Авран лікарський

Хімічний склад аврану лікарського,
Дія аврану лікарського,
Способи застосування аврану лікарського.

Авран лікарський (Gratiola officinalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Scrophulariaceae (ранникові). Назви-синоніми: кровник, захмурник, благодатка, граціола, лихоманкова трава, бождерево, жовчинець лікарський.

Авран лікарський – рослина з прямостоячим, внизу червонуватим стеблом заввишки 15-60 см, з повзучим членистим кореневищем. Листя супротивні, ланцетні, сидячі, при основі напівстеблеохоплювальні, з цілими краями, нижні – майже з цільним краєм.

Авран лікарський
Авран лікарський, склад рослини

Квітки аврану білі, поодинокі, з жовтою трубочкою, на довгих квітконіжках, сидять в пазухах листків, з двома прилистками при основі чашечки. Чашечка п’ятироздільна, з лінійно-ланцетними гострими часточками, з точечними залозками. Віночок трубчастий, з розширеною догори жовтуватою трубочкою і білим відгином, з рідкими фіолетовими жилками.

Плід – яйцеподібна буро-коричнева з численним насінням коробочка. Цвіте авран у червні – серпні, плоди дозрівають у вересні.

Авран лікарський
Авран лікарський, квітка рослини

Росте авран по берегах водойм, болотах, на заплавних луках, вологих прибережних пісках, серед чагарників. Поширений в лісовій і лісостеповій зонах Європи, Середньої Азії, в Сибіру і по всій Україні.

Для лікування використовують всю надземну частину рослини (траву). Заготовляють її в період цвітіння без грубих безлистих стебел. Зрізані рослини сушать у тіні на свіжому повітрі під навісами, на горищах або в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром на папері або тканині і ретельно час від часу перемішують. Готову сировину аврану лікарського пакують у мішки і зберігають у сухих провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання три роки.

Авран лікарський
Авран лікарський, зарості рослини

Хімічний склад аврану лікарського. Авран лікарський містить флавоноїди, фенолкарбонові кислоти, глікозиди (граціолінін, граціотоксін, граціолін), алкалоїди, сапоніни, бетулінову, граціолінову, дубильну, жирну, яблучну кислоти, ефірну олію.

Дія аврану лікарського. Авран лікарський володіє кардіотонічною, сечогінною, жовчогінною, антисептичною, блювотною, проносною, глистогінною властивостями. Нормалізує скоротливу активність серцевого м’яза при серцевій недостатності.

У медицині авран лікарський вивчений недостатньо. Траву аврану лікарського в невеликих дозах застосовують при серцевій недостатності, набряках серцевого походження, жовтяниці, лихоманці, хворобах печінки, шкіри (екзема, виразки трофічні, свербіж, рани, різні висипання), психічних захворюваннях, як проносне при запорах, при відсутності менструацій, використовують також проти стрічкових глистів.

При внутрішньому застосуванні аврану обов’язковий лікарський контроль, оскільки рослина токсична.

Способи застосування аврану лікарського:

– настій (чайну ложку подрібненої трави аврану лікарського залити склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити) приймати при хворобах серця і жовтяниці по столовій ложці через 2-3 години, для вигнання глистів по одній чайній ложці через 15-20 хвилин;

– як сечогінний засіб приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день настій аврану лікарського (½ чайної ложки трави і ½ чайної ложки коренів залити склянкою кип’яченої води, настоювати 2-3 години, процідити);

– зовнішньо з настою свіжої або сушеної трави аврану лікарського роблять компреси, які застосовують при ударах з підшкірними крововиливами, при подагрі, прикладають до старих ран і виразок, що довго не загоюються;

– свіжу подрібнену траву аврану лікарського прикладають до місця забиття.

Залишити відповідь