Астроцити і депресія

Астроцити можуть допомогти в розумінні біологічних коренів депресії.

Про те що депресія сильно впливає на зіркоподібні клітини – астроцити – було відомо вже раніше. Тепер фахівці кафедри психіатрії з Університету Макгілла в Монреалі (Квебек, Канада) з’ясували, що це відбувається в усьому мозку, а не в одній специфічній її області.

За словами авторів дослідження, створення ліків, які сприяють зростанню кількості астроцитів або підтримують їх функції може стати новим напрямком в лікуванні депресії.

Астроцити забезпечують енергією нейрони і підтримують нейротрансмісію (інакше кажучи, передачу сигналів мозку), хоча самі не посилають електричні сигнали. Належать вони до групи допоміжних клітин, більш відомі як гліальні клітини.

Раніше вчені вважали, що гліальні клітини, назва яких походить від грецького «гліа» – клей, просто забезпечують структурну підтримку нейронам, подібно фізичному каркасу. Тепер фахівці дослідили, що гліальні клітини грають свою роль у функціонуванні мозку, набагато більше ніж просто підтримують клітини.

Залежність між зниженням щільності астроцитів і появою депресії потребуватиме ще додаткових досліджень. Наприклад, невідомо, чи втрачають пацієнти, що страждають депресією, астроцити через деякий час, або сама хвороба вже викликана зменшеним вмістом цих клітин.

Ранні дослідження посмертних зразків мозку пацієнтів, що страждали депресіями, вже виявляли дефіцит гліальних клітин в деяких ділянках. В ході подальших робіт з’ясували, що в різних відділах мозку (мигдалина мозочка, гіпокамп, префронтальна кора) спостерігається аномальна низька щільність астроцитів. Маркером цих клітин може служити білок GFAP (гліальний фібрилярний кислий протеїн), що виробляється ними. В опублікованій роботі ставилося завдання знайти комплексне підтвердження ролі астроцитів в патогенезі депресії, тому вивчався не тільки GFAP, а й інший маркер, виментин. Підтверджено, що в різних ділянках мозку при депресії щільність астроцитів дійсно знижена.

Джерело