Категорії
Природа Тварини

Білячі мавпи або саймири

Білячі мавпи або саймири (лат. Saimiri) – примати, які належать до родини Cebidae підродини Saimiriinae роду широконосих мавп (Saimiri).

Відомі види Saimiri:
– саймир білячий (Saimiri sciureus);
– саймир болівійський (Saimiri boliviensis);
– саймир рудоспинний (oerstedii Saimiri sciureus);
– саймир головухий (Saimiri ustus);
– саймир чорний (Saimiri vanzolinii).

Мавпи саймири характеризуються довгим, але не хватальним хвостом до 50 см в довжину, коротким волосяним покривом. Верхня частина голови волохата. Колір хутра – оливковий в плечах і жовтувато-оранжевий на спині і кінцівках, горло і вуха білі, рот чорний.

Білячі мавпи або Саймири
Хвіст мавпи саймири

Через характерне забарвлення голови (світлі плями навколо очей на фоні темної морди) це чорно-біле обличчя отримало ще одну назву – «голова мавпи смерті» (наприклад, в кількох германських мовах: німецькій – Totenkopfaffen, шведській – dödskalleapor, голландській doodshoofdaapjes та в Словенії – smrtoglavka).

Білячі мавпи або Саймири
Мавпи саймири

Серед приматів у саймирів найвища питома вага маси мозку до загальної маси тіла (1/17) і приблизно в два рази вище ніж у людини.

Ріст мавпи білячої до 25-35 см, плюс хвіст довжиною 35-42 см. Чоловічі особини саймирів важать 750-1100 г, а самиці – від 500 до 750 г. Вони оснащені довгим і волохатим хвостом, плоскими нігтями, слабким і вигнутим великим пальцем, пальці з загостреними пазурами.

Білячі мавпи або Саймири
Білячі мавпи

Самиця саймира має псевдо-пеніс, який вони використовують для відображення домінування над меншими мавпами, багато в чому нагадуючи пануючу поведінку самців.

Ареал проживання – в тропічних лісах Центральної і Південної Америки (від Коста-Ріки на півночі до Парагваю на півдні). Більшість видів мають парапатричні або аллопатричні діапазони в Амазонії, в той час як Saimiri oerstedii роз’єднані в Коста-Ріці і Панамі.

Саймири ведуть денний спосіб життя і, як і більшість мавп Нового світу, деревний. На відміну від інших мавп Нового Світу, їх хвіст не використовується для сходження, а тільки в якості інструменту балансування. Рух мавпи саймири може бути досить швидким.

Живуть вони разом в мультичоловічих або мультижіночих групах до 500 членів. Ці великі групи іноді можуть нагадувати невелике військо. Для маркування території, білячі мавпи труться своїм хвостом, виділяючи при цьому сечу. Попереджувальними вокальними криками вони захищають себе від великих соколів. Невеликий розмір тіла робить саймирів легкою здобиччю для хижаків, таких як змії і котячі.

Білячі мавпи або Саймири
Саймири

Білячі мавпи всеїдні. Харчуються саймири рослинною їжею. Їдять в основному фрукти, комах, іноді насіння, листя, квіти, бутони, горіхи, яйця, невеликих мавп і дрібних хребетних. Полюють за маленькими птахами. Їжу тварина бере руками, іноді ротом.

Жіночі особини мавпи білячої досягають статевої зрілості у віці 2-2,5 років, а самці – у віці 3,5-4 років. Живуть саймири в дикій природі в середньому близько 15 років, у неволі більше 20 років.

Шлюбний період білячої мавпи схильний до сезонних коливань. Самиці народжують під час сезону дощів після 150-170-денної вагітності. За новонародженими саймирами дбає виключно самиця. Приматів Saimiri oerstedti відлучають у віці 4 місяців, в той час як Saimiri boliviensis повністю не віднімають від грудей до 18 місячного віку.

Самиця носить дитинчат спочатку на руках, потім на спині. Щоб зігрітися, обмотують себе навколо шиї хвостом або обіймають один одного, іноді утворюючи клубки з 10-12 особин.

Білячі мавпи або Саймири
Саймири, Білячі мавпи

Саймири дуже чутливі до зміни клімату і не виживають навіть в степових місцевостях своєї батьківщини. Тому в Європі в зоологічних садах становлять велику рідкість. Два види білячих мавп знаходяться під загрозою знищення: біляча мавпа Центральної Америки і чорна біляча мавпа зачислені до МСОП як вразливі.

Сьогодні на білячу мавпу полюють як на тварину для торгівлі та для медичних досліджень, в якості дублера для людських захворювань.

Є в родині білячих мавп свій астронавт – Міс Бейкер полетіла в Космос в рамках космічної програми Сполучених Штатів і успішно повернулася.

У людини два гена для колірного зору зустрічаються на X-хромосомі. Як правило, один ген (OPN1LW) виробляє пігмент, який є найбільш чутливим до довжини хвилі 564 нм, в той час як інший ген (OPN1MW) виробляє пігмент найбільш чутливий до 534 нм. В білячої мавпи є тільки один ген на X-хромосомі, але він існує в трьох варіантах: один є найбільш чутливим до 538 нм, один до 551 нм і один до 561 нм.

Самці мають тільки одну X-хромосому, але вони двоколірні, хоча і з різною чутливістю. З іншого боку самиці мають дві X-хромосоми, так що деякі з них можуть мати копії двох різних алелей. Вважають, що ці три алелі часто призводять до того, що одна третина самиць мають двоколірний зір, а дві третини триколірний.

Залишити відповідь