Категорії
Міста, країни, люди

Архіпелаг Сокотра

Архіпелаг Сокотра, який входить до складу Єменської Республіки, складається з островів Сокотра, Абд-ель-Курі, Самха і Дарса, а також з невеликих скельних утворень Ка’аль Фір’аун і Сабунійя.

Острови розташовані в Аравійському морі в 100 – 370 км на схід від мису Гвардафуй (Рас-Асир) – північно-східного кордону Сомалі. Географічно архіпелаг Сокотра належить східній шельфовій околиці Африканського континенту, що свідчить про існування колись єдиної Африкано-Аравійської материкової платформи, «осколками» якої він і є.

В неотектонічній будові, рельєфі, біогеографічних особливостях островів і прилеглих ділянок морського дна відображені бурхливі природні катаклізми останніх двох десятків мільйонів років геологічної історії. Вони пов’язані з відділенням Аравії від більш витягнутого в минулому Африканського Рогу, з утворенням глибоководної Аденської затоки і з порівняно недавньою ізоляцією архіпелагу від материка.

У ландшафтах Сокотри збереглися риси попередньої більш вологої епохи, властивої деяким районам Східної Африки і Південної Аравії. Разом з тим рослинність і тваринний світ Сокотри і інших островів архіпелагу рясніє ендемічними видами, які не зустрічаються в інших місцях. Завдяки своїй давній ізольованості від сусідніх материків і своєрідності природи Сокотра зберігає специфічне, багато в чому унікальне географічне середовище проживання людей, починаючи з епохи кам’яного віку і до наших днів.

Острів Сокотра займає близько 3650 квадратних кілометрів. Він витягнувся із заходу на схід на 133 км при найбільшій ширині 43 км. Це самий східний острів однойменного архіпелагу. Його західний край – Рас-Ша (найзахідніший мис), який знаходиться в 235 км від найближчої точки Африканського узбережжя. Відстань між північно-західним мисом Рас-Башура і мисом Рас-Фартак (південний берег Аравії) – 345 км.

Острів Абд-ель-Курі (133 квадратних кілометри), що на північному заході від Сокотри, значно менший за розмірами – в довжину 36 км, в ширину – 6. Абд-ель-Курі знаходиться між Сокотрою і берегом Сомалі, приблизно на половині шляху, від західного краю Абд-ель-Курі (мису Рас-Хейсат-ен-Наум) до сомалійського мису Гвардафуй всього 100 км; приблизно стільки ж від Рас-Анджара, східного мису острова, до сокотрійського Рас-Ша’б.

У півсотні кілометрів на північний захід від Сокотри і в 60 км на схід від Абд-ель-Курі лежать острови Самха і Дарса, яких ще називають «Братами». Площа острова Самха становить 41 квадратний кілометр, а острова Дарса, на схід від Самхи – всього 17.

Сокотра і Абд-ель-Курі – гористі острови. Їх вищі точки Абд-ель-Курі в платоподібних масивах Джебель-Сомалі і Джебель-Салех відповідно становлять 743 і 601 м над рівнем океану, а головна вершина Сокотри в розчленованих горах Хагьхер досягає 1525 м.

У рельєфі Сокотри переважають облямовані обривами плата, що мають хвилеподібну поверхню в діапазоні абсолютних висот 300-900 м. Низинні рівнини вузькими (2-8 км) смугами простягаються уздовж південного і частково північного узбережжя, а також розвинені невеликими ділянками на заході.

Найбільша долина Тер Дітрер в західній частині Сокотри має складний деревоподібний малюнок басейну і епізодично направляє поверхневий стік майже з третини площі на північний схід, до берегів затоки Губбат-Карма. На островах Абд-ель-Курі і «Братів» платоподібні масиви невеликі.

В геологічному відношенні на Сокотрі і на Абд-ель-Курі розвинені комплекси метаморфічних і магматичних порід древньої складчастої основи (фундаменту), що перекривають слабо дислоковані осадові товщі чохла платформи.

