Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Аралія висока

Хімічний склад аралії високої,
Дія аралії високої,
Способи застосування аралії високої,
Протипоказання.

Аралія висока або аралія маньчжурська (Aralia elata (Mig.) Seem або Aralia mandshurica Rupr. Et Maxim.) – дерево родини Araliaceae (аралієві). Назви-синоніми: чортове дерево, шип-дерево.

Аралія – швидкоросле дерево висотою 2-6 метрів, корінь стрижневий з розбіжними радіально-бічними коріннями, які мають бруньки для відновлення, що утворює численні дрібні розгалуження.

Аралія висока
Аралія висока, склад рослини

Коріння аралії високої зверху буре, усередині біле. Стовбур тонкий, не гіллястий, зі зморшкуватою корою усадженою численними великими шипами.

Листя велике, довгочерешкове, двічі перисте, складне, складається з овальних пильчастих листочків, розташовується мутовкою на верхівці стовбура дерева. Черешки і черешечки листя з шипами.

Аралія висока
Дерево аралії манчжурської

Квітки аралії високої дрібні, жовтувато-білі, двостатеві, складаються з 5 чашолистків, 5 пелюсток віночка, 5 тичинок і маточки з 5 стовпчиками і 5-гніздовою зав’яззю, зібрані в суцвіття – крислату мітлу. Плід – дрібна синьо-чорна, куляста ягодоподібна 5 гніздова кістянка.

Насіння аралії високої світло-коричневе, подовжене. Розмножуються вегетативно і насінням. Цвіте в липні – серпні, плоди дозрівають у вересні.

Зростає поодинці або великими групами на сонячних галявинах і полянах кедрово-широколистяних лісів або на лісових вирубках і згарищах, узбіччях доріг.

Поширена аралія висока на південному сході Амурського краю, майже по всьому Приморському краю, на півдні Хабаровського краю, на островах Курильської гряди – Шикотані і Кунаширі, в південній частині острова Сахалін.

Аралія висока
Плоди аралії високої

Для лікування використовують коріння. Заготовляють їх у вересні – жовтні після дозрівання плодів і насіння.

Викопані корені аралії високої очищають від землі, промивають у холодній воді, розрізають на шматки (діаметром до 3 см) з небагатьма бічними корінням, потім сушать в сушарках при 60 °C або в теплому добре провітрюваному приміщенні.

Готову сировину пакують у мішки і зберігають у сухих приміщеннях. Термін зберігання 2 роки.

Хімічний склад аралії високої. Коріння аралії містять тритерпенові глікозиди (аралозіди А, В і С), алкалоїд аралін, крохмаль, смоли, сапоніни, ефірну олію, жирні кислоти, аскорбінову кислоту, вітаміни А, B1 і B2, фітостерини.

Дія аралії високої. Аралозиди аралії збуджують нервову систему, мають тонізуючу, стимулювальну, зміцнювальну властивості.

Аралія висока
Аралія маньчжурська або аралія висока

В медицині використовують настоянку аралії на 70% спирті (1: 5) і препарат сапарал у вигляді порошків і таблеток.

Настоянку аралії високої застосовують при гіпотонії, астенії, депресивних станах, як тонізуючий засіб – при розумовій та фізичній втомі, при зниженій працездатності, статевому безсиллі, загальній слабкості організму після важких хвороб, при неврозах, неврастенії, психастенії.

Сапарал використовують для лікування хворих з астенічними і астеноневротичними розладами, травматичними ураженнями центральної нервової системи.

Способи застосування аралії високої:

– при неврозах, при фізичній і розумовій втомі приймають настоянку (1 частина подрібнених коренів аралії високої залити 5 частинами 70%-го спирту, настоювати 7 днів в темному місці в щільно закритій посудині) по 25-30 крапель 2 рази в день при неврозах;

– сапарал приймають по 1 таблетці 2 рази на день при вказаних вище захворюваннях.

Протипоказання: настоянка і сапарал протипоказані при гіпертонії, епілепсії, підвищеній збудливості, безсонні.

Залишити відповідь