Бобівник трилистий

Бобівник трилистий
Рослина Бобівник трилистий

Хімічний склад бобівника трилистого,
Дія бобівника трилистого,
Способи застосування бобівника трилистого.

Бобівник трилистий (Menyanthes trifoliate L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Menyanthaceae (бобівникові). Народні назви: бобівник, трилисник водяний, золотушна трава, проносна трава, трифолія, жаб’ячі огірочки, жіночий жабник.

Бобівник трилистий
Бобівник трилистий, склад рослини

Рослина бобівник висотою 15-30 см з довгим товстим повзучим членистим, що підводиться у верхній частині кореневищем і несе 3-5 чергових листків на черешках довжиною 17-30 см.

Листя бобівника складні, чергові, трійчасті, на довгих черешках, в основі розширені в довгу перетинчасту піхву.

Бобівник трилистий
Бобівник трилистий, квітка рослини

Листова пластинка складна, трійчаста. Листочки бобівника трилистого на коротких черешках або майже сидячі, довгасто-обернено-яйцеподібні, голі, цільнокраї, з короткими рідко розташованими зубчиками, синьо-зелені.

Квіткова стрілка бічна, без листків, довжиною 20-40 см.

Квітки бобівника трилистого білувато-рожеві, воронкоподібні, всередині опушені, зовні голі, зібрані в довгасту густу китицю.

Плоди бобівника трилистого – округло-яйцеподібні багатосім’янки – коробочки зі стулками, що відкриваються. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в липні-серпні.

Бобівник трилистий
Бобівник трилистий, зарості рослини

Зростає бобівник на низьких берегах річок, озер, на низинних торф’яних болотах, в заболочених лісах, серед сфагнових березняків, болото-трав’янистих ялинників, що заливаються весняними талими водами.

Поширений бобівник трилистий повсюдно, крім Крайньої Півночі.

Для лікування використовують листя бобівника трилистого. Заготовляють їх перед цвітінням і в період цвітіння рослини, зриваючи пластинки без черешків, і в’ялять кілька годин на відкритому добре провітрюваному місці.

Пров’ялене листя бобівника трилистого сушать на горищах під залізним дахом, під навісами з хорошою вентиляцією або в сушарках при температурі 45-60 °C, розклавши тонким шаром (1-3 см) на папері, тканині, решітках, періодично перемішують.

Висушену сировину очищають від потемнілого листя та інших домішок. Вихід готової сировини 16-18%. Сировину пакують в тюки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 2 років.

Хімічний склад бобівника трилистого. Листя бобівника трилистого містять алкалоїд генціанин, дезоксілоганин, гіркі глікозиди (меніантин і меліантин), дубильні речовини, флаваноїди (рутин і гіперозид), ефірну олію, вітамін C, холін, фітостерини, йод, фарбувальні речовини.

Дія бобівника трилистого. Бобівник трилистий – один із ефективних засобів для збудження апетиту, сприяє виділенню травних соків, що поліпшує перистальтику шлунково-кишкового тракту, посилює загальний стан організму.

Настій листя бобівника трилистого має жовчогінну, легку проносну, протисудомну, знеболювальну, ранозагоювальну, антисептичну властивості.

В медицині настій і настоянку листя бобівника трилистого вживають для поліпшення апетиту, підвищення секреції травних залоз, поліпшення перистальтики шлунка і кишечника, як жовчогінний і проносний засіб.

У народній медицині бобівник трилистий був відомий як лікарський засіб ще в глибоку давнину. Його широко використовують у народній медицині багатьох країн і сьогодні.

Настій листя бобівника трилистого приймають всередину як жовчогінний засіб при хворобах печінки і жовчного міхура, як протигарячковий при малярії, простудних захворюваннях, кашлі, задусі, а також при водянці, набряках, недокрів’ї, золотусі, ревматизмі, лишаях, різних виразках і як загальний тонізуючий засіб.

Настій і настоянку листя корисні для збудження апетиту і поліпшення травлення.

Зовнішньо відвар листя бобівника трилистого застосовують як антисептичний засіб для промивання застарілих ран і виразок, а також у вигляді ванн при золотусі і різних ураженнях шкіри.

Бобівник трилистий входить до складу апетитних, жовчогінних і сечогінних зборів.

Способи застосування бобівника трилистого:

– для збудження апетиту і поліпшення перистальтики шлунково-кишкового тракту приймати по 1 столовій ложці перед їжею настій: 1 десертну ложку листя бобівника трилистого залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити;

– для стимуляції кровотворних органів і поліпшення загального стану організму приймати по 1/2 склянки 4 рази на день за 30 хвилин до їжі настій: 1/2 столової ложки листя бобівника трилистого настоювати 8 годин у 2 склянках холодної кип’яченої води, процідити;

– для поліпшення апетиту, перистальтики шлунка і кишечника приймати настоянку бобівника трилистого по 20 крапель з водою (100 мл) 3 рази на день до їжі;

– при водянці, набряках, лишаях, золотусі використовують порошок з сухого листя бобівника трилистого по 1 г 2-3 рази на день до їжі;

– для підвищення апетиту приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їжі настій: 10 г на 180 мл окропу, настояти, процідити;

– для підвищення апетиту 2 чайні ложки трави бобівника трилистого залити 1 склянкою окропу, настояти 30 хвилин, процідити, вживати по 1/4 склянки перед їжею;

– для підвищення апетиту приймати по 1 столовій ложці 2-3 рази на день до їжі настій збору трав: 15 г трави бобівника трилистого, 15 г трави полину гіркого заварити 2 склянками окропу, настояти 30 хвилин, процідити.

Залишити коментар