Аморфний

Аморфний

Людина – соціальна істота, і більшості з нас, щоб нормально існувати, необхідний постійний контакт із собі подібними. Без ідентифікації себе, як частини соціуму, людина може мати труднощі з визначенням власної особистості і з вибором стилю спілкування з іншими членами суспільства.

Класифікація здійснюється на основі хитких понять і визначень. Часом ми навіть не можемо сформулювати своїх вимог до тих, з ким нам трапляється контактувати, незалежно від того, наскільки тісним є спілкування: з членами сім’ї, колегами по роботі, друзями або навіть випадковими знайомими.

Яке ж значення має саме слово «аморфний» по відношенню до людини?

Значення слова «аморфний» у визначенні людини найчастіше несе в собі негативний зміст. Загалом по природі своїй людина не мріє бути аморфною, і ніхто не хоче собі в чоловіки аморфного, і суспільство аморфних індивідів не вселяє довіри.

Але ось чіткого визначення аморфності людини не існує, і кожен розуміє його по-своєму:
– хтось вважає, що аморфний – синонім безвольного і безхребетного;
– для когось аморфним є людина, що не має принципів і легко змінює свої переконання;
– деякі аморфними називають неконфліктних людей, які не вміють або навіть не бажають відстоювати свої права;
– ледачі тілом або мозком теж потрапляють в цю категорію;
– також некмітливі і незібрані, безініціативні, що пливуть за течією, безвідповідальні, які не мають мети;
– не вчиняють нічого цінного і не мають амбіцій, задовольняються малим, і не прагнуть отримати більше.

Список рис характеру, які вважають проявом аморфності в людині, можна ще продовжувати і продовжувати. Але чи багато серед нас тих, хто готовий відстоювати свої принципи і переконання, які прагнуть стати чемпіонами, зробити кар’єру, відкрити ще один закон світобудови? Тих, хто створює безсмертну трагедію чи щось на кшталт цього, щоб залишитися в пам’яті вдячних нащадків?

Більшість з нас прагне уникати конфліктів і намагається вирішувати свої проблеми за чужий рахунок. Ми лінуємося, побоюємося проявляти ініціативу або зовсім її не маємо. Безвідповідально «пливучи за течією», не прагнемо щось змінювати в своєму затишному житті.

Орієнтуючись на якості характеру, практично будь-яку людину в тій чи іншій сфері життєдіяльності можна назвати аморфною, тобто тим, хто «не має форми». Так чому ж епітет «аморфний» вважається негативним, якщо переважна більшість тих, хто нас оточує, так чи інакше, відповідає визначальним параметрам аморфності.

Людину, яка не має форми, навряд чи визнають позитивною. Але, можливо, це не відхилення, а норма суспільства.

До аморфних тіл або речовин, з точки зору фізики, відносяться ті, хто не має кристалічної решітки, тобто в конденсованому стані володіють ближнім порядком атомної структури і не мають далекого. Але те, що зрозуміло у фізиці, в описі соціального життя людини складно піддається осмисленню. Загальновизнаною є думка, що бути таким – погано. Тобто, якщо твій хлопець є або вважається людиною аморфною, тобі не пощастило, і, можливо, варто пошукати іншого. Якщо ж в твоєму підпорядкуванні аморфні співробітники, то успіхів в бізнесі не досягти. Але, до речі, ніхто особливо не страждає від того, що його дівчина або дружина аморфна. Можливо, аморфний стан як негативна характеристика відноситься тільки до людини чоловічої статі?

Буття визначає свідомість, аморфний стан – це не вроджена риса характеру, а результат того, як на формування особистості і характер людини вплинуло оточення, виховання. І в залежності від обстановки і подій, що відбуваються, більшість людей здатні радикально змінюватися.

Фізичні аморфні тіла теж здатні набувати властивостей кристалічних речовин, при певних впливах – тиску, електромагнітному полі та ін.

Так чи потрібна нам точність в визначенні товариства або особистості? Для фахівців-соціологів, психологів, точні визначення необхідні, як і для будь-яких інших професіоналів, інакше їм складно розуміти один одного в їх професійній діяльності. Але для чого ми класифікуємо тих, хто нас оточує? Для чого нам знати, сангвініком чи холериком буде наш чоловік, або наскільки точно відповідає твоя дівчина сентиментальному типу, і на скільки гладкою може дозволити собі бути людина, щоб в неї не тикали пальцем в пристойному суспільстві.

Ми думаємо, що прочитавши керівництво з психології, зможемо керувати оточуючими людьми і домогтися від них того, чого хочемо. Ми віримо, що орієнтуючись на гороскоп, зможемо влаштувати своє життя краще. Якби це було так, всі б жили довго і щасливо, а кількість розлучень, зламаних надій і нездійснених мрій дорівнювало б нулю.

Однак в реальному житті такої краси не спостерігається. І якби слабовольність, лінь, безпринципність і прагнення до життєвих благ, що спокійно пливуть за течією, були б основними факторами, що позбавляють щастя, хто б з нас міг похвалитися щасливим життям?

Тому звинувачуючи тих, хто знаходиться з нами поруч в аморфності, ми іноді сильно лукавимо. Ми часто звинувачуємо наших близьких в аморфності, в відсутності амбіцій, тому що не можемо задовольнити власні.

Чи справді керівник бажає, щоб всі його підлеглі були ініціативними? Або дружина, коли звинувачує в цьому чоловіка, який задоволений тим, що має, хіба дійсно хоче, щоб він почав мріяти про красуню, яка відповідає модельним стандартам?

Отже треба задуматися, чи відповідаємо ми самі стандартам, які так іноді високо підіймаємо?

Залишити коментар