Арахіс культурний

Арахіс культурний
Квітка арахісу

Хімічний склад арахісу культурного,
Дія арахісу культурного,
Способи застосування арахісу,
Шкода і протипоказання.

Арахіс культурний (Arachis hypogaea) – однорічна трав’яниста рослина сімейства Fabaceae (Бобові), важлива сільськогосподарська культура (в арахісі білків більше, ніж в усіх сортах м’яса). Назви-синоніми: арахіс культурний, арахіс підземний, земляний горіх.

Арахіс культурний
Арахіс культурний, склад рослини

Батьківщиною арахісу є Південна Америка. В Перу зберіглася ваза доколумбового періоду, прикрашена орнаментом у вигляді бобів арахісу, що свідчить, що арахіс цінувався вже в ті часи. Іспанські завойовники привезли арахіс в Європу, де європейці почали використовувати його на свій манер, навіть замість кави. Пізніше португальці завезли арахіс в Африку – вирощування арахісу сприяло збагаченню бідних ґрунтів азотом. Потім з арахісом познайомилися в Північній Америці, куди за часів работоргівлі він потрапив вже з Африки. У 1530-х роках португальці завезли арахіс в Індію і Макао, а іспанці – на Філіппіни. Потім з цих країн арахіс потрапив до китайців.

У XVIII столітті ботаніки називали арахіс земляним горохом і прийшли до висновку, що це чудовий корм для свиней. На початку XIX століття почалося промислове вирощування арахісу в Південній Кароліні. Під час Громадянської війни в Америці, яка почалася в 1861 році, арахіс служив їжею для солдатів – в той час багато хто вважав арахіс їжею для бідняків. Цей факт частково пояснює, чому американські фермери тоді не вирощували арахіс як продовольчу культуру. До того ж до винаходу десь у 1900 році спеціального обладнання вирощування арахісу було дуже трудомістким.

З 1903 року американський агрохімік Джордж Вашингтон Карвер починає шукати, де можна було б використовувати арахіс – згодом він винайшов понад 300 продуктів і товарів з арахісу, в тому числі напої, косметику, барвники, ліки, господарське мило, засоби для знищення комах і друкарську фарбу. Карвер також переконував фермерів чергувати вирощування бавовни, що виснажує ґрунт, з вирощуванням арахісу, що збагачує землю азотом. Тоді через бавовняного довгоносика часто гинули врожаї бавовни, тому багато фермерів послухалися поради Карвера. В результаті арахіс став основною товарною культурою в південних штатах США. У Дотане (штат Алабама) стоїть пам’ятник Карверу, а в місті Ентерпрайз (штат Алабама) встановлено пам’ятник бавовняному довгоносику (Anthonomus grandis), бо через навалу саме цієї комахи фермери перейшли до вирощування арахісу. Сьогодні арахіс також вирощують в деяких регіонах Закавказзя, рідше в південних районах європейської частини материка та в Середній Азії.

Арахіс культурний
Плантації арахісу

Стебла арахісу прямостоячі, 25-40 (70) см заввишки, з сильно гіллястими пагонами кущової форми, злегка 4-5-гранні, голі або опушені, або сланкі з лежачими бічними гілками. Корінь рослини стрижневий, гіллястий.

Листя чергове, опушене, 3-11 см довжиною, з жолобчастим черешком, парноперисте, з двома парами еліптичних загострених листочків. Прилистки великі, подовжені, загострені, з цілим краєм, зрощені з черешком.

Квіти яскраві, жовто-гарячі, оранжеві або білуваті, здатні до самозапилення, зібрані в коротких малоквіткових китицях на ніжках, по 4-7 в пазухах листків. Чашечка двогуба, з відігнутим вітрилом і дуже довгою, тонкою трубкою. Верхня губа ширше за нижню, з 3-4 короткими зубцями, нижня – довга, ланцетоподібна, з одним зубцем. Віночок 5-пелюстковий, метеликовий, вигнутий. Тичинок – 10, з яких 9 зрослися, одна (верхня) недорозвинена, вільна. Маточка з верхньою одногніздовою зав’яззю і довгим ниткоподібним стовпчиком з тупим рильцем.

