Арганія колюча (лат. Argania spinosa)

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, плоди рослини

Арганія колюча (лат. Argania spinosa) – дерево, монотипний рід з сімейства Сапотових, поширена в вапняній напівпустельній долині Sous в південно-західній частині Марокко та в західній частині Середземного регіону в області Тіндуф (Алжир).

З насіння арганії отримують арганову олію, яку використовують у виробництві косметики і в кулінарії.

Арганія колюча живе 150-200 років. Висота дерева – 8-10 метрів, діаметр крони – 14-15 метрів. Коріння в пошуках води розповсюджуються на глибину до 30 метрів. Тисячі колючок рятують дерево від поїдання тваринами, але верблюди, ротова порожнина яких викладена ороговілою оболонкою, охоче харчуються листям і плодами арганії.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Дерево Арганії колючої

Дерево арганія колюче, з вузлуватим стовбуром. Листя дрібне, 2-4 см завдовжки, овальне із закругленою вершиною. Квітки дрібні, з п’ятьма блідо-жовто-зеленими пелюстками. Цвіте рослина в квітні. Плоди 2-4 см завдовжки і 1,5-3 см шириною. Покриті товстою гіркою м’якоттю з неприємним солодкуватим запахом. Горішок один (іноді два або три) маленький. насіння багате олією. Плід дозріває більше року – дозрівання в червні-липні наступного року. Зрілі фрукти арганії чорно-сухі, падають з дерева.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, квітка рослини

В Марокко арганія колюча в даний час займає близько 8280 квадратних кілометрів і позначена як біосферний резерв ЮНЕСКО.

Протягом останніх 100 років плантація розповсюдження арганії колючої скоротилася приблизно на половину. Проростає лише невелика частина насіння арганії. Надія на збереження рослини може лежати в розвитку процвітаючого експорту недешевої олії арганії. Тим не менш, загрозу для арганії представляє збільшення чисельності козячих. Місцеві жителі, особливо біля Ес-Сувейра, використовують арганію для випасу кіз і козлів, які піднімаючись вгору, їдять листя і плоди.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, марокканські кози

Розмножувати арганію зібраним з дерева насінням не вдається. Вважають, що проростає тільки те насіння арганії, що пройшло через травну систему тварини.

Цікаво, що деревця ростуть краще, якщо їх поливають не прісною, а солонуватою водою. Арганію також вирощують в Ізраїлі, в долині Арава і на рівнині Негева. Тільки ізраїльські біологи змогли виростити невелику плантацію з відростків арганії.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, етапи розвитку горішків арганії

У деяких районах Марокко арганове дерево займає місце оливи, використовують рослину в якості джерела корму для тварин, олії, деревини й палива в берберському суспільстві.

З голих гілок арганії тубільці будують каркаси для своїх глинобитних хатин. Деревина йде на дрова або на випалювання деревного вугілля.

Арганова олія – один з найдорожчих продуктів, порівнянний за ціною з трюфелями, устрицями або чорною ікрою. З одного арганового дерева збирають близько 30 кг плодів. На виготовлення літра арганової олії йде півтора дня. Виготовлення арганової олії проводиться шляхом декількох жіночих кооперативів в південно-західній частині Марокко.

Найбільш трудомістким процесом видобутку арганової олії є видалення м’якої пульпи (яку потім використовують для годівлі тварин) і розтріскування горішка вручну між двома каменями. Насіння очищують від м’якоті, іноді бербери збирають козячий послід, в якому насіння вже очищене. Горішки дроблять камінням, потім ядерця видаляють і обережно смажать або висушують на плоскому даху під променями сонця.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Горішки арганії

Обсмажування – один з головних процесів у виготовленні олії з самобутнім горіховим смаком. Традиційна техніка для подрібнення насіння – горішок з невеликою кількістю води кладуть в кам’яний ручний млин. Потім, щоб витягти олію, отриману пасту віджимають вручну.

Вижимки змішують з медом і роблять з них пасту, яку намазують на хліб. Олію, що видобувається таким чином, можна зберігати і використовувати протягом 3-6 місяців, в закритому стані вона зберігається до 20 років.

На продаж використовують сухе пресування, такий метод дозволяє швидше добути олію. Після екстракції її можна використовувати протягом 12-18 місяців.

Арганова олія багата незамінними жирними кислотами, містить 80% ненасичених жирних кислот, більш стійка до окислення ніж оливкова олія.

Харчова олія темнішого кольору і з більш вираженим смаком, що пов’язано з термічною обробкою. Цю олії зазвичай використовують в кулінарії, але вона не повинна піддаватися сильному нагріванню.

Арганова олія дуже поживна і входить до складу традиційної пасти амлу. Ця паста складається з арганової олії, подрібненого мигдалю, меду. Вживають пасту амлу з хлібом на сніданок.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, олія рослини

Органолептичні властивості арганової олії роблять її цінною для кулінарного мистецтва. Смак мигдалю та лісового горіха, одержуваний завдяки слабкому обжарюванню плодів арганії, збагачує такі блюда як кус-кус, риба і соуси, слугує для заправки салатів та інших аналогічних цілей. При вживанні арганової олії спостерігається стабілізація рівня холестерину в крові.

Необсмажену олію традиційно використовують для лікування шкірних захворювань, слугує сировиною для європейської косметики. Косметична олія більш світлого кольору, використовується для аплікацій на шкірі, допомагає при лікуванні шкірних хвороб (екземі, пересушеній шкірі, схильності до атопії). При догляді за волоссям косметична арганова олія активно живить і відновлює, надає інтенсивний живий блиск волоссю, усуває тьмяність, ламкість.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча, технологія виробництва олії

Арганова олія містить: олеїнової кислоти – 44%, альфа-ліноленової кислоти – 30%, пальмітинової кислоти – 12%, стеарідонової кислоти – 6%, лінолевої кислоти – 5%, миристинової кислоти – 3%.

Все більший інтерес для косметичних компаній в Європі становить арганова олія. Раніше вважалося, що за межами регіону важко купити арганову олію виробництва Марокко. Але з 2001-2002 рр. вона стає більш популярним продуктом в Європі та Північній Америці. Її ціна US $ 40-50 за 500 мл.

Арганія колюча (лат. Argania spinosa)
Арганія колюча в косметиці

Залишити коментар