Безцінна маска Саккари

Археологи знайшли срібну маску в стародавньому саркофазі в Саккарі (Єгипет). Унікальну знахідку, якій майже 2500 років, німецькі вчені назвали сенсаційною.

Саккара розташована на західному березі Нілу, приблизно в 20 кілометрах на південь від Каїру. Назва міста походить від імені бога родючості і покровителя мертвих Сокара. Центр його культу – Мемфіс, столиця Стародавнього Єгипту. У Саккарі знаходиться один з найбільш значущих давніх некрополів. В цілому, тут виявлено близько десятка могильних споруд давньоєгипетських сановників і фараонів, а також царських пірамід.

Вчені-єгиптологи з Університету Тюбінгена під час розкопок стародавнього похоронного комплексу поблизу Саккари виявили забальзамовану мумію, на обличчі якої лежала маска. За оцінками дослідників, маску було виготовлено ​​до 404 року до нашої ери. Як показала перша експертиза, проведена в лабораторії Каїрського єгипетського музею, маску майже повністю виконано зі срібла і частково покрито шаром золота. Вага знахідки – 267 грамів. Очі зроблені з напівкоштовного каменю чорного кольору, а для облямівки використано карбонат кальцію і вулканічне скло обсидіан.

Єгиптологи назвали знахідку сенсацією. До наших днів зберіглося лише кілька масок з благородних металів, оскільки більшість поховань єгипетських сановників були розграбовані ще в давнину, про що розповів журналістам Рамадан Бадрі Хуссейн, який очолює німецько-єгипетську археологічну експедицію.

Саккарську маску було знайдено в ушкодженому і сильно забрудненому дерев’яному саркофазі. Судячи з декоративних елементів, це мумія жреця, що поклонявся богині Мут. В Стародавньому Єгипті богиню Мут шанували як царицю неба, богиню-матір і покровительку материнства.

Безцінна маска Саккари
Розписи в гробниці Мереруки

На сьогоднішній день було відомо лише про дві аналогічні давньоєгипетські маски, в різний час знайдені археологами в античних усипальницях на муміях, причому, останню подібну знахідку виявили в 1939 році.