Категорії
Різне

Бактерії-нафтолюби Маріанської западини

У Маріанській западині – найглибшій точці Світового океану (глибина майже 11 000 метрів), розташованій в західній частині Тихого океану (для порівняння, висота гори Еверест становить 8848 метрів) вчені виявили унікальні бактерії, які живляться нафтою. Дослідження (вчені провели найповніший аналіз мікробних популяцій в найглибшому місці западини), результати яких були опубліковані в журналі Microbiome, проводилися міжнародною групою фахівців на чолі з вченими з Університету Східної Англії.

Бактерії-нафтолюби Марианської западини
На дні Маріанської западини виявлені бактерії, що живляться нафтою

Дослідницька група спустилася вниз, щоб зібрати зразки мікробної популяції в найглибшій частині Маріанської западини – приблизно в 11 000 метрах під водою. Повернувшись в лабораторію вчені відтворили умови середовища існування цих бактерій і з’ясували, що деякі з цих груп мікроорганізмів здатні розкладати вуглеводень.

«Вуглеводні – це органічні сполуки, які складаються тільки з атомів водню і вуглецю, і їх можна знайти в багатьох елементах, включаючи сиру нафту і природний газ. Таким чином, ці типи мікроорганізмів, по суті, живляться сполуками, аналогічними тим, які містяться в нафті і потім використовуються в якості палива. Подібні мікроорганізми зіграли певну роль в усуненні нафтових розливів, що виникають при стихійних лихах, таких як розлив нафти BP в 2010 році в Мексиканській затоці», – коментує один з авторів нового дослідження Джонатан Тодд зі Школи біологічних наук Університету Східної Англії.

Вчені повідомляють, що частка бактерій, що розкладають вуглеводні, в западині найвища на Землі. Але звідки бактерії отримують вуглеводні для харчування? Щоб розкрити цю загадку вчені взяли проби води з глибин 2000, 4000 і 6000 метрів. З’ясувалося, що вуглеводні були присутні у всіх зразках взятої води.

«Нами виявлено, що вуглеводні існують на глибині 6000 метрів нижче поверхні океану і, можливо, навіть глибше. Значна їх частина, напевно, пов’язана з забрудненням поверхні океану», – пояснює Микола Педенчук зі Школи наук про навколишнє середовище Університету Східної Англії.

«На наш подив, ми також ідентифікували біологічно вироблені вуглеводи в океанічних відкладеннях на дні западини. Це говорить про те, що унікальна мікробна популяція виробляє вуглеводи в цьому ж середовищі», – додав дослідник.

За словами вчених, ці вуглеводи схожі на з’єднання, з яких складається дизельне паливо. Вони були виявлені в водоростях на поверхні океану, але ніколи не зустрічалися в бактеріях на великих глибинах.

На думку дослідників, вуглеводи допомагають мікробам пережити шалений тиск в 1091 кг/см2, який є на дні Маріанської западини.

«До того ж вони можуть також виступати в якості джерела їжі для інших мікробів, які, можливо, здатні споживати будь-які вуглеводні, що забруднюють дно океану, коли потрапляють в воду. Але необхідні додаткові дослідження, щоб повністю зрозуміти цю унікальну середу», – додає Девід Лі Сміт, ще один автор дослідження зі Школи біологічних наук Університету Східної Англії.

Вчені планують і надалі досліджувати життя мікробів на дні Маріанської западини, а також постараються з’ясувати об’єми вуглеводнів, що потрапляють в її середовище через діяльність людини.

«Але поки що ми знаємо більше про Марс, ніж про найглибшу частину Світового океану», – підсумував професор Сяо-Хуа Чжан з океанського університету в Китаї.

Залишити відповідь