Категорії
Культивовані Природа Рослини

Аквілегія

Аквілегія (лат. Aquilegia) – багаторічна трав’яниста рослина родини Ranunculaceae (жовтецеві). Інші назви: водозбір, голубки, орлики, чобітки, дзвоники.

Між чашолистками квітки аквілегії розташовані вузенькі воронкоподібні пелюстки, що закінчуються порожніми шпорцями, які легко утримують воду. Тому рослину і називають аквілегією: від латинської «аква» – вода і «лего» – збирати. Така химерна будова надає квіткам особливої екзотичності. А за здатність квітки збирати воду аквілегію в народі називають водозбором.

Пагони аквілегії мають дворічний цикл розвитку. У перший рік біля основи квітучого пагона рослини закладається брунька поновлення. З неї восени, після закінчення цвітіння, формується прикореневе листя в розетці, яке зимує і в більшості своїй ранньою весною замінюється іншим поколінням листочків, які вегетують все літо до осені. З центру листової розетки в кінці весни і на початку літа формуються квітконосні стебла, що несуть стеблове листя і квітки.

Листя аквілегії з довгим гнучким черешком, двічі-тричі трійчасто-розсічене, стеблове – трійчасте, сидяче.

Квітки аквілегії поодинокі, пониклі, різної величини і забарвлення (сині, фіолетові, жовті, малинові, білі або двоколірні). Віночок квітки, схожий на лійку з косо зрізаним широким отвором, складається з п’яти окремих пелюсток з шпорцями різної форми і довжини, зазвичай загнутих на вузькому кінці. Відомі також безшпорцеві (зірчасті) форми квітки аквілегії. Довжина і ступінь загнутості, а також відсутність шпорців є важливими систематичними ознаками при визначенні видів і садових форм аквілегій.

За характером і довжиною шпорців виділяють кілька умовних груп:
– шпорець загнутий гачком або кільцеподібний – європейські види: аквілегія альпійська, аквілегія залозиста, аквілегія звичайна і аквілегія олімпійська;
– шпорець довгий і прямий – американські види: аквілегія блакитна, аквілегія канадська, аквілегія каліфорнійська, аквілегія золотава, аквілегія Скіннера;
– квітки без шпорців – види аквілегій з Китаю і Японії.

Для європейських і азійських видів характерні квітки білого, блакитного, синього і рожевого забарвлення. Американські види відрізняються яскравістю забарвлення квіток (золотисті, помаранчеві, червоні тони) і довжиною шпорця.

Плід – багатолистянка. Насіння аквілегії дрібне, чорне, блискуче, отруйне, зберігає схожість близько 1 року.

Згідно з флористичним районуванням А. Л. Тахтаджяна (1986), представники цього роду мають природне поширення в Східноазійській, Циркумбореальній, Атлантично-Північноамериканській, Скелясто-гірській, Мадріанській, Середземноморській та Ірано-Туранській флористичних областях. Натуралізувалися в Південній Америці та Австралії.

Відомо близько 100 видів (за інформацією бази даних The Plant List, рід включає 102 види), за іншими даними – 75. Близько 35 видів введено в культуру. Найпопулярніші:
– Аквілегія альпійська (Aquilegia alpina L.),
– Аквілегія темна (Aquilegia atrata Koch),
– Aquilegia atrovinosa Popov ex Gamajun,
– Аквілегія блакитна (Aquilegia caerulea E.James),
– Аквілегія віялоподібна (Aquilegia flabellata Siebold & Zucc),
– Аквілегія прекрасна (Aquilegia formosa Fisch. ex DC),
– Аквілегія залозиста (Aquilegia glandulosa Fisch. ex Link.)
– Аквілегія Кареліна (Aquilegia karelinii (Baker) O.Fedtsch. & B.Fedtsch),
– Аквілегія молочноквітковий ( Aquilegia lactiflora Kar. & Kir.),
– Аквілегія чорніюча (Aquilegia nigricans Baumg.),
– Аквілегія олімпійська (Aquilegia olympica Boiss),
– Аквілегія гостропелюсткова (Aquilegia oxysepala Trautv. & C.A.Mey),
– Аквілегія дрібноквіткова (Aquilegia parviflora Ledeb.),
– Аквілегія сибірська (Aquilegia sibirica Lam.),
– Аквілегія Скіннера (Aquilegia skinneri Hook.),
– Аквілегія зеленоквіткова (Aquilegia viridiflora Pall.),
– Аквілегія звичайна (Aquilegia vulgaris L.).

Аквілегія
Аквілегія Снігова королева

Квітки рослини розташовуються на верхівках високих міцних квітконосів у вигляді пухких суцвіть. Красиве трійчастоскладне сизо-зелене листя на міцних черешках висотою від 10 до 20 см надає кущику аквілегії вишуканої декоративності навіть за відсутності квітів.

Медоносні бджоли беруть пилок з квіток тих видів або садових сортів водозбору, у яких короткий шпорець. Квітки з довгими шпорцями виділяють більше нектару, але бджолам вдається добути його тільки тоді, коли основу шпорця прокусять джмелі.

У садах дикорослі аквілегії майже не зустрічаються. Найбільшого поширення у культурі набули гібридні форми. Всі представники роду генетично тісно пов’язані, схрещуються в будь-яких комбінаціях і дають здатні до розмноження гібриди. Особливо гарні сучасні гібриди аквілегії мають прості або махрові квітки з пелюстками різноманітного забарвлення.

