Категорії
Міста, країни, люди

Будинок в Назареті

Археолог Кен Дарк вважає, що саме в цьому будинку, який майстерно був врізаний в схил кам’янистого пагорба, ріс колись Ісус.

«Є дуже великі підстави припускати, що саме в цьому будинку I століття, руїни якого розкопані в Назареті, пройшло дитинство Ісуса Христа», – вважає професор археології з Університету Редінга Кен Дарк.

Припущення виникло ще в 1880-х роках, коли залишки цього будинку були виявлені під монастирем, що був побудований пізніше. У 1930-х роках про місце розкопок було забули, але в 2006 році в Назарет поїхав професор Дарк з науковою місією.

«Я не ставив перед собою завдання знайти будинок Ісуса, а займався історією міста як центру християнського паломництва в візантійську епоху, – говорить він. – Але на мене чекав неймовірний сюрприз».

Над руїнами цього будинку залягають залишки візантійської церкви, на місці якої пізніше був побудований жіночий монастир Сестер Назаретських.

«З письмових візантійських джерел відомо, що на місці будинку Марії і Йосипа побудували церкву Годівлі, присвячену немовляті Ісусу, і залишки будинку Ісуса збереглися в крипті цієї церкви. До наших днів церква Годівлі не зберіглася, але свого часу була місцем масового поклоніння, про що йдеться в описах паломництва VII століття. І, можливо, це і є та сама церква», – припускає професор Дарк.

Проведений Дарком аналіз показав, що будинок дійсно належить до I століття і був саме тоді майстерно врізаний в схил кам’янистого пагорба. Той, хто побудував цю споруду, повинен бути чудовим фахівцем з кам’яного будівництва, з давньогрецької тектоном, яким, за однієї з версій, і був Йосип.

«Належність будинку батькам Ісуса навряд чи можна коли-небудь довести стовідсотково, але сукупність фактів дозволяє припускати це з дуже високою упевненістю», – стверджує професор Дарк.