Більш заразний штам SARS-CoV-2

Більш заразний штам SARS-CoV-2
Зміни в геномі SARS_CoV-2 вже призвели до того, що коронавірус став більш вірулентним

Чи правда, що новий штам COVID-19 є більш небезпечним? Нещодавно виявлений в Англії новий штам коронавірусу продовжує поширюватися планетою. Як повідомляє журнал Science Magazine, вчені поки що не мають повного уявлення про цей варіант коронавірусу, але дані, якими вже володіють, свідчать, що він значно більш заразний, ніж ті штами, які до сих пір домінували в пандемії.

Як стало відомо 8 січня, експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) визнали, що швидкість поширення нового варіанту коронавірусу може призвести до нової масштабної хвилі інфекції. При цьому експерти відзначають, що траєкторію поширення цієї хвилі передбачити набагато важче, а тому, як буде просуватися пандемія в 2021 році передбачити поки що неможливо.

Що вже відомо про новий штам коронавірусу і як можуть розвиватися подальші події? Вірусологи підозрюють, що у пацієнта з пригніченою імунною системою, який інкубував Sars-Cov-2 протягом багатьох тижнів, відбулися множинні мутації, а потім він заразив ще когось. Ці умови, ймовірно, перевантажують процес мутації.

Під час цієї пандемії COVID-19 вже задокументовано тисячі мутованих версій коронавірусу, званих варіантами або штамами. Особливо вчених стурбував британський і південноафриканський варіанти, тому що швидкість їх поширення значно більша, ніж у вихідного штама інфекції.

Вперше більш заразний штам COVID-19 був виявлений в середині жовтня 2020 року, після того як дослідники з Genomics UK Consortium (Cog-UK) прочитали повний генетичний код коронавірусу в двох зразках, зібраних в Кенті та Лондоні 20 і 21 вересня. Новий штам SARS-CoV-2 отримав назву B.1.1.7, після того, як дослідники пов’язали його з швидко зростаючим числом випадків заражень в Південно-Східній Англії. На початку листопада 28% випадків заражень в Лондоні припадає на новий штам коронавірусу, а з 29 листопада – понад 63%.

Цікаво, що B.1.1.7 має набагато більше мутацій, ніж будь-який інший попередній варіант коронавірусу, проаналізований від початку пандемії, – змінилися двадцять три букви генетичного коду вірусу, з них 17 можуть істотно змінити поведінку вірусу. Зміни в геномі вірусу включають в себе кілька мутацій ключового «спайкового білка», який вірус використовує для проникнення в клітини людини.

Комп’ютерне моделювання поширення вірусу передбачає, що британський варіант може бути на 50-70% більше трансмісивним, ніж інші штами Sars-Cov-2. За межами Сполученого Королівства новий штам B.1.1.7 вже був виявлений в Данії, Австралії, Італії, Нідерландах та Ісландії, проте вчені підозрюють, що він вже поширився на більшу кількість країн.

Як пишуть дослідники в журналі Science, наявні на сьогоднішній день дані свідчать про те, що B.1.1.7 не більше смертоносний, ніж інші штами уханьського коронавірусу, але новий варіант, все ж робить інфікованих більш схильними до поширення хвороби, що значно збільшує ризик передачі інфекції в лікарнях і у довгостроковій перспективі призведе до більшої кількості смертельних випадків.

Додаткові побоювання включають в себе питання про те, чи будуть вакцини проти COVID-19 менш ефективними або навіть повністю неефективними проти нових варіантів. Експерти кажуть, що доказів цьому поки що немає, але вони продовжують вивчати нові штами. До того ж глава німецького виробника вакцин BioNTech висловив стурбованість, що більш заразні штами можуть ускладнити процес досягнення так званого колективного імунітету, оскільки поріг достатнього захисту залежить від швидкості поширення вірусу.

Що ще відомо вченим про коронавіруси? У міру поширення COVID-19 по світу, дослідники продовжують збирати нові дані про цю хворобу. Як пише Science Alert, сьогодні з’являється все більше доказів, що коронавірус може проникнути в мозок і викликати серйозні ускладнення. З різних країн світу продовжують надходити повідомлення про важкі неврологічні симптоми, які спостерігаються у госпіталізованих пацієнтів. Симптоми включають в себе делірій, а у деяких пацієнтів розвивається психоз.

Відзначимо, що SARS-CoV-2 – це новий вірус, тому інформація про нього буде постійно поповнюватися. На сьогодні світ охоплений новою хвилею COVID-19, а за даними Університету Джона Хопкінса, кількість смертельних випадків у світі досягла двох мільйонів, а загальна кількість інфікованих перевищує 88 мільйонів.

Пишуть, що ситуація з поширенням коронавірусу ще залишається серйозною, тому бажано по можливості максимально скоротити свої контакти, ретельно мити руки, носити маски в громадських місцях і дотримуватися правил соціального дистанціювання.

Exit mobile version