Категорії
Кухня країн світу

Борошняні вироби казахської кухні

Домолак бауирсаки,
Казан жанпай нан.

Борошняні вироби казахської кухні – це в основному коржі, подібні за назвами і технологією з аналогічними виробами середньоазійської кухні, звідки вони головним чином запозичені. Найбільш поширеними є великі пшеничні коржі (по 200-250 грамів): токаш або табанан і ак-нан, що готуються з кислого тіста і використовуються в якості хліба. При цьому ак-нан відрізняється від табанана вмістом цибулі або кунжутного насіння. Випікають ці коржі зазвичай в тандирі.

Духовка для випічки борошняних виробів казахської кухні менш придатна. Коржі каварпа є різновидом пампушок – їх також готують з дріжджового тіста, але обсмажують у фритюрі. З прісного крутого тіста з невеликою кількістю соди смажать тонкі коржі шельпек. Всі ці борошняні вироби зустрічаються під іншими назвами у сусідніх з казахами народів – узбеків, татар, росіян.

Більш оригінальні два інших види борошняних виробів казахської і киргизької кухні: бауирсаки, що представляють собою пряжені галушки, які подаються в якості супроводжуючої страви до всіх м’ясних страв, а іноді вживаються самостійно, і казан жанпай нан – тонкий коржик, який готують в металевому казані майже без масла методом повільного запікання. Рецепти цих двох борошняних виробів наводяться нижче.

Борошняні вироби казахської кухні
Домалак баурсак

Домалак бауирсаки

Складові для домалак бауирсаків:
– 500 г борошна,
– 0,5 склянки топленого баранячого жиру,
– 2 склянки катика (айрану),
– 15-20 г дріжджів,
– 1 ч. ложка солі.

Для смаження: 1-2 склянки топленого курдючного сала або суміші баранячого жиру з соняшниковою олією.

Приготування домолак бауирсаків: Замісити тісто, через 20-30 хвилин зробити з нього джгут товщиною з палець і нарізати шматочками товщиною в 1-1,5 см. Обсмажити в перегрітому жирі в казані.

Борошняні вироби казахської кухні
Казан жанпай нан

Казан жанпай нан (тонкий корж)

Складові для казан жанпай нана:
– 500 г борошна,
– 1,5 склянки молока (35° C),
– 2 ст. ложки води,
– 15-20 г дріжджів,
– 2-3 ст. ложки баранячого сала або топленого масла,
– 2 ст. ложки рослинної олії,
– 1 цибулина,
– 1 ч. ложка солі.

Приготування казан жанпай нана:

1. Дріжджі розвести у воді з 1 столовою ложкою борошна і дати злегка підійти. Потім розчин з дріжджами влити в тепле молоко, додати розтоплене масло (сало), дрібно нарізану або пропущену через м’ясорубку цибулю, сіль і замісити тісто, після чого дати йому вистоятися близько 1 години.

2. Тісто, що підійшло, розділити на шматки і розкачати на змащеній олією дошці в тонкі «млинці» товщиною 2 мм, окружністю по величині казана.

3. У попередньо розігрітий казан (або глибоку чавунну сковороду) вистелити корж, щільно закрити посуд кришкою, на яку насипати вугілля. Казан поставити на невеликий вогонь і випікати корж 10-15 хвилин. Таким же чином випекти інші коржі.

Залишити відповідь