Метаморфічні породи фундаменту островів представлені докембрійськими кристало-сланцями і гнейсами амфіболітової фації, а також розсланцьованими гранітами і габро. Магматичні гірські породи датуються раннім палеозоєм. Вулканічні породи виходять дугоподібною смугою, яка охоплює з півдня гори Хагьхер. Багатошаровий комплекс стародавніх лавових потоків і товща кілька пізніших туфів представлені виверженими продуктами средньокислого складу. Слідів молодого вулканізму, порівнянного з вулканізмом Південної і Західної Аравії, на архіпелазі немає.

Вулканіти і ще давніші метаморфічні утворення прориваються глибинними інтрузивними породами. Примітно, що в зразках сокотрійських гранітів, привезених в 1881 році німецьким геологом Емілем Рибеком, вперше було визначено лужний мінерал, який отримав назву рибекит. Ультралужні граніти Сокотри і їм подібні тепер відомі як рибекитові граніти. У деяких долинах острова і місцями на його узбережжях – біотитові граніти. На північному сході від масиву Таф (поле до 40 квадратних кілометрів) знайдено інтрузивні породи габро. Січні тіла різного складу – дайки – в достатку зустрічаються в породах фундаменту Сокотри і Абд-ель-Курі.

На вирівняній поверхні порід фундаменту, які зазнали глибокої денудації (оголення), залягають товщі морських мілководних осадових порід. Білі вапняки, а в низах місцями мергелі і пісковики крейдяної системи оголюються зазвичай в нижніх частинах уступів сокотрійських плат, а також на платоподібних вершинах Абд-ель-Курі, на Самхі і Дарсі. Потужність крейдяної товщі на сході Сокотри досягає 300 м. На північному заході острова, зокрема, біля мису Рас-Кадарма, в сильно розкристалізованих вапняках в достатку зустрічаються залізисті і крем’янисті конкреції.

Верхні частини геологічного розрізу платоподібних поверхонь Сокотри складені масивними скельними, переважно сірими вапняками палеоцену і еоцену. Потужність цих вапняків, які утворюють скелю, досягає 400 м. На заході Східного плата місцями відзначаються включення кременистих сланців і конкрецієносних горизонтів.

У двох западинах на заході Сокотри, розташованих на північ і північний схід від гір Біскхамхам і Маталлу, у вигляді серії низьких пагорбів зустрічаються залишки товщі тонких шарів крейдоподібних вапняків і мергелів олігоцену і, можливо, нижнього міоцену (від розмиву зберіглося лише 50 м цих порід).

Пліоцен-четвертинні утворення Сокотри і Абд-ель-Курі представлені строкатим по літології і генезису малопотужним і не повсюдно розвиненим чохлом, в середньому ярусі рельєфу найбільше всього жорсткої псевдошаруватої кірки древніх лужних і лужно-валунних осипів, зцементованих карбонатом кальцію до скельного стану. Зазвичай подібні брекчії і конгломерати з вапняним цементом притулені до увігнутого профілю схилу вапнякового плата, іноді починаючись в 100-150 м нижче їх брівок (північні схили Джебель-Ма’ла, на схід від Рас-Баду).

У пониззі долин і місцями у внутрішньо-гірських западинах Сокотри поширені четвертинні гальково-валунні з піщаним заповнювачем відкладення алювіально-пролювіального генезису. Розповсюдження яких, за рідкісним винятком, вимірюється небагатьма метрами. Наприклад, розповсюдження відкладень 8-метрової надзаплавної тераси вади Маабід (в 13 км на схід від м. Хадібо) не перевищує 4 метрів.

Широким поширенням по периферії великих островів є плейстоценові і голоценові прибережні морські відкладення. До них відноситься гальковий покрив 30-35-метрової морської тераси, пісковики з рясними включеннями уламків коралів і черепашок, а також піски і вапняки низьких морських терас і сучасного пляжу Сокотри, вапняки і піски низьких морських терас Абд-ель-Курі.

