Аметист

Аметист
Аметист

Аметист – мінерал, один із різновидів кварцу. Назва походить від грецького слова αμέθυστος, що в перекладі – «не бути п’яним». Як і всі мінерали сімейства кварцу, аметист кристалізується в тригональній сингонії, має твердість 7, але спайність по основному ромбоедрі вельми недосконала.

Колір аметисту варіює від майже безбарвного блідо-фіолетового, рожево-блакитно-фіолетового, голубувато-фіолетового і до пурпурного, темно-фіолетового, лавандово-синього, іноді до майже чорного. Зустрічаються фіолетово-димчасті аметисти з чергуванням в межах одного кристала димчастого і аметистового забарвлення, локалізованого відокремленими ділянками за зонам росту або по пірамідах наростання граней.

Аметист
Камінь аметист

Розподіл забарвлення зазвичай нерівномірний. Іноді спостерігається яскраво виражена характерна зональність забарвлення, інтенсивно забарвлені зони паралельні граням ромбоедрів або розподілені плямами по пірамідах наростання в кристалі.

Найбільш інтенсивне забарвлення концентрується зазвичай у самого вістря головки. Досвідчений майстер, прагнучи щоб ділянка з найкращого забарвлення виявилася в шипі огранки, неодмінно врахує цю обставину при обробці каменю. Спостерігається слабкий плеохроїзм в коричнево-фіолетових тонах і слабка люмінесценція в зеленуватих.

Аметист
Друза аметистів

В кристалі аметиста часто трапляються рідкі, газово-рідкі й мінеральні включення: магнетит, гетит, гематит, рутил, бітумінозні утворення.

На відміну від простого кварцу, призматичні грані на кристалах аметиста проявлені зазвичай слабо, в огранюванні його кристалів домінують грані ромбоедрів. Крім простих форм кристалів, властивих кварцу, аметист часто проявляється у вигляді скелетних форм. Коли наступна генерація мінералу наростає на попередню, на краю кристала ранньої генерації з’являються пірамідально-призматичні утворення у вигляді булави або скіпетра.

Аметист
Аметист, кристали

Характерні скульптурні наростання соскоподібних форм часто з’являються на гранях ромбоедра, овально-ребристих чи хвиле-гребінчастих гранях призми. Під дією прямого сонячного світла або при нагріванні аметист поступово знебарвлюється, іноді жовтіє. Під впливом рентгенівських променів знебарвлені аметисти відновлюють свій колір. При нагріванні до 300 ° C камінь повністю втрачає свій фіолетовий колір і перетворюється на безбарвний кварц або на прозорий зелений камінь – празиоліт.

Аметист
Аметист – фіолетовий різновид кварцу

Природа забарвлення аметиста є предметом багатьох наукових дискусій, вважали, що вона обумовлена домішками марганцю (через подібність забарвлення каменя з кольором кристалів пермарганата калію), заліза, титану, кобальту, нікелю. Було встановлено, що фіолетове забарвлення обумовлене різновалентними іонами заліза і дефектами електронно-діркових центрів в кристалічній решітці мінералу.

Аметист
Агатова жеода з кристалами аметиста і кальциту (жовті). Висота 48 см. Бразилія

Дефекти кристалічної решітки – це відхилення від ідеальної просторової періодичності в її реальній будові. Під дією енергії прямого сонячного світла впорядкованість цих дефектів порушується і аметист з часом може втратити своє забарвлення і перетворитися на простий безбарвний або слабозабарвлений кварц.

Аметист
Аметист, одиночний кристал 3 см

Здатність аметисту знебарвлюватися при нагріванні була відома ювелірам зі старовини. У ювелірній справі найбільш цінується сировина з рожево-пурпуровим і багряно-червоним відтінком, яку раніше добували в копальнях Ватіхі і на Середньому Уралі. Донедавна аналогічні кристали найвищої якості знаходили на Приполярному Уралі, де окремі кристали досягали 10-12 см. Красиві друзи кристалів аметисту зустрічаються також в місті Оберштайн, в Біркенфельді, в Ціллерталі, в Зібенбюргені, Хемниці, на острові Цейлон, у бухти Св. Марії, в Північній Америці і в значній кількості в Бразилії.

Унікальне родовище «Мис Корабель» на Кольському півострові славиться аметистовими щітками з темно-фіолетовим забарвленням. Перші аметисти там знайшли монахи Соловецького монастиря понад 250 років тому.

Аметист
Аметист рожевий
Аметист
Намистини та браслети Шамбала з аметисту

Аметист – не тільки найкрасивіший, але і найбільш високо цінований різновид кварцу, з глибокої давнини огорнутий безліччю легенд і переказів.

