Антитіло, що блокує активність SARS-CoV-2

Розробили універсальне антитіло, здатне захистити від SARS-CoV-2 і від більшості його можливих мутацій. Результати своєї роботи вчені опублікували в журналі Science, що рецензується Американською асоціацією сприяння розвитку науки (AAAS), фото REUTERS.

Антитіло, що блокує SARS-CoV-2
Антитіло ADG-2 зчеплене з доменом, що на капсиді вірусу SARS-CoV-2 відповідає за прикріплення до клітини-мішені, мікрофотографію зроблено методом кріоелектронної мікроскопії.

Мінливість вірусів викликає обґрунтовані побоювання в ефективності вакцин, тому не припиняються роботи зі створення антитіл широкого спектру дії. Вчені з біотехнологічної компанії Adimab (США) виділили антитіла з імунних клітин людини, що перехворіла на атипову пневмонію в 2003 році. Вірус, що викликав це захворювання і названий SARS-CoV (Severe acute respiratory syndrome coronavirus) подібний до нового коронавірусу SARS-CoV-2.

Змінивши структуру отриманих антитіл, фахівці створили нову молекулу, що отримала назву ADG-2. Ця речовина приєднуються до рецепторів на поверхні коронавірусу і вимикає можливість його проникнення всередину клітини.

В лабораторних випробуваннях штучне антитіло показало високу ефективність у блокуванні нового коронавірусу і безлічі інших споріднених з ним вірусів, зокрема підродини сарбековіруси. При введенні мишам препарат ADG-2 зупиняв розвиток SARS-CoV-2 в легенях гризунів і захищав їх від респіраторних захворювань.

Автори розробки вважають, що механізм блокування загального для цього вірусного сімейства рецепторів можна використовувати для створення вакцин проти варіантів коронавірусних інфекцій.

Джерело