По берегах Сокотри і Абд-ель-Курі місцями зосереджені маси еолових піщаних відкладень. Серед них виділяють стародавні піски (верхньо плейстоценові), цементовані карбонатами до стану різнозернистих пісковиків, які накопичилися в епоху низького стояння рівня моря, раніше 30 тис. років тому. Голоценова і сучасна генерація пісків представлена вільними дюнами на пляжах і пересипах, а також великими притуленими дюнами на островах.

Більшу частину площі Сокотри займають хвилясті плата, складені з поверхні платформеними вапняками. Місцями такі плата набувають поступово-скидного характеру, що яскраво виділено на південному заході острова.

На поверхні і в надрах вапнякових плат островів архіпелагу Сокотри протікають карстові процеси вражаючого розмаху. Тріщинні, комірчасті і запалі карри, поряд з жолобковими і губчастими – типові комплекси нанорельєфу областей розвитку вапняків.

Рідкісною для посушливих тропічних ландшафтів формою карсту є зайняті озерами провали «сеноте». Сокотрійські сеноте овальної і круглої форми діаметром до 100 метрів, вода в них солонувата, завдяки підповерхневому зв’язку з морем. В межах острівних плат місцями зустрічаються карстові вирви і блюдцеподібні западини з плямами terra rossa.

До недавнього часу були відомі лише поодинокі короткі (по доступним галереям) печери. До них відноситься помітна печера в зовнішньому обриві Південного плата в 3,8 км на північний захід від селища Хайфи. Обстежена частина печери являє собою великий високий грот, портал якого прикрашають потужні, хоча і пористі сталактити і травертинові сталагміти. У перші роки нашого століття бельгійські спелеологи на чолі з Петером Де Геєстом в ході семи експедицій відкрили і обстежили близько 40 карстових печер в різних районах Сокотри. Задокументовано 26 км підземних проходів і галерей.

Архіпелаг Сокотра
Кротони Сокотри

Флора і фауна Сокотри. Архіпелаг Сокотра належить до Північно-Східної Африканської нагірної і степової провінції палеотропічного флористичного царства. Ці острови і, насамперед, сама Сокотра досить відомі всьому світу безцінною і унікальною флорою і фауною. Значна частина рослин архіпелагу, а це саме 37% з 825 видів, ендемічні (тобто не зустрічаються більше ніде в світі).

Символом Сокотри стала деревоподібна драцена, тобто драконове дерево (Dracaena cinnabari), або її ще називають арабською дам аль-Ахавейн («кров двох братів»), яку рослина отримала через легенду про боротьбу двох братів. Дерево росте у висоту до 10 метрів. Гаї деревоподібної драцени покривають високі плата і гори Хагьхера.

Драцена зростає тільки в передгір’ях і на горах вище 500 м. Це дерево дивовижної краси, з чудовою кроною з довгим голчастим листям. Здалеку рослина нагадує великий гриб із зеленим капелюшком. Худоба їсть листя драцени в роки посухи. При надрізі білястої кори драцени з’являється червоний сік, який швидко застигає, і утворюється камедь багряного кольору, яку називають сокотрійським емсело. Свіжу камедь варять і складують. Цей продукт має широке застосування у сокотрійців як косметичний і лікарський засіб. Косметично використовується для пом’якшення шкіри обличчя у жінок, підфарбовування нігтів і долонь. Порошок з камеді, змішаний з водою – ефективний зовнішній протизапальний засіб. Також цей сухий порошок наносять на рани або місця укусів, що допомагає загоєнню і полегшує біль. При кровотечах його додають в гаряче молоко і п’ють для відновлення сил. Також камедь приймають всередину при болях в шлунку і т.п.

