Антисоціальний розлад особистості

Антисоціальний розлад особистості

Антисоціальний розлад особистості або соціопатія – розлад особистості, що характеризується ігноруванням соціальних норм, імпульсивністю, агресивністю і вкрай обмеженою здатністю формувати симпатії, полягає в грубому ігноруванні прав оточуючих.

Головною особливістю соціопата є низька здатність до взаємодії з оточуючими людьми, він не відчуває почуття симпатії ні до батьків, ні до друзів, ні навіть до власних дітей. Звичайні люди і речі викликають в ньому роздратування і сплески агресії. Однак не варто плутати людину з важким конфліктним характером з соціопатом.

Основна риса соціопатика – прагнення безперервно отримувати задоволення, уникаючи будь-якого напруження і праці. Вже з підліткового віку для майбутнього соціопата характерні прогули, втечі з дому, бійки, крадіжки, зловживання ПАР, проміскуїтет, суїцидальний шантаж. У місцях позбавлення волі такі пацієнти можуть становити до 75% засуджених.

Але є особи, які формально не порушують законів, егоїстично експлуатуючи інших в рамках обраної професії.

Діагностичні критерії соціопата:
1) безсердечна байдужість до почуттів інших, нездатність до емпатії;
2) чітка і стійка безвідповідальність і нехтування соціальними нормами, правилами і обов’язками;
3) нездатність до підтримки стійких відносин при відсутності ускладнень в їх встановленні;
4) вкрай низька фрустраційна толерантність і низький поріг появи агресивної, в тому числі насильницької поведінки; 5) відсутність усвідомлення своєї провини або нездатність робити висновки з негативного життєвого досвіду;
6) виражена схильність звинувачувати оточуючих або пропонувати красиві пояснення поведінки, що приводить до конфлікту з суспільством;
7) постійна дратівливість.

Психодінаміка: імпульсивність поведінки обумовлена ​​зниженням здатності особистості до планування і суджень – формуються порушення або прогалини в структурі особистості – спостерігається примітивна або недостатньо зріла свідомість – дефіцит в спілкуванні з оточуючими (відсутність емпатії, любові і довіри) – присутні ознаки садомазохізму, нарцисизму, депресії.

Когнітивні мішені:
1) я одинак, незалежний, сильний;
2) вони вразливі, підлеглі, але експлуатують;
3) інші – це лохи і слимаки, вони займаються експлуатацією, а я особливий і заслуговую особливих правил, я стою над правилами;
4) треба нападати, грабувати, обманювати і маніпулювати, використовувати інших, порушувати правила.

Майже ніколи соціопат самостійно не приходить до психотерапевта. При спілкуванні з терапевтом практично не здатний сформувати критично важливий психоаналітичний альянс. Однак часом такі особистості відчувають, що відносини інших людей побудовані за іншими принципами, ніж у них, і як наслідок відчувають брак в собі чогось важливого, що, врешті-решт, може привести їх до психолога.

Залишити коментар