Богемський кришталь

Богемський кришталь
Чайна чашка, Богемський кришталь

Богемське скло, яке іноді називають богемським кришталем, виробляють в регіонах Чехії та Сілезії. Богемське скло  має багатовікову історію, за високу якість, майстерність і красу – міжнародне визнання.

Вирізка, гравірування, декоративне фарбування від фужерів для шампанського до величезних люстр, прикрас, статуеток та інших предметів зі скла виробляється вручну.

Богемський кришталь
Богемска ваза для квітів

“Богемське скло” є одним з найвідоміших чеських експортів і надзвичайно популярне в якості туристичних сувенірів. Чеська Республіка налічує численні скляні студії і школи, де навчаються місцеві та іноземні студенти. Скляні вироби, знайдені під час археологічних розкопок в Лужицькій горі Північної Чехії, датуються приблизно 1250 рокам.

Богемський кришталь
Богемське скло, келих

Протягом століть найбільш помітними були виробництва зі скла в Skalice (німецькою: Langenau), Яблуниці, Železny Броді, Подебрадах, Карлових Варах, Kamenicky Šenov (німецькою: Steinschönau ) і Новому Борі (німецькою: Хайда). Деякі з цих міст мають свої скляні музеї з безліччю виробів, датованих 1600 роком.

Богемський кришталь
Богемське кольорове скло, глечик з орнаментом

Яблуниця зокрема славиться місцевою традиційною біжутерією зі скла. В музеї Скла і ювелірних виробів у місті Яблонець-над-Нісою оформлена довга історія великих колекцій.

Богемський кришталь
Криштальна люстра, богемський кришталь

Кришталь від скла відрізняється присутністю в своєму складі свинцю.

За правилами Євросоюзу скляні вироби, що містять менше 4% свинцю визначаються як «скло».

Скло, що містить більше 10% свинцю відносять до кришталю, і вироби, що містять більше 30% свинцю визначають як «високий кришталь».

Богемський кришталь
Богемський кришталь

У США до кришталю відносять скло, якщо воно містить тільки 1% свинцю.

У Чеській Республіці термін «кришталь» використовують для будь-якого вишуканого скляного виробу з високою якістю скла. Кришталь відповідає своїй назві, якщо він містить понад 24% окису свинцю.

Богемський кришталь
Богемське скло, кубок

Вміст свинцю в кришталі пом’якшує скло і робить його більш доступним для різання і гравіювання, збільшує вагу скла і призводить до того, що скло заломлює світло.

Для максимальної твердості скла бажано вміст свинцю до 40%. З іншого боку, кришталь може містити менше 24% свинцю, якщо він має високу частку оксиду барію, який забезпечує високу якість дифракції світла.

Чеська Богемія, що раніше входила до складу Австро-Угорської імперії, прославилася своїм красивим і барвистим склом під час Ренесансу. Історія богемського скла почалася з багатих природних ресурсів. Тут було виявлено калійні поєднанні з крейдою, які використовували для створення безбарвного скла, яке було більш стабільне, ніж скло з Італії.

Богемський кришталь
Келихи для напоїв, богемський кришталь

Термін «богемський кришталь» перший раз в історії з’явився у 16 столітті. Щоб відрізнити якості своїх виробів зі скла від інших, застосували термін «богемський кришталь». Це скло не містить свинцю, як зазвичай думають. Використовувалась велика кількість вапняку і кремнезему. Крім того, ресурси, такі як дерево для печі, спалювали дотла і створювали поташ.

У 17 столітті в часи правління Рудольфа ІІ в Празі Каспар Леман застосовує камінь-різак, адаптований до скляної техніки для ювелірної гравюри з мідних і бронзових коліс.

З 1685 до 1750 – епоха, коли Чехія стає домінуючим виробником декоративного посуду і місцевого виробництва зі скла, заробляє міжнародну репутацію у високому стилі бароко.