Квітки, що розташовані в нижній частині стебл і під землею (клейстогамії), приносять плоди, а верхні, що зацвітають пізніше (зазвичай з другої половини серпня), безплідні. Цвітіння починається в кінці червня – на початку липня і триває до пізньої осені.

Арахіс культурний
Плоди арахісу

Цвітіння триває близько доби. Після запліднення оцвітина і тичинки відпадають, а квітконіжка із зав’яззю на кінці починає збільшуватися. Так починається ріст гінофори, який, подовжуючись, вростає з зав’яззю в ґрунт на 8–10 см паралельно поверхні. Із зав’язі формується плід — геокарпічний циліндричний біб, процес дозрівання якого відбувається в землі. На одній рослині може вирости до 40 бобів.

Плоди арахісу – роздуті овальні боби з товстим пухким і крихким сітчастим навколоплодником з павутинним малюнком на поверхні, не саморозкриваються.

В бобах арахісу, часто з перехватами, від 1-2 (іноді до 5) насінини в пігментній шкірці (темно-червоній, світло-рожевій, кремовій або сірувато-жовтій – цей пігмент захищає від комах, при попаданні в шлунково-кишковий тракт може викликати легку діарею, але пігментна шкірка легко змивається при замочуванні). Насіння без ендосперму, довгасте, нерідко з одного або обох кінців плоске, величиною з середню квасолину (9-20 мм), з великим вмістом білків (25–30%) та жирної олії (до 55%), що за смаком нагадує мигдальну, уживану як освітлювальний матеріал (в Іспанії), а також в їжу, як нешкідливу домішку до штучного маргаринового масла (в значній кількості), шоколаду, в миловарінні. Плоди дозрівають у вересні – жовтні.

Арахіс культурний
Насіння арахісу в шкірці

Арахіс любить сонце і помірну вологість, краще розвивається на супісках, легких суглинках і пісках. Посів проводиться лущеного насіння на глибину 5-10 см при температурі ґрунту не нижче 14-15 ° C – норма висіву насіння становить 25-70 кг/га. Огляд за посівами зводиться до прополювання, розпушування і підгортання. Врожай збирають восени. Середній урожай – 10-17 центнерів з одного гектара, при промисловому вирощуванні зі зрошенням – до 40 центнерів з гектара.

Залежно від сорту і погодних умов період дозрівання арахісу від посадки до збору врожаю триває 120-160 днів. Збираючи врожай, кущі арахісу перевертають вгору, щоб боби підсохли і не зіпсувалися при зберіганні.

З сім’яних вичавок отримують крохмальне борошно, схоже на пшеничне, а за багатством білків (до 40%) подібне до лляних вичавок, слугує гарним кормом для тварин.

У США для отримання арахісової пасти мелений арахіс прийнято змішувати з рослинною олією. ЇЇ намазують на хліб або вмокають в неї харчові продукти.

Як правильно зберігати арахіс? Зберігають арахіс в темному прохолодному місці, бажано в скляній щільно закритій тарі. Термін придатності – 1 рік. Якісний продукт має кремово-коричневий колір, без темних плям і цвілі. На смак арахіс не повинен бути гірким. Не купуйте подрібнений арахіс – є вірогідність придбати прострочений продукт.

Арахіс культурний
Збирання врожаю комбайном

Хімічний склад арахісу культурного.

Насінна арахісу їстівне, містить:
– до 43-65% олії, у складі якої гліцериди арахінової, лігноцеринової, стеаринової, пальмітинової, гіпогеєвої, олеїнової, лінолевої, лауринової, міристинової, бегенової, ейкозенової і церотинової кислот;

– до 24-35% білків (триптофан, треонін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, цистин, фенілаланін, тирозин, валін, аргінін, гістидин, аланін, аспарагінова кислота, глютамінова кислота, гліцин, пролін, серин), глобуліни, арахін і конарахін, тритерпенові сапоніни, пурини, глютеніни;

– вітаміни: тіамін (B1), рибофлавін (B2), ніацин (B3), пантотенова кислота (B5), B6, біотин, фолат (B9), С, Е;

– мікроелементи (кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, калій, цинк);

– до 21% вуглеводів, крохмаль, харчові волокна, води – більше 4 мл.

