Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Білозір болотний

Хімічний склад білозору болотного,
Дія білозору болотного,
Способи застосування білозору болотного.

Білозір болотний (Parnassia palustris L.) – багаторічна трав’яниста рослина з коротким кореневищем і корінням, з прямими ребристими стеблами висотою 15-45 см. Належить до родини Parnassiaceae (білозорові). Народні назви: горлянка, маточник білий, білоцвітка болотна, сечогінна трава, сердечник.

Білозір болотний
Білозір болотний, склад рослини

Прикореневі листки білозору болотного довгочерешкові, яйцеподібні, з серцеподібною основою. Стеблові листки сидячі, овальні.

Квітки великі (1,5-3 см в діаметрі), білі, поодинокі, чашечка роздільна, з 5 чашолистків, крім віночка. Плід – коробочка, що розкривається 4 стулками.

Білозір болотний поширений повсюдно. Квітне в липні-серпні. Зростає на луках, болотах, по берегам річок, озер, струмків.

Для лікування використовують траву і коріння білозору болотного. Заготовляють надземну частину рослини в період цвітіння, зрізуючи його верхівку разом з листям і квітками, сушать в тіні на свіжому повітрі, зберігають окремо від інших рослин.

Коріння білозору болотного добувають у вересні-жовтні, обтрушують від землі, миють холодною водою і сушать на повітрі, в печах, сушарках.

Хімічний склад білозору болотного. Білозір болотний містить дубильні і гіркі речовини, сапоніни.

Рослина отруйна.

Дія білозору болотного. Білозір володіє терпкою, сечогінну, кровоспинною, ранозагоювальною, заспокійливо властивістю, регулює серцево-судинну діяльність.

У народній медицині настій трави або коріння білозору болотного застосовують при порушеннях серцевої діяльності при неврозах, при епілепсії, кровотечах, кровохарканні, при хворобах печінки і шлунково-кишкових розладах.

Зовнішньо білозір болотний використовують при запальних захворюваннях очей.

Білозір болотний
Трава Білозір болотний

Способи застосування білозору болотного: при згаданих хворобах приймати настій (1 чайну ложку подрібненої трави або коріння залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

Залишити відповідь