Акула порт-джексон (Heterodontus portusjacksoni)

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Рогата акула порт Джексон

Акула порт-джексон (латинською Heterodontus galeatus або portusjacksoni) або австралійська шоломоподібна бичача акула – вид хрящових риб родини Heterodontidae (різнозубі).

Мешкають представники цього виду в помірних водах Східної частини Тихого і Південно-західної частини Індійського океану, біля Південного узбережжя Австралії, включаючи води затоки Порт-Джексон.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Акула Port Jackson

Виникли порт-джексони десь біля берегів Південної Африки. Генетичні досліди показують, що існує дві групи цього виду:
– з Північно-східної Вікторії до Західної Австралії;
– з Південного Квінсленду в Новому Південному Уельсі.

Здійснюють сезонні міграції: влітку подорожують на південь, взимку повертаються на північ. Ведуть здебільшого нічний спосіб життя. Віддають перевагу глибині до 100 м, іноді запливають і глибше (до 275 метрів). Найбільш поширеним проживанням акули порт-джексон є скелясте середовище, хоча не нехтує вона і піщаними, і мулистими заростями водоростей.

Вид бичачих акул володіє характерними особливостями, за якими їх легко ідентифікувати. Акула порт-джексон сіро-коричневого кольору з темними смугами, які охоплюють більшу частину тіла на боках і спині. Має велику плоску голову з опуклим чолом і вираженими надбрівними гребенями (через що її ще називають рогатою акулою), рот невеликий, ніздрі пов’язані з ротом, має анальний плавник. Обидва плавники з хребта на спині приблизно однакового розміру, припускають, що їх шипи отруйні. Загальна довжина риби – до 1,67 м.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Акула Port Jackson з яйцем в роті

Зуби бичачої акули дуже різні, звідси і назва родини Heterodontus (різнозубі): передні фронтальні зуби дрібні і загострені, інші широкі і плоскі. Функції зубів акули порт-джексон – тримати, ламати, дробити і подрібнювати раковини молюсків і голкошкірих, якими харчується цей вид.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Отруйний шип Акули Port Jackson

Зуби молодої австралійської акули гостріші, тому й отримують вони більш високий видобуток м’якотілих, ніж дорослі представники цього виду. Молоді порт-джексони годуються, висмоктуючи з дна воду і пісок. Потім пісок відфільтровується назад в воду через зяброві щілини, а поглинена їжа зберігається в організмі.

У акули порт-джексон позаду кожного ока знаходиться аксесуар дихального органу, який ще називають дихальцем. Зябра складаються із одного основного рядка та чотирьох подвійних другорядних. Кожна друга з п’яти зябрових дуг підтримується листом м’язової та сполучної тканин, так званою перегородкою.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)

У верхній і нижній частині кожної зябрової дуги – тісно упаковані поперечні стулки зябрової тканини, відомі як вторинні ламелі. Саме ці пластинки є дійсними ділянками газообміну. Кожна ламель австралійської акули забезпечена крихітними артеріями, що несуть кров у напрямку, протилежному течії води, що протікає над нею.

Щоб компенсувати відносно низьку концентрацію розчиненого кисню в морській воді, в організмі акули порт-джексон вода проходить через вторинні пластини приблизно в 20 разів повільніше, ніж повітря в альвеолах у людини. Цього достатньо, щоб розчинений кисень в крові акули міг дифундувати – просочуватися і змішуватися внаслідок дифузії.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Дихальні ламелі Акули Port Jackson

Акула порт-джексон вміє їсти і дихати одночасно. Ця здатність незвичайна для акул, які в основному плавають з відкритим ротом, щоб змусити воду рухатись через зябра. Але акула порт-джексон ще вміє качати воду через основну розширену зяброву щілину і через інші чотири допоміжні. Щоб дихати акулі порт-джексон не потрібно постійно рухатися. Для перекачування води через зябра протягом тривалого часу вона може просто лежати на дні.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Яйцева капсула австралійської Акули Port Jackson

Самець акули порт-джексон набуває статевої зрілості у віці 8-10 років, самиця – в 11-14. Акули порт-джексон яйцекладні, мають річний цикл розмноження, який починається в кінці серпня і триває до середини листопада. За цей час самиця відкладає пару яєць кожні 10-14 днів. Протягом циклу розмноження це десь 8 – 10 пар яєць. Через 10-11 місяців з яйця-кубушки народжується молода акула порт-джексон. Рівень смертності яєць в основному через причину хижацтва становить близько 89%.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Яйце акули Heterodontus portusjacksoni

Акули порт-джексон для видобутку їжі найбільш активні вночі. Вдень в якості захисту вони часто перебувають в печерах і серед скельних виходів, де можна укритися від течії і відпочити.

Дієта включає тверду оболонку молюсків, ракоподібних, морських їжаків і рибу. Харчується переважно чорними морськими їжаками (Centrostephanus rodgersii). Перетравлення їжі займає багато часу. В травній системі їжа рухається від гирла до J-профільованого шлунка, де відбувається зберігання і початкове переварювання.

Печінка акули порт-джексон заповнює більшу частину порожнини тіла. В порівнянні з ссавцями акула порт-джексон має надзвичайно короткий кишечник, коротка відстань котрого компенсується за рахунок присутності в межах однієї короткої ділянки спірального з декількома витками клапана – для перетравлення їжі спіральний клапан забезпечує достатню площу поверхні. Щоб позбутися небажаного вмісту шлунка, австралійська акула може відкашлюватися, вивертаючи шлунок і випльовуючи залишки з роту.

Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Різнозуба Акула Port Jackson
Акула Port Jackson (Heterodontus portusjacksoni)
Щелепи Акули Port Jackson

Для людини акула порт-джексон не має великого значення і не представляє ніякої небезпеки. У жовтні 2011 року чоловіка вкусила акула порт-джексон біля пляжу Elwood (недалеко від Мельбурна). Цей укус навіть не пошкодив шкіру людини, і чоловік зміг плисти далі самостійно, сама акула в цей час просто теліпалася на його гомілці.

ВСОП (Всесвітній союз охорони природи) вніс до Червоного списку кубушки акули порт-джексон, серед яких дуже високий рівень смертності – до 89,1%. Їх статус в значній мірі невідомий. На ембріонів порт-джексонів полює чубата акула (Heterodontus galeatus), але найбільшою загрозою для кубушки Port Jackson є вид білих акул і семизяброва широконоса акула.

Залишити коментар