Категорії
Психологія

Активність лабораторних зразків мозкової тканини

Вирощені в лабораторії зразки мозкової тканини почали проявляти ознаки свідомої активності.

Виявилося, що у дорослої людини в гіпокампі з’являється до 700 нових нейронів в день. Причому «пізні» нейрони істотно впливають на функції мозку.

Сьогодні нейробіологи вже вирощують крихітні шматочки людського мозку зі стовбурових клітин прямо в чашках Петрі. Ці крихітні структури, які назвали органоїдами, стали звичним лабораторним матеріалом, на якому вивчають властивості мозку. Але один експеримент привернув до себе більшу увагу, ніж інші. У серпні 2019 року група вчених з Каліфорнійського університету в Санді опублікувала статтю, в якій повідомляється про створення органоїдів людського мозку, який генерує узгоджені хвилі активності, чим нагадує роботу нервової тканини недоношених дітей. Подібна активність є однією з властивостей свідомого стану мозку.

Це відкриття спонукало фахівців з питань етики і вчених підняти безліч моральних і філософських питань, чи можна дозволяти органоїдам такого рівня розвитку. Інші експерименти, такі як впровадження людських нейронів в мозок мишей, теж викликають чимало питань. При цьому деякі дослідники стверджують, що подібні експерименти проводити також не можна. Проте багато нейробіологів вважає, що органоїди з людського мозку можуть бути ключем до розуміння таких унікальних станів як аутизм і шизофренія, яких неможливо детально вивчати на мишах і для цього може знадобитися цілеспрямоване формування свідомості в пробірці.

Сьогодні вчені не мають загальновизнаного способу визначення і вимірювання свідомості.

Фахівці з етики побоюються, що зупинити експеримент до того, як він перетне межу дозволеного, буде неможливо.