Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Аронія чорноплода або горобина чорноплода

Хімічний склад аронії чорноплодої,
Дія аронії чорноплодої,
Способи застосування аронії чорноплодої,
Протипоказання для вживання аронії чорноплодої.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода (Aronia melanocarpa (Minch). Elliott) – рослина родини Rosaceae (розові).

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Аронія чорноплода, склад рослини

Аронія чорноплода – чагарник висотою 1,5-2 м. Листя просте, черешкове, еліптичне, загострене, по краю пильчасте, голе, блискуче. Квітки аронії чорноплодої білі або рожеві, п’ятірного типу, зібрані в щитковидні суцвіття. Плоди великі, чорні, соковиті, з сизим нальотом, зібрані в грона.

Цвіте аронія чорноплода в червні – липні, плоди дозрівають в серпні – жовтні.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Аронія чорноплода або горобина чорноплода, квітка рослини

Культивується як харчова, лікарська і декоративна рослина в садах, парках, лісозахисних смугах і на плантаціях.

Поширена аронія чорноплода повсюдно, крім Крайньої Півночі.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Аронія чорноплода, плоди рослини

Для лікування використовують зрілі плоди аронії чорноплодої. Заготовляють їх у міру дозрівання (у вересні – жовтні), вживають в їжу в свіжому вигляді, готують з них сік, сиропи, варення, повидло, желе, розтирають і змішують з цукром, зберігають протягом 1 року.

Частину плодів сушать в печах або на сонці і зберігають в мішках в добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Плід аронії чорноплодої

Хімічний склад аронії чорноплодої. Плоди аронії чорноплодої містять багато вітаміну P, аскорбінової кислоти, глюкозу, фруктозу, сахарозу (до 10%), органічні кислоти, каротин, багато йоду, флавоноїди і фенолокислоти, антоціани, бор, кобальт, марганець, мідь, молібден. Aронія чорноплідна є концентратом вітаміну P. Зірвані плоди довго не псуються – в них є речовини, що пригнічує розмноження мікробів і бактерій.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Саджанці аронії чорноплодої

Дія аронії чорноплодої. Плоди аронії чорноплідної володіють хорошими вітамінними, тонізуючими, загальнозміцнювальними властивостями.

В медицині плоди аронії чорноплідної використовують як профілактичний і лікувальний засіб при авітамінозах, особливо при нестачі в організмі вітаміну P, для лікування гіпертонічної хвороби та тиреотоксикозу, для зміцнення сил і підвищення загального стану після важких хвороб, виснаження і впливу іонізуючого випромінювання.

У народній медицині аронію чорноплідну застосовують для лікування багатьох хвороб. Настій і екстракт вживають при авітамінозах, проносах, дизентерії, захворюваннях шлунка і кишечника, при підвищеному тиску, атеросклерозі і для поліпшення апетиту.

Аронія чорноплода або горобина чорноплода
Аронія чорноплода восени

Способи застосування аронії чорноплодої:

1) настій: 1 столову ложку свіжих або сухих плодів аронії чорноплодої залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин і приймати по ½ склянки 3-4 рази при авітамінозах, проносах;

2) суміш: 1 кг помитих і підсушених плодів аронії чорноплодої змішати з 700 г цукрового піску, ретельно розтерти в емальованому посуді і потім періодично перемішувати протягом 2-3 днів. Зацукровану суміш аронії чорноплодої перекласти в банку, щільно закрити кришкою і зберігати в темному прохолодному місці. Приймати по 1 ст. ложці на ½ -1 склянку води 2-3 рази на день для поліпшення апетиту;

3) сік плодів аронії чорноплодої приймати по 50 мл на прийом 3 рази на день за 30 хвилин до їжі протягом 10 – 30 днів при авітамінозах, підвищеному тиску, захворюваннях шлунка і кишечника;

4) свіжі або сушені плоди аронії чорноплодої приймати по 100 г 3 рази на день за 30 хвилин до їжі при проносах, дизентерії, захворюваннях шлунка.

Протипоказання для вживання аронії чорноплодої:
вживати аронію чорноплідну для лікування виразкової хвороби шлунка і гастритів з підвищеною кислотністю не рекомендується.

Залишити відповідь