До складу оболонки плодів входить глікозид арахідозид, а також лейкоціанідин і лейкодельфінідин. З макухи насіння виділено рідкий алкалоїд арахін, бетаїн та холін. В арахісі, як і в арахісовій олії, в невеликих кількостях міститься ерукова кислота, яка входить до складу пшениці. У траві є амінокислоти.

Арахіс культурний
Арахіс підсмажений

Дія арахісу культурного. У медицині арахісова олія застосовується нарівні з мигдальною олією, як основа для парентеральних лікарських форм, виготовлення емульсій, мазей, для розведення лікарських речовин (камфори, гормонів).

Свіжі й підсмажені плоди використовують для лікування гемофілії, діатезу у дітей, як дієтичний продукт при діабеті. Насіння й олія арахісу широко вживається в харчовій промисловості та техніці.

В насінні міститься цілий комплекс вітамінів, арахіс багатий унікальними амінокислотами та рослинними оліями, органічними речовинами, що не містять холестерину. Арахіс зміцнює імунітет, що допомагає боротися зі слабкістю, депресивним настроєм, інфекціями. Арахіс нормалізує рівень цукру в крові. Людям, що страждають на цукровий діабет, корисний в невеликих обсягах.

Арахіс покращує травлення, виводить токсини і шкідливі речовини з організму. Жінкам арахіс корисний для відновлення гормонального балансу, під час вагітності знижує ризик розвитку вроджених патологій.

Група водорозчинних вітамінів В в складі рослини грає велику роль в клітинному метаболізмі, селен корисний для серця, фосфор покращує інтелектуальну діяльність. Вітамін B3 (ніацин) відповідає за нормальну роботу головного мозку, покращує пам’ять, допомагає сконцентруватися і не втрачати пильності. Вітамін PP у складі арахісу поліпшує обмінні процеси в організмі. Вітамін Е, який є природним антиоксидантом, позитивно впливає на серцево-судинну систему, є вітаміном краси і молодості. Арахіс корисний в спеку – він захищає клітини від гіпоксії. Холін необхідний для побудови всіх клітин організму. Іони калію беруть участь у формуванні клітинних потенціалів дії (фази деполяризації і реполяризації), передачі нервових імпульсів, скороченні кардіоміоцитів, скелетних і гладких м’язових волокон, регулюють і підтримують функції сечовидільної системи, іони кремнію беруть участь в багатьох реакціях, які протікають в нашому організмі. Від достатньої кількості кремнію залежить здоров’я тканин і кісток в цілому. Магній в арахісі позитивно впливає на серце, кров’яний тиск і обмін речовин.

Способи застосування арахісу. В сучасній кулінарії арахіс смажать, солять, цукрують, використовують у сирому вигляді. З нього роблять олії, цукерки, кондитерські вироби. Додають у салати, соуси, овочеві страви. Стебла та листя арахісу слугують кормом для худоби.

Шкода і протипоказання. Сирий (несмажений) арахіс може порушити роботу стравоходу. І не можна забувати, що на цей продукт може бути індивідуальна непереносимість. Не рекомендується їсти арахіс людям, що страждають на подагру, артрози, артрити та іншими захворюваннями суглобів. Арахіс через свою високу калорійність не рекомендується людям, які борються із зайвою вагою.

З 1990-х років в США спостерігається збільшення кількості випадків алергії на арахіс і арахісові продукти, але кількість дійсно встановлених випадків цього виду алергії не відповідає числу алергіків на ці продукти.

В США схвалено ліки проти алергії на арахіс у дітей – лікарський препарат під позначенням AR101 і з комерційною назвою Palforzia випускається у вигляді порошку, в якому міститься арахісовий протеїн – порошком Palforzia посипають їжу. Курс лікування триває півроку, протягом якого доза препарату постійно поступово збільшується до вироблення у пацієнта стійкої толерантності до арахісу. Palforzia не рятує від алергії, і виробники попереджають, що залишається ризик анафілактичного шоку. До того ж навіть через півроку вживання порошку Palforzia пацієнти, щоб уникнути симптомів алергічної реакції при випадковому вживанні арахісу в їжу, повинні продовжувати приймати ліки щодня і не повинні їсти арахіс.