Будильник з флінтлоком

На початку XVIII століття австрійський винахідник, ім’я якого не зберіглося в письмових документах, створив будильник, в якому об’єднав два пристрої – механічний годинник і замок крем’яної рушниці, який застосовувався в мушкетах та пістолі з початку XVII століття.

Будильник з флінтлоком
Колись французький придворний зброяр Марін Ле Буржуа виготовив для короля Людовика XIII, незабаром після його вступу на престол у 1610 році, вогнепальну зброю, що включає кременевий механізм.

Флінтлок (англійською flintlock) – загальний термін для будь-якого кременевого ударного механізму для запалення порохового заряду. Будильник з флінтлоком – це складний механічний годинниковий пристрій. Побачити його можна було тільки в будинках знатних вельмож. Решта громадян визначали час по сонцю або дзвонам в церкві.

Принцип роботи будильника з флінтлоком наступний: якщо потрібно було прокинутися в певний час, прапорець будильника встановлювали на потрібну годину. У металеву трубку (як в дуло пістоля) насипали необхідну кількість пороху (заряд без кулі). Між флінтлоком і трубкою робили доріжку з невеликої кількості пороху. При настанні встановленої години прапорець викликав спрацьовування спускового механізму – гострий кремінь, затиснутий в курку (молоточки), ударяв по кресалу і тесав іскри, які спалахували, через що спалахувала порохова доріжка, вогонь швидко потрапляв до основного порохового заряду в трубці, що викликало холостий постріл. Звук пострілу будив не тільки вельможу, а й усіх домочадців.

Пізніше був створений більш тихий варіант будильника – такий, як на фото. У цьому будильнику порох, що спалахнув від іскри, підпалював гніт воскової свічки, що знаходиться в горизонтальному положенні в металевому тримачі. Через кілька секунд після займання держатель зі свічкою піднімався в вертикальне положення спеціальним механізмом і в приміщенні мерехтіло світло від свічки.

Чи допомагало світло від свічки прокинутися вельможі вчасно, історія замовчує, але через те, що при цьому відверто порушувалися елементарні правила пожежної безпеки, досить часто таке пробудження закінчувалося займанням і пожежами. Так чи інакше, але стародавній будильник з флінтлоком був виконаний на високому художньому рівні і все одно був чудовою прикрасою інтер’єру.