Чеський посуд стає престижним і широко користується популярністю серед аристократії того часу. Чеські кришталеві люстри прикрашали палаци французького короля Людовика XV, Марії Терезії, імператриці Австрії і Єлизавети в Росії.

Майстри Чехії справно працювали з кришталем, богемський кришталь відрізнявся характерним кроєм і гравіюванням.

Богемський кришталь
Сувенір, богемський кришталь

Вони стали досвідченими викладачами виробництва скла в ближньому і далекому зарубіжжі. До середини 19-го століття була відпрацьована система технології скла і створена школа, щоб заохочувати традиційні та інноваційні методи, а також відшліфовувати ретельну технічну підготовку.

У другій половині 19-го століття в Богемії зростає масове виробництво кольорового скла. Експорт богемського кришталю відбувається по всьому світу.

Богемський кришталь
Жіночі прикраси

В ті часи богемські вази виробляли або в одному кольорі з непрозорого скла або з двокольорового накладного скла. Їх густо оформлювали квітами з емалі, які фарбували з великою швидкістю. Інші прикрашали кольоровими літографічними відбитками копій картин. Ці скляні вироби були зроблені у великій кількості на фабриках, розсилалися поштою по всій Європі та Америці.

Багато таких виробів не мали великої мистецької оцінки, але виконували роль недорогих декоративних предметів, щоб скрасити звичайні будинки.

В Чехії існувала спеціалізація майстрів зі зворотного розпису скла – зображення ретельно фарбували вручну на задній поверхні скла, використовували різні техніки й матеріали, після чого картину монтували в скошену дерев’яну рамку.

Скляне ремісництво залишилося на високому рівні навіть в часи правління комуністів, бо це вважалося ідеологічно нешкідливим.

Богемський кришталь
Богемські криштальні фужери

Дизайнери і виробники чеського скла користувалися міжнародним визнанням. Чеський посуд, скульптури та інші твори скляного мистецтва були показані і нагороджені на багатьох міжнародних виставках, особливо на світовому ярмарку в Експо 58 (Брюссель) і в Експо-67 (Монреаль).

Сьогодні чеські кришталеві люстри прикрашають сталю в «Ла Скала» (Мілан), в оперному театрі Рима, в Версалі, в Ермітажі (Санкт-Петербург), в королівському палаці в Ер-Ріяді. Різні види посуду, художнього скла, прикрас, статуеток, біжутерії, бісеру та інших скляних виробів високо цінуються у всьому світі і користуються попитом.

Богемський кришталь
Ваза для цукерок, богемський кришталь

В ювелірному виробництві використовують один із скляних елементів виробництва «druk» – з маленькими отворами круглі скляні намистини в діаметрі від 3 до 18 мм і найрізноманітніших кольорів і обробок.

Деякі вироби з богемського скла мають маркування, що полегшує процес його ідентифікації. Але богемське скло можна впізнати й по стилю і прикрасам.

Богемське скло завжди має прості форми, а прикраси можуть бути екстравагантними.

Спочатку вироби під впливом модерну мали вигнуті форми, а з 20-х років минулого століття став переважати стиль арт-деко, для якого характерні геометричні форми. Велика кількість богемського скла має позначки, зроблені вручну.

Богемський кришталь
Богемське скло, люстра

Дуже часто в богемському склі використовують ручний розпис або травлення світлих ділянок. Для богемського скла характерні квіти, забавно прироблені ручки. Богемське скло має колір, який наносять на виріб у самому кінці.

Старовинне або античне богемське скло зеленого кольору, вільно пропускає світло.

Велика частина богемського скла має вигравірувані позначки: «Чехословаччина» або «Зроблено в Чехословаччині». Гравіювання з ініціалами або словами, що вказують, в якому місті було вироблено скло, може бути ледь помітним на світлі. Найчастіше ці слова можна побачити на дні або праворуч від візерунка

Залишити коментар