Категорії
Різне

Багаторазовий клей від равликів

У світі є безліч речовин з властивостями склеювання, про існування яких деякі навіть не підозрювали. Наприклад, Міжнародна компанія Bostik випускає багаторазову липку масу Blu Tack, яка позиціонується як заміна канцелярських кнопок для закріплення паперів на стіні. Хоч ця речовина володіє багаторазовим склеюванням, назвати таке скріплення надійним просто неможливо.

Дослідники з Пенсільванії і Ліхайського університету розробили склад клею, який володіє надійним склеюванням, і при цьому легко відлипає і може використовуватися повторно.

На створення такого клею їх надихнули равлики, які постійно виділяють слиз для запобігання висихання свого тіла і легкого переміщення. При несприятливих умовах цей слиз може приймати форму так званої епіфрагми – шару, який проникає в пори і нерівності поверхонь і твердне. За допомогою нього молюски міцно прилипають до дерев і можуть в безпеці переживати несприятливі умови. Через деякий час равлики послаблюють свій «клей» за допомогою вологи, і починають рухатися далі.

Вчені під керівництвом професора кафедри хімічного інжинірингу Шу Янга виявили, що полімер полігідроксіетілметакрилат (pHEMA) має такі ж властивості, що й епіфрагма равликів. Мова йде про набуття жорсткості при висиханні і еластичності при впливі вологи. Завдяки цьому, клей може проникати в мікроскопічні щілини поверхонь і міцно утримувати предмети. При намоканні поверхні такий клей легко відклеюється, не залишаючи слідів.

Багаторазовий клей від равликів
Епіфрагма равлика

У жорсткій стадії pHEMA як і суперклей не дає віддерти предмет. Але ви можете намочити його і побачити, як без особливих зусиль він зісковзує, – пояснив професор Шу Янг.

Щоб довести міцність нового типу клею, дослідник Джейсон Крістофер Джоллі приклеїв страховий канат до стелі за допомогою нанесеного на крихітний пластир речовини pHEMA. Як це не дивно, його мотузка легко втрималась – це значить, що створений клей є якщо і не найкращим клеєм, але хоча б найсильнішим серед багаторазових.

За словами дослідників, заснований на pHEMA багаторазовий клей може значно спростити складання автомобілів і навіть знизить вартість їх виробництва. Деякі елементи машин з’єднуються один з одним за допомогою сильного клею, і нерівно приклеївши якусь частину, можна необоротно зіпсувати всю деталь. Якщо в цих цілях використовувати клей на основі pHEMA, при виникненні помилок частини деталей можна легко відклеювати і з’єднувати заново.

Недоліки багаторазового клею. Головна слабкість нового клею – при впливі вологи він відразу ж слабшає. Через це деталі автомобілів необхідно буде добре загерметизувати, а використання в будівництві може бути зовсім виключено. Але дослідники не мають наміру зупинятися, і мріють поліпшити технологію.

Це не перший випадок, коли тварини надихнули вчених на створення клейкої речовини – у 2017 році дослідники з південнокорейського Університету Сонгюнгван створили підводну клейку стрічку на основі можливостей восьминогів.

Залишити відповідь