерть або від ураження дихального центру або ж відразу від паралічу серцевого м’яза.

Смертельні дози – близько 1г рослини, 5 мл настоянки, 2 г алкалоїда Aconitum.

Симптоми отруєння: Нудота, блювота, оніміння язика, губ, щік, кінчиків пальців рук і ніг, відчуття повзання мурашок, відчуття жару і холоду в кінцівках, мінливі порушення зору (бачення предметів у зеленому світлі), сухість у роті, спрага, головний біль, неспокій, судорожні посмикування м’язів обличчя, кінцівок, втрата свідомості. Зниження артеріального тиску (особливо систолічного). У початковій стадії брадіаритмія, екстрасистолія, потім – пароксизмальна тахікардія, що переходить у фібриляцію шлуночків.

Специфічних антидотів протидій аконітину немає. Допомога надається симптоматичними засобами.

Лікування починається з промивання шлунку через зонд з подальшим введенням сольового проносного, активованого вугілля всередину, форсований діурез, гемосорбція. Внутрішньовенно 20-50 мл 1%-го розчину новокаїну, 500 мл 5%-го розчину глюкози. Внутрішньом’язово 10 мл 25%-го розчину магнію сульфату. При судомах – діазепам (седуксен) 5-10 мг внутрішньовенно. При розладах серцевого ритму – внутрішньовенно дуже повільно 10 мл 10%-го розчину новокаїнаміду (при нормальному артеріальному тиску крові) або 1-2 мл 0,06%-го розчину корглікону. При брадикардії – 1 мл 0,1%-го розчину атропіну підшкірно. Внутрішньом’язово: кокарбоксилаза, АТФ, вітаміни C, B1, B6.

Невідкладна долікарська допомога полягає в наступному:
– Випити 0,5-1 літр води і викликати блювоту, подразнюючи корінь язика. Так проробити кілька разів до повного очищення шлунку від залишків їжі, тобто до чистої води.

– Випити сольове проносне – 30 г сульфату магнезії на півсклянки води. При відсутності проносного зробити больномy клізму з 1 склянкою теплої води, в яку бажано додати для посилення дії 1 ч. л. мильної стружки з господарського або дитячого мила.

– Подрібнити таблетки активованого вугілля (з розрахунку 20-30 г на прийом), розмішати в воді і випити.

– Випити 1 таблетку сечогінного (фуросемід або гіпотиазид, або верошпірон, або іншу, наявну в домашній аптечці).

– Пити міцний чай або каву.

– Зігріватися (ковдрами, грілками).

– Доставити хворого в лікувальний заклад.

Джерело