Барвінок малий

Барвінок малий
Барвінок малий, зарості рослини

Хімічний склад барвінку малого,
Дія барвінку малого,
Способи застосування барвінку малого.

Барвінок малий (Vinca minor L.) – вічнозелений багаторічний напівчагарник зі шнуроподібним горизонтальним кореневищем довжиною 50-70 см і з пучками ниткоподібних вертикальних коренів. Належить до родини Apocynaceae (барвінкові). Народні назви: могильник, хрещатий барвінок.

Барвінок малий
Барвінок малий, склад рослини

Стебла барвінку малого двох типів: генеративні – вертикальні з укороченими міжвузлями, довжиною 10-30 см, і вегетативні – горизонтальні з видовженими міжвузлями, довжиною 100-150 см, гіллясті, у вузлах укорінюються.

Листя супротивне, короткочерешкове, еліптичне, блискуче, шкірясте, голе, зверху зелене, знизу сірувате.

Квітки барвінку малого великі, поодинокі, пазушні, на довгих квітконосах. Чашечка зі зрошених чашолистків, з ланцетоподібними тупими лопатями. Віночок лійкоподібний, темно-блакитний, з 5 плоскими, зрізаними на верхівці лопатями відгину.

Плоди барвінку малого – циліндричні дволистівки з численним насінням. Цвіте в травні, плодоносить в червні.

Барвінок малий
Барвінок малий, квітка рослини

Слід відрізняти барвінок малий від барвінку великого (Vinca major L.) та барвінку трав’янистого (Vinca herbacea Waldst. Et Kit), заготівля яких не допускається.

Барвінок трав’янистий. Всі пагони стеляться, не вкорінюються, квітконосні пагони піднімаються і досягають довжини 30-100 см. Листя барвінку трав’янистого тонке, майже сидяче, округло-яйцеподібне, на зиму опадає. Квітки фіолетові, з опушеною чашкою. Плоди довгасті, вигнуті.

Барвінок великий– пагони безплідні повзучі, укорінюються; квітконосні пагони – прямостоячі. Листя черешкове, шкірясте, яйцеподібне, біля основи кругле або яйцеподібне. Віночок синій.

Зростає барвінок малий в букових, грабових, дубових, рідше в соснових лісах, серед заростей чагарників, переважно на вирубках, по схилах річкових долин. Широко культивується як декоративна рослина в садах і парках.

Поширений барвінок малий в середній і південній смузі Європи. Утворює суцільні зарості площею в десятки гектарів в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях, рідше зустрічається у Волинській, Житомирській, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській.

У зв’язку з інтенсивними заготівками сировини і заміною природних лісів штучними в останні роки запаси барвінку малого швидко зменшуються. Необхідно регулювати розміри заготівок, а також організувати заповідники, заказники і вводити рослину в культуру.

Для лікування використовують траву барвінку малого. Заготовляють всю надземну частину рослини в період цвітіння навесні і на початку літа.

Зрізують барвінок малий ножицями або ножами на висоті 3-5 см від поверхні ґрунту, очищають від домішок інших рослин, опалого листя й стебел і сушать в добре провітрюваних приміщеннях, на горищах з хорошою вентиляцією, розкладають тонким шаром (3-5 см), або сушать в сушарках при температурі 40-50 °C.

У суху погоду сировину сушать на відкритому повітрі у дворах, на галявинах, узліссях. Кінець сушіння визначають по ламкості листя і пагонів барвінку малого. Вихід сухої сировини 30-40%. Готову сировину пакують у тканинні мішки або тюки і зберігають в сухих приміщеннях з дотриманням правил зберігання сильнодіючої сировини.

Хімічний склад барвінку малого. Трава барвінку малого містить алкалоїди індольного ряду (вінкамін, вінкамідин, віноксин, вінцип, вінцезин, віназид, вінін, ізовінкамін, мінорин, пубесцин), а також урсолову і аскорбінову кислоти, рутин, флавоноїди і ін.

Дія барвінку малого. Алкалоїди трави барвінку малого мають сильну гіпотензивну (знижує тиск), тонізуючу, терпку, кровоспинну дію.

З трави барвінку малого виготовляють в Угорщині препарати вінкатон і девінкан, а в Болгарії – вікапан. В медицині препарати вінкапан, девінкан, вінкатон застосовують для лікування гіпертонічної хвороби I та II стадії, а також при серцебитті нервового характеру і вегетативних неврозах.

У народній медицині барвінок малий як лікувальний засіб використовували ще в давнину. В середні віки йому приписували чудодійну силу і вважали талісманом, що оберігає від злих духів. Барвінок малий застосовується в народній медицині багатьох країн в якості в’яжучого, кровоспинного, ранозагоювального засобу. Екстракт цієї рослини має здатність сильно знижувати кров’яний тиск.

Способи застосування барвінку малого:

– при гіпертонії, серцебитті приймають по 1/3 склянки або по 1 столовій ложці 2-3 рази на день настій: 1 столову ложку трави барвінку малого залити 1 склянкою окропу, настоювати 15-20 хвилин, процідити;

– для промивання гнійних ран, виразок, а також при дерматитах призначають настій: 1 столову ложку сухої трави барвінку малого заварити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин на плиті, процідити;

– девінкан (Б) призначають всередину по 0,005-0,01 г 2-4 рази на день протягом декількох тижнів;

– вінкапан (Б) за дією аналогічний препарату вінкатон, призначають в таблетках дорослим по 0,005-0,01 г 2-3 рази на день, кількість прийомів поступово збільшують до 4 разів на день, лікування триває кілька тижнів;

– при нейрогенній тахікардії приймають таблетки девінкана 0,005 по 1 таблетці 2 рази на день.

Залишити коментар