Також повсюдно на Сокотрі росте дерево Euphorbia arbuscula, що за зовнішнім виглядом дещо нагадує драцену. Сокотрійською дерево Euphorbia arbuscula називається імтхе. Листя імтхе товсте, схоже на кактуси. Лише в посушливі роки цим листям годуються кози. Висота дерев Euphorbia arbuscula – до 5 м. Його сік обпікає шкіру і входить до арсеналу народної медицини сокотрійців. Дерево імтхе належить до групи деревоподібних молочаїв Euphorbiaceae, що включає не тільки це ендемічне дерево, але і різні чагарники і трави, наприклад, поширену тільки на острові Абд-ель-Курі стеблеподібну форму Euphorbia abdelkuri (сокотрійською – архаз).

Не менш розповсюджене екзотичне пляшкове дерево Adenium obesum, підвид socotranum, родич олеандра і барвінку (сокотрійською це називається трима або ісфід). Як і раніше тут можна зустріти огіркове дерево Dendrosicyos socotrana (або сокотрійський камхін), висота рослини до 6 м, входить до групи Cucurbitaceae (гарбузові). Листя їдять кози, але також тільки в посушливі роки.

З давнини Сокотра відома своїми запашними деревами з сімейства бурзерові, перш за все декількома видами ладану – Boswellia, який по-сокотрійськи ем’іроілі емгіро, висотою до 8 метрів. Саме на ладані в давнину будувалося благополуччя остров’ян, як і жителів майже всієї Південної Аравії. Розведення цих дерев і експорт ладану було найважливішим, якщо не головним заняттям сокотрійців. Камедь і ладан і сьогодні використовуються, як і всюди в Аравії, як косметичний засіб, для воскурювання, а також в медицині та ветеринарії для загоювання ран і шкірних хвороб.

Зустрічається на острові колюче бальзамне (миррове) дерево Commiphora, по-сокотрійськи – хархе, яке також використовують в косметичних і лікувальних цілях. Наприклад, димом від смоли хархе обкурюють новонароджену дитину.

На Сокотрі дуже багато різних видів алое (Aloeceae), званих по-сокотрійськи тайф. Лікувальні властивості соку алое (особливо Aloe perryi, що досягає розмірів чагарнику) широко відомі, і сокотрійці повсюдно використовують його для лікування найрізноманітніших захворювань, в тому числі малярії.

На рівнинах і передгір’ях Сокотри часто зустрічається характерне для Близького Сходу, Африки і Північно-західної Індії дерево Ziziphus spina-christi, по-сокотрійськи зад. Воно відоме своїми їстівними плодами, арабською такий плід називають дум, а по-сокотрійськи жіреме. Це відмінний корм для худоби, особливо для верблюдів.

Можна зробити висновок, що зональним типом рослинності тут є сомалі-аравійські формації тропічних пустель. На ділянках низинних рівнин островів панують злаково-чагарникові напівпустелі, більш характерні для Сокотри, і злаково-чагарникові пустелі, типові для Абд-ель-Курі. Власне у пустелях (Південна прибережна рівнина на Сокотрі, майже вся поверхня Абд-ель-Курі) поширені невеликі (висотою до 1 м) ксероморфні чагарники (Acacia, Tamarix, ендемік ятрофа – Jatropha та ін.) і сукуленти, що накопичують вологу, до яких відносяться вже згадувані пляшкові дерева, огіркові дерева та деякі інші рослини. Трав’янистий покрив розріджений і в значній мірі зведений через випас тварин.

Напівпустелі займають трохи більш зволожені ділянки горбистих рівнин і нижніх частин схилів гір. Висота ксероморфних чагарників і низькорослих дерев досягає тут 2,5-3 метрів. Домінують акації, деревоподібні молочаї Euphorbia, чагарники Dirichletia і ятрофа, зустрічаються пляшкові і огіркові дерева, звичайні алое. Багаторічних трав в напівпустелях більше, ніж в пустелях, але вони також майже знищені внаслідок випасу.

