Бозартма

Бозартма з бараниною,
Бозартма з куркою або індичкою,
Бозартма з курчатини.

Бозартма – суп з жирної баранини або з домашньої птиці (курки, курчати, індички) з невеликою кількістю рідини, з легкою кислинкою. Основні і єдині овочі в бозартмі – це цибуля і помідори, а бозартма з птиці може бути і без помідорів: їх кислота замінюється частково або повністю гранатовим соком.

Бульйон в бозартмі через велику кількості цибулі та малу кількість води вельми концентрований і сприймається швидше як рідкуватий цибульний соус.

Набір прянощів в бозартмі змінюється в залежності від виду (ніжності) м’яса – баранини, курки або курчати.

Бозартма з бараниною

Склад продуктів для бозартми з бараниною:
– 1,25 л води,
– 500-750 г жирної баранини,
– 5 цибулин,
– 5 помідорів,
– 1 ст. ложка олії,
– 1 ч. ложка меленого або 10 розчавлених горошин перцю,
– 3 ст. ложки зелені кінзи,
– 0,5 головки часнику.

Приготування бозартми з бараниною. Баранину нарізати на шматки розміром 3×4 см, залити холодною водою і варити 1 – 1,5 години під кришкою на помірному вогні.
Після чого м’ясо вийняти з бульйону, обсмажити з цибулею в маслі, тушити до повної готовності, додати помідори, дрібно нарізані, і знову злегка потушити до повного виділення соку з помідорів. Баранину з овочами знову залити бульйоном, посолити, потім заправити перцем і кінзою. Суп бозартму з бараниною довести до кипіння.

Бозартма з куркою або індичкою

Склад продуктів для бозартми з куркою або індичкою:
– 1,25 л води,
-1 курка або 1-1,5 кг м’яса індички,
– 6 цибулин,
– 4 помідори,
– 1 склянка гранатового соку,
– 3 ст. ложки вершкового або горіхового масла,
– 1 ст. ложка зелені кінзи,
– 1 ст. ложка зелені петрушки,
– 0,5 ст. ложки зелені чабера,
– 1 ст. ложка зелені кропу,
– 1 ч. ложка м’яти,
– 1 щіпка кардобенедикту (імеретинського шафрану), 4-5 зубчиків часнику, 1 ч. ложка червоного перцю.

Приготування бозартми з куркою або індичкою. Курку або частину індички розрізати на 12 шматків, залити окропом і дати прокипіти на помірному вогні хвилин 10-20 (в залежності від жорсткості м’яса птиці). Потім вийняти з бульйону і обсмажити в пташиному жирі, знятому з поверхні бульйону, разом з дрібно нарізаною цибулею і потушити протягом 10 хвилин. Залити процідженим бульйоном, проварити ще 10 хвилин, заправити тушкованими або розвареними в пюре окремо помідорами, гранатовим соком і прянощами і через хвилин п’ять припинити варіння.

Бозартма з курчатини

Склад продуктів для бозартми з курчатини:
– 1,25 л води,
– 1-2 невеликих курчати,
– 4-5 цибулин,
– 6 помідорів,
– інші продукти ті ж самі, що й в попередньому рецепті.

Приготування бозартми з курчатини. Готують бозартму з курчатини так само, як і бозартму з куркою, але розділені на невеликі шматки курчат слід обсмажувати і тушкувати відразу (сирими), без попередньої варіння, а потім вже заливати окропом і варити всього 10-12 хвилин, заправивши в кінці варіння суп приготованими, як вказано в попередньому рецепті, помідорами і прянощами.

Залишити відповідь