Здавна вважали, що аметист охороняє від пияцтва, сп’яніння і пристрасті до наркотичних препаратів. В середні віки аметист дарували коханій людині як панацею від поганих думок, іпохондрії, передчасного в’янення. Іноді до нього вдаються у надії позбутися веснянок, опіків, нервових і сексуальних розладів, а також як до засобу від втрати пам’яті і від настання старечого маразму.

Аметист
Зелений аметист

Аметист був відомий в Древньому Єгипті. В Стародавньому Римі аметист називали «благословенним каменем» і вважали, що він приносить удачу, спокій і всілякі блага, заспокоює нерви і залагоджує чвари. В середні віки його називали «апостольським каменем»; в Європі і на Русі – відповідно єпископським і архієрейським каменем.

Аметист
Камінь зелений аметист

У 1750 році знаменитий доктор Леонардо Камілло писав про аметист: «Його перевага полягає в тому, що він знімає сп’яніння. Прив’язаний до живота аметист розчиняє винні пари і попереджає сп’яніння, пригнічує злі думки і наділяє даром взаєморозуміння. Цей камінь робить людину пильною в справах, безплідних перетворює в плідних, охороняє воїнів і дарує їм перемогу над ворогом, допомагає зловити диких звірів і птахів».

Аметист
Аметист. Колір мудрості і любові

Аметисти, що чергуються з блакитними сапфірами, прикрашали корону цариці Годунової. Вищі церковні ієрархи завжди традиційно носили персні з аметистом. У християнській традиції він символізує скромність і смиренність. Поряд з червоним гранатом і бірюзою аметистовими вставками прикрашають золоті та срібні ризи православних ікон. У середньовічній Європі при посвяченні в сан кардинала католицькому прелату вручали кільце з аметистом.

В останні роки декоративно-колекційні штуфи з аметистом у вигляді друз і жеод прикрашають не тільки музейні експозиції та мінералогічні колекції, а й сучасні інтер’єри. Розмір найбільших аметистових жеод з Бразилії іноді досягає більше 2-х метрів.

Аметист
Гейша, аметист

Природний аметист злегка змінює свій колір залежно від освітлення і кута повороту каменю. Тому його особливо любили мореплавці і мандрівники. За старих часів вірили, що при дуже уважному спостереженні можна по відтінку каменю спрогнозувати погоду: якщо камінь злегка потемнів – буде дощ, якщо ж він світлий – погода буде ясною.

В середні віки аметист шанувався як «камінь любові». Стверджували, що носіння намиста з аметиста, нібито, позбавляє від фригідності, золотий перстень з аметистом зміцнює волю і зберігає чоловічу силу в літньому віці, буцімто міцніє взаємна любов і загострюються хтиві відчуття.

Аметист
Аметист-камінь

Давньогрецькі і давньоримські легенди розповідають про німфу Аметис, яка відхилила кохання п’яного бога вина Діоніса (римський Бахус). Німфа благала захисту у богині полювання Артеміди (Діани), яка перетворила Аметис на білокам’яну колону. Намагаючись оживити німфу, Діоніс окропив її виноградним соком, але колона стала лише багряно-фіолетовою.

За іншою версією стародавні греки вважали, що камінь отримав своє ім’я на честь німфи Аметис – супутниці богині полювання Артеміди. Чарівна німфа була закохана в юного пастуха Сірікоса, але подобалася богу вина Діонісу. Знехтуваний прекрасною німфою, Діоніс намагався оволодіти красунею силою, але збезчестити дівчину йому не вдалося. Артеміда, почувши заклик про допомогу, перетворила Аметис в прекрасний кристал і дала йому силу, що перешкоджає сп’янінню і божевільній зайвій пристрасті. Тому стародавні греки вирізали з аметиста геми із зображенням бога веселощів і виноробства Діоніса та носили як амулети.

Аметист
Аметист, ваза

У римлян існує кілька версій іншої історії. Бог виноробства Вакх, помітивши, що люди стали ним нехтувати, задумав помсту. Коли молода селянка на ім’я Аметист прямувала до храму Діани на поклоніння, наказав левам розтерзати беззахисну жінку. Однак володарка неба, землі і підземного царства Діана, щоб уберегти нещасну від страждань, перетворила її в прозорий чистий кристал. Бажаючи воскресити дівчину, Вакх окропив камінь своїм вином, але кристал лише змінив забарвлення, перетворившись в аметист.

Стародавні греки і римляни вірили, що аметист оберігає від сп’яніння, настійно пропонували для цього носити камінь з собою, а під час п’яних застіль класти його на дно посудини з вином.

Залишити коментар