Більш вологі схили гір і плато Сокотри – зазвичай в діапазоні абсолютних висот 200-500 м – зайняті ксерофільним рідколіссям. Висота дерев місцями сягає 5 м. Домінують акації, деревоподібні молочаї, аденіуми, ладанне дерево. Зустрічається колюче бальзамне (миррове) дерево, дикий апельсин (Citrus aurantium), гібіскус (Hibiscus), алое, з трав’янистих квіткових – віола (Viola cinerea), резеда (Reseda viridis), крокус (Crocus) і багато інших рослин.

Ландшафти ксерофільного рідколісся представлені на Сокотрі, наприклад, уздовж таких вад, як Хасин, Калансія, Да-нагхен, а також в долинах західної частини Східного плата (з арабської вади – назва сухих русел річок і річкових долин або тимчасових чи періодичних водних потоків, що іноді заповнюються, наприклад, під час сильних злив). Місцями в пустельній савані на маршруті, продираючись крізь, здавалося б, негусті зарості стійкого до вітру (тут «ламаються» мусони) деревоподібного чагарника Croton Socotranus, можна навіть загубити супутника.

Крайньою своєрідністю відрізняється рослинність центральної частини гір Хагьхер в діапазоні абсолютних висот 500-1500 м. Тут роль флористичної домінанти приймає на себе згадана вище драцена дам аль-Ахавейн, гаї якої місцями покривають борти ущелини, а почасти й гірські гребені. Крім того, в гірських сухих колючих лісах і чагарниковому ярусі ростуть різноманітні рослини, наприклад, дикий гранат (Punica protopunica), сокотрійський самшит (Buxus hildebrandtii), ялівець, індігоносний тамаринд (Tamarindus indica), сикомор (Ficus sycoTora), чагарник кукольван (Cocculus). В трав’янисто-чагарниковому ярусі зустрічається альпінотипна віола, кампанула, підсніжник (Scilla berthelotii), деякі види алое, Primula, бегонія Begonia socotrana та ін.

Архіпелаг Сокотра
Сокотрійський гекон Phyllodactylus

До зоогеографічної Сокотри та інших островів архіпелагу належать Східноафриканські підобласті Ефіопської фауністичної області. Серед птахів, плазунів, комах і молюсків тут налічується чимало ендемічних видів. Ендемізм пов’язаний, насамперед, з тривалою відокремленістю островів. Однак ті деякі групи, які властиві архіпелагу, відносно багаті різноманітними видами. Особливо це відноситься до плазунів і членистоногих (комах, ракоподібних, павукоподібних і багатоніжок, серед яких зустрічаються примітивні і архаїчні форми).

Корінна фауна обмежується кажанами, ендемічними землерийками, дрібними плазунами, включаючи майстра камуфляжу хамелеона Chamaele monachus, рептиліями, комахами, павукоподібними.

Ендемізм проявляється тут у 30 видів місцевих сухопутних рептилій, 27 з них невідомі за межами архіпелагу.

Всі існуючі види тварин (вівці, кози, корови, осли, верблюди, кішки), частина яких знаходиться в напівдикому стані (особливо численні кози і віслюки), завезені на острови людьми кілька століть тому.

Дикий мускусний кіт, або мала цивета з сімейства віверрові (Viverricula malaccensis), інтродукована на Сокотру острів’янами.

На Сокотрі з 14 видів ссавців тубільними можуть вважатися тільки кажани.

Архіпелаг Сокотра
Гігантський скорпіон Hottentota socotrensis

Сокотрійська фауна включає в себе 600 видів комах, 60 павуків, 7 стоніжок, багато ракоподібних, в тому числі 4 види десятиногих раків і 38 рівноногих (ізоподів), близько 100 молюсків. Більшість цих представників фауни – ендеміки.

Сокотрійська фауна ще недостатньо вивчена, і можна з упевненістю припускати, що можуть бути відкриті нові, поки ще невідомі види.

Серед сокотрійських павуків особливо відомий знаменитий Monocentropus balfouri (сокотрійською – фітаме), один з найдавніших видів на землі, названий по імені його європейського першовідкривача Балфура.

