Балійський шпак

Балійський шпак або балійська майна (лат. Leucopsar rothschildi) – вид горобцеподібних птахів з сімейства Sturnidae (Скворцові). Єдиний представник роду Leucopsar.

Балійський шпак
Балійський шпак або балійська майна

Балійський шпак – птах завдовжки приблизно 25 сантиметрів, з довгим, заглибленим гребінцем, майже повністю білий, за винятком темних решт махового і рульового пір’я. Птах має голу опущену шкіру навколо очей у вигляді листочка, сіруваті ноги і жовтуватий дзьоб. Вокалізування – це різноманітні різкі торохтіння і цвірінькання з особливими мелодійними нотками. Під час токування балійські шпаки красуються своїм розпушеним гребінцем і пір’ям з боків.

Балійський шпак
Балійський шпак

Цей ендемічний вид зустрічається тільки на північному заході острова Балі. Птах був відкритий в 1910 році, а в 1991 став емблемою фауни Балі, представлений на індонезійській монеті 200 рупій.

Балійський шпак
Вид зникаючих птахів – балійський шпак

В 1926 році балійський шпак населяв смугу лісів вздовж узбережжя шириною 40 і довжиною близько 120 км. Через 50 років кількість особин цього виду вже налічує близько 500 птахів, а площа їх місцеперебування скоротилася до 200 км².

Балійський шпак
Пара закоханих балійських шпаків

Балійський шпак статевої зрілості досягає у віці до 2 років. Гніздиться птах в дуплах дерев в дощовий сезон року (січень – березень), коли і відкладає 2-5 світло-блакитних яйця. Кладку пара балійських шпаків висиджує разом протягом 12-14 днів, пташенят вигодовують батьки також разом протягом 5 тижнів.

Годуються різними комахами, дієта балійського шпака включає фрукти, насіння, хробаків.

Балійський шпак
Пташенята балійських шпаків

Чисельність балійських шпаків різко скорочується. До 1970 року площа місцеперебування скоротилася приблизно на 200 квадратних кілометрів. Причиною цього була антропогенна зміна ландшафту (створення плантацій, застосування гербіцидів), так і масовий вилов і експорт балійських шпаків.

Балійський шпак
Співи балійського шпака

З 1970 року балійський шпак оголошений охоронюваним видом. В районі гніздування цього виду створений резерват.

Чисельність шпаків до 1984 року в природі не перевищувала вже 200-250 особин. Сьогодні за останніми даними в природі залишилося всього 14 особин. Тепер на Балі вже існує кілька місць, де вирощують диких птахів: Національний парк Західної Балі, маленький острів Балі на місці вирощування та висадки Фонду Нуса Пеніда та Фонд Бегаван в Мелінггі Келоді, Паянган.

Балійський шпак
Самиця балійського птаха
Балійський шпак
Представник балійських шпаків

Залишити відповідь