Більшість видів і садових форм аквілегій можуть вирощуватися від степової до півночі тайгової зони без спеціального укриття на зиму. Лише деякі види аквілегій в природі ростуть у відносно теплих областях, наприклад, Aquilegia skinneri може загинути в морозну малосніжну зиму.

Рослина полюбляє півтінь. Краще розвивається на помірно вологих, легких і пухких, багатих гумусом і поживними речовинами ґрунтах.

Найбільш поширене захворювання аквілегії – борошниста роса, коли на листі і черешках з’являється білий наліт, пізніше листя рослини буріє і відмирає. Також рослина вражається сірою гниллю, грибковою іржею, п’ятнистостями, хризантемними і галовими нематодами, попелицею, павутинним кліщем, совками, листовими мінерами і т. п.

Розмножується аквілегія насінням і діленням куща. Насіння висівають безпосередньо після збору восени або навесні у відкритий ґрунт або ящики. При осінньому посіві сходи більш дружні. Для весняного посіву насіння рекомендується змішувати з землею і проморожувати в снігу або тримати в холодильнику. Сходи з’являються через 20-30 днів. Оптимальна температура для проростання становить 18° C. Розмноження аквілегії живцями застосовують навесні, використовуючи пагони, які ще не повністю розпустили листя.

Молоді рослини зацвітають на другий рік, повного розвитку досягають на третій рік. Всі види аквілегій легко утворюють гібридні форми при перехресному запиленні. Низькорослі форми саджають на відстані 25 см один від одного, між більш високими – до 40 см.

Низькорослі види і гібриди аквілегії застосовують при створенні альпінарію. Ажурне листя і порівняно дрібні квітки доповнюють щільні куртини горічавок, ломикаменів. Більш високорослі види та гібриди аквілегій включають в групові посадки багаторічників. Висаджують їх на рабатках, узліссі, в міксбордерах, використовують для квіткового оформлення тінистих місць у водоймищ. Аквілегії добре поєднуються з люпином, високорослими дзвіночками, ірисами, купальницями, баданом, декоративними злаками, бруннерою, астильбою, хостою, папоротями.

Декоративний вид зберігається порівняно недовго, зазвичай не більше 4-5 років. Старіючий кущ в центрі випріває і розпадається на кілька дрібніших і слабких дочірніх кущів, які вже не мають очікуваного декоративного ефекту. Тому старіючі кущі слід своєчасно замінювати молодими.

Аквілегії гібридні мають досить великі квітки (до 10 см в діаметрі), прості або махрові, частіше з довгими шпорцями, відрізняються великою різноманітністю забарвлення – від чисто-білого і золотисто-жовтого до бузкового і рожевого. Віночок і шпорці цих аквілегій мають різні кольори. Квітки на довгих квітконосах зібрані в пухкі волотисті суцвіття.

Гібридні види аквілегій здебільшого отримують в результаті схрещування аквілегії звичайної (Aquilegia vulgaris) з Європи з американськими видами. Надалі в цьому процесі стали брати участь і інші види аквілегій з північної півкулі.

Зазвичай розрізняють гібридні аквілегії з короткими, часто загнутими шпорцями (успадкована ознака від європейських видів) і з довгими переважно прямими шпорцями (вплив американських видів).

Безшпорцеві гібридні види аквілегій пов’язані своїм походженням з Японією і Китаєм. Але найчастіше в культурі можна зустріти довгошпорцеві американські сорти.

Аквілегія
Квітка рослини McKana Hybrids

Аквілегія гібридна Маккана (McKana Hybrids) – високоросла (до 120 см) квіткова рослина, переважно з довгими шпорцями, з різним забарвленням чашолистків і пелюсток віночка. Квітки аквілегії Маккана (блакитні, сині, світло-фіолетові, білі, жовті, рожеві, червоні і темно-червоні) майже ніколи не бувають пониклими.

Аквілегія
Аквілегія сорту Spring Magic

Аквілегія сорту Spring Magic росте потужним кущем, висота якого іноді становить 65-70 см з діаметром 85-100 см. Кущ Spring Magic суцільно вкритий досить великими (5,5-6,0 см) білими, синьо-, червоно-, фіолетово-, рожево-білими квітками.

Аквілегія
Квітка аквілегії Winky Mixed

Аквілегія сорту Winky Mixed відрізняється рясним і тривалим періодом цвітіння. Рослина досить компактна, з щільною подушкою з листя, над якою підносяться на прямих квітконосах витончені китиці суцвіть. Оптимальна температура для росту аквілегії сорту Winky Mixed – від 14 до 18° C. Насіння проростає через 35 днів після посіву. Перед висадкою у відкритий ґрунт розсаду попередньо загартовують протягом 2 тижнів при температурі біля 10° C. Цвіте аквілегія Winky Mixed на 36 – 52 день після посіву.

Аквілегія
Аквілегія Crimson Star

Аквілегія гібридна Crimson Star – рослина до 60 см заввишки, квітки її червоні з білою серединою.

Аквілегія
Аквілегія гібридна Snow Queen

Аквілегія гібридна Snow Queen – квіткова рослина до 40-45 см заввишки, квітки Snow Queen чисто білі.

Аквілегія
Аквілегія гібридна vulgaris Biedermeier

Аквілегія гібридна vulgaris Biedermeier – низькоросла квіткова рослина, не перевищує 30-40 см. Квітки vulgaris Biedermeier двоколірні махрові (жовто-червоні, біло-блакитні та ін.). По декоративності не поступаються високорослим сортам. Використовуються в Японії як горшковий вид рослин.

Залишити відповідь