Цей ендемічний величезний павук розміром з людську долоню (його зріст близько 34 мм, а довжина кінцівок – 53 мм, за що ентомологи називають його мегаломорфним) вважається одним з найбільш древніх і отруйних представників місцевої фауни. Європейські мандрівники прозвали цього павука «сокотрійським бабуїном». Його панічно бояться сокотрійці.

Розповідають, нібито укус цього павука може вбити верблюда. Якщо верблюд випадково наблизиться до павука, той інстинктивно перевертається на спину, і, відштовхнувшись лапами, підстрибує і одразу кусає тварину в ногу. Однак натуралісти вважають ці розповіді про силу отрути павука фітаме перебільшенням. Втім, сокотрійці люблять складати подібні легенди про реальних чи уявних загрозливих істот.

На Сокотрі можна зустріти три з шести видів, що зустрічаються в Аравії, «чорних вдів» – отруйних павуків Latrodectus dahli, які за розмірами поступаються тільки фітаме. Характерною особливістю цих павуків є роздутий живіт діаметром до 10 мм.

У печері Гініба також бачили павука Charinus stygochthobius, якого Петер Вайгольдт і Кей Ван Дамм вважають єдиним справжнім троглобіонтом з печерних ендеміків, реліктів більш вологої епохи в історії Сокотри.

Ще одна загрозлива для людини істота – гігантська сколопендра Scolopendra balfouri або valida, довжина її до 18 см. Її укус навіть більш болючий, ніж укус ендемічного гігантського скорпіона Hotten-tota socotrensis (сокотрійською це каанхен), він досягає в довжину 13 см. Гігантського скорпіона Hotten-tota socotrensis можна виявити тільки на самій Сокотрі і на острові Самха.

З поширених на Сокотрі комах загін двокрилих (Diptera) включає близько 80 представників. Серед найбільш типових представників цього загону – муха домашня (Musca domestica) і муха чорна (Simulium ruficorne), а також Oestrus ovis (один з видів оводів носоглоткових Oestridae), личинки яких паразитують на домашній худобі.

Архіпелаг Сокотра
Гігантська сколопендра Scolopendra valida

Острови архіпелагу Сокотри – заповідник рідкісних видів птахів. Всього тут мешкає 192 представника орнітофауни, включаючи птахів, що живуть на островах постійно (серед них виділяють шість ендемічних родин), і тих, що мігрують сюди на зиму. Сокотрійська популяція єгипетських грифів Neophron percnopterus (далекомігруючий стерв’ятник) – найбільша на Близькому Сході. Ці птахи, які харчуються падаллю і харчовими відходами, – хороші санітари.

Серед постійних ендеміків орнітофауни архіпелагу – широко поширений горобець сокотранський (Passer insularis), а також абдель-курійський, нектарниця Балфура (Nectarina balfoury), славка сокотранська (Incana), яку важко побачити, а також шпак сокотранський (Onychognathus frater). Ендемічна і совка африканська (Otus senegalensis – sunia).

Під загрозою зникнення перебуває співочий птах цістікола сокотранська (Cisticola haesitata), що мешкає в прибережних дюнах, популяція якої налічує всього 3 тисячі пар. Найрідкісніший ендемік серед орнітофауни – вівсянка сокотранська (Emberiza socotrana), що розмножується лише в горах Хагьхера. На Сокотрі залишилося менше тисячі особин цього виду, який Всесвітній союз охорони природи (IUCN, ВСОП) відносить до числа зникаючих.

Така ж доля загрожує рідкісному, що зустрічається тільки на Сокотрі, хижому птаху, як канюк сокотранський (Buteo). У значній мірі сокотранський канюк стає здобиччю браконьєрів, які постачають на ринки Перської затоки ловчих птахів. На Сокотрі зберіглося лише близько 500 пар канюків.

