Категорії
Природа

Ази ремінералізації зубів

Процес відновлення зруйнованої зубної тканини називають ремінералізацію.

Під час ремінералізації емалі зубів відбувається насичення емалі зуба мінеральними компонентами, що приводить до відновлення його структури. Основними структурними елементами зубів є кальцій і фосфор, процентний вміст фтору (знижує розчинність емалі, впливає на процес формування кислотостійких форм апатиту) в здоровій емалі в середньому становить 0,15%.

Зуб має характерну форму і будову, займає певне положення в зубному ряду, побудований зі спеціальних тканин, має власний нервовий апарат, кровоносні і лімфатичні судини.

Щоб зрозуміти як відбувається процес ремінералізації, потрібно дізнатися, як влаштовані наші зуби. Зуб складається переважно з дентину з порожниною (дентин – твердий і схожий з кісткою середній шар зуба), зовні покритого емаллю (тверда біла оболонка зуба). Порожнина усередині зуба складається з пульпової камери і кореневого каналу зуба.

Через спеціальний (апікальний) отвір, розташований в верхівці кореня, в зуб йдуть артерії, які доставляють всі необхідні речовини, вени, лімфатичні судини, що забезпечує відтік зайвої рідини і бере участь в механізмах місцевого захисту, а також нерви, які здійснюють іннервацію зубів.

Пульпа – це пухка сполучна тканина, пронизана нервами і кровоносними судинами, і клітинні компоненти (в тому числі і клітини, необхідні для росту зуба). Нерви зубів з’єднуються з нижньощелепним нервом, який є однією з трьох гілок трійчастого нерва, що виходить з черепа через овальний отвір у великому крилі клиноподібної кістки і розгалужується на чутливі, рухові і змішані гілки.

Коріння зубів занурені в альвеолярні лунки верхньої і нижньої щелеп, укриті періодонтом (складне анатомічне утворення, що розміщене в щілині між стінкою альвеоли та цементом кореня, являє собою спеціалізовану фіброзну сполучну тканину, яка утримує зуби в альвеолах). Основу періодонта складають періодонтальні зв’язки (лігамент), які пов’язують цемент з кістковим матриксом альвеоли. З біохімічної точки зору, основу періодонтальних лігаментів становить колаген типу I з деякою кількістю колагену типу III. На відміну від інших зв’язок тіла людини, зв’язковий апарат, який формує періодонт, сильно васкуляризований (забезпечений судинами). Товщина періодонтальних зв’язок, яка у дорослої людини становить приблизно 0,2 мм, зменшується в похилому і старечому віці. За допомогою мільйонів, що розходяться в різні боки пружних волокон, ця зв’язка прикріплює зуб до щелепи. Ці волокна розподіляють жувальне навантаження і міцно утримують зуби в лунках. Клітини періодонтальної зв’язки мають здатність дегенерувати і відновлюватися. Знос періодонтальної зв’язки є основною причиною втрати зубів.

Кожен зуб містить близько 4,8 км мікроскопічних трубочок, званих дентинними канальцями. Діаметр дентинних канальців становить 1,3-4,5 мікрона (це приблизно одна тисячна розміру шпилькової головки). Дентинні канальці заповнені рідиною, яка, ймовірно, має склад, схожий зі спинномозковою рідиною (ліквором), що оточує спинний і головний мозок. Емаль зуба містить близько 2% цієї рідини. Крім особливої ​​рідини в цих канальцях можуть бути компоненти, необхідні для росту зуба, зубного нерва і сполучної тканини.

Живлення дентину і емалі забезпечується за рахунок особливих будівельних клітин, які називаються одонтобластами, які поширюють певні поживні речовини з дентальної лімфи. Одонтобласти містять мікроскопічні структури, які виконують функцію насосів. В результаті здоровий зуб очищає сам себе. Мікроскопічні крапельки живильної рідини, що виділяється з нашої крові, прокачуються цими канальцями. В здоровому зубі ця рідина під тиском рухається з пульпи в сторону емалі, захищаючи зуби від присутньої в ротовій порожнині роз’їдаючої речовини.

Стоматолог Ральф Стайнман виявив, що здатність зубів до ремінералізації залежить від правильного функціонування привушних слинних залоз.

Розташовані в задній частині щелепи привушні залози регулюють діяльність дентинної рідини, насиченої живильними речовинами. Сигнал привушних залоз приходить з гіпоталамуса (область в проміжному мозку, що включає в себе понад 30 ядер, які регулюють нейроендокринну діяльність мозку і гомеостаз організму). Коли по команді привушних слинних залоз рух зубної рідини починає йти в зворотному напрямку (через погане харчування або з іншої причини), то залишки їжі, слина та інші речовини стягуються по канальцям всередину зуба. Згодом пульпа під час запалення і руйнування поширюється на емаль.

Отже, доктор Стайнман виявив, що процес руйнування зубів пов’язаний з втратою кількох ключових мінералів – магнію, міді, заліза і марганцю. Всі ці елементи беруть активну участь в клітинному обміні речовин і необхідні для виробництва енергії, яка забезпечує рух рідини, що очищає дентинні канальці. Слід зазначити, що фітинова кислота, що міститься в зернових, горіхах, насінні і бобових, має здатність блокувати всмоктування всіх цих вкрай важливих мінералів.

У зв’язку з цим традиційне визначення карієсу як захворювання, що має інфекційно-бактеріальну природу, є помилковим. Руйнування зубів має бути віднесене до категорії захворювань з більш точним визначенням. Насправді карієс – це одонтопороз, тобто зменшення щільності зубної тканини, що приводить до її ослаблення, і одонтоклазія – розсмоктування і руйнування зубної емалі, дентину і тканини.

Раміель Найгел «Природне лікування карієсу».