Архіпелаг Сокотра
Совка африканська (Otus senegalensis)
Архіпелаг Сокотра
Сокотрійські ящірки

На островах архіпелагу розмножується багато морських видів птахів, що далеко мігрують, наприклад, золотокрилий в’юрок дубоніс (Rhynchostrusthus socotranus). Тут відзначаються найвищі в світі темпи розмноження маскової олуші (Sula dactylatra), перського буревісника (Puffinus persicus) і деяких інших видів. Популяція червонодзьобих фаетонів (Phaethon aethereus) на острові Дарсі – чи не найбільша на Близькому Сході. До Червоної книги ВСОП занесені баклани сокотранські (Phalacrocorax nigrogularis). А в 2000 році на Сокотрі була виявлена ​​невелика колонія такого рідкісного морського птаха, як тайфунник Жуанена (Bulweria fallax), який також знаходиться на межі зникнення.

Серед характерних для цієї місцевої орнітофауни постійних і представників, що прилітають сюди, – найменший хижий птах боривітер (Falco tinnunculus), мала горлиця (Streptopelia senegalensis), стриж Форбса-Уотсона (Apus berliozi), великий коричневогрудий ворон (Corvus ruficollis), шпак сомалійський (Onychognathus blythii), який часто сидить на спинах великої рогатої худоби, та багато інших.

В цілому природні біоценози Сокотри до початку свідомого завезення людиною тварин на острови були ненасичені, що і визначило можливість вселення багатьох «нових» видів.

Архіпелаг Сокотра
Змія Сокотри

Морська фауна поблизу Сокотри і Абд-ель-Курі багата і різноманітна. Серед тутешніх риб до підкласу хрящових належать акули і скати-хвостоколи, а до підкласу кісткових – тунець, королівська макрель, барабуля, індійська скумбрія, мероу, баракуда, мурена, риба-папуга, риби-метелики, коралові рибки, які відрізняються сплющеним з боків тілом, що дозволяє їм проникати в щілини рифів.

Серед ракоподібних в достатку зустрічаються лангусти, краби, креветки.

З морських плазунів поширені отруйні морські змії і морські черепахи. Прибережні води багаті молюсками (каракатиці, кассис, великі каурі, перлова скойка та інші).

У вигляді більш-менш рясних скупчень на мілководдях архіпелагу зустрічаються шестипроменеві і восьмипроменеві корали. Для прибережних вод характерним є значне розмаїття субліторальних біотопів, йдеться про ділянки, розташовані нижче рівня максимального сизигійного олива. Морські біологи налічують тут більше 20 біотопів.

Архіпелаг Сокотра
Морська перлова скойка

Найбідніші біоценози в рухливих пісках на мілководді, на середніх і порівняно великих (до 200 м) глибинах. Подібні підводні ландшафти поширені, зокрема, у західних, південно-західних, південно-східних берегів Сокотри і в створі західної третини рівнини Ноугед, де в зону берега майже не надходять з суші валунно-галькові наноси. Піщаний субстрат характерний і для дна берегових лагун, які місцями усіяні уламками скельних порід, частково покриті губковим торфом і водоростями тканинної будови. Там, де надходження з берегової зони на мілководді піщаної маси порівняно невелике, розташовуються коралові масиви і розосереджені гіллясті і столові (головоподібні) корали роду Асгорога.

На мілководних пісках в закритих лагунах урочища Еріош зустрічаються густі галофільні популяції морських травоподібних і волокнистих водоростей. Там, де сублітораль і літораль вкриті валуно-гальковими відкладеннями, винесеними з гірських вад при низькому рівні стояння поверхні океану, розвинені зарості крупносланевих водоростей в поєднанні з розосередженими жорсткотілими і м’якотілими коралами.

В умовах дефіциту теригенних наносів на оголених вапнякових «платформах» мешкають розосереджені жорсткотілі, в тому числі столові і м’якотілі корали різних видів. Особливий тип підводних ландшафтів представляє собою контрастні реліктові гребінчасті рифові структури, іноді паралельні береговій лінії, а також акропорові споруди з характерними шпорами (східна частина підводного схилу урочища Еріош, схил амфітеатру Хадібо, частина північно-східного узбережжя Сокотри).

Залишити відповідь