Будинок з химерами

Будинок з химерами

Будинок з химерами – будівля в стилі модерн початку XX століття (з весни 2005 резиденція Президента України), розташована в Києві на вулиці Банковій. Свою назву будинок отримав через скульптури міфічної та тваринної тематики, які рясно прикрашають споруду зовні і всередині.

Колись на початку XX століття на місці висушеного болота Козиного будували театр Соловцова (тепер Франка). На кручі ділянку землі над театром для будівництва вважали непридатною, тому продали її за низькою ціною з аукціону.

Автором Будинку з химерами є архітектор з Польщі Лешек Дезідерій Владислав Городецький. Елементи декору належать скульптору Еліо Саля.

Будинок з химерами
Скульптурне оформлення огорожі – Протистояння левиці і орла

За однією з версій архітектори В. Леонтович, О. Кобелєв та В. Городецький, знаючи про непригодність цієї ділянки, в 1902 році уклали парі: Городецький на схилі горба пообіцяв за два роки збудувати будинок.

Після закінчення будівництва Городецький сказав, що його будинок дійсно дивний, тому люди, проходячи повз нього, будуть зупиняти свій погляд на ньому.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Фасад з Банкової

Свій будинок Городецький побудував у стилі модерн. Зі сторони Банкової споруда має 3 поверхи, від театру ім. Франка – 6. Це перший будинок в Києві, який побудовано з використанням цементу у такий кількості – проект слугував рекламою цементу, який промисловець Ріхтер поставляв для будівництва.

На пагорбі для основи забили понад 50 паль з бетону на глибину до п’яти метрів. Будівництво тривало з 1902 по 1903 роки: один рік будували сам будинок і два роки проводили внутрішнє та зовнішнє оздоблення.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, фото початку 20 ст.
Будинок з химерами
Будинок з химерами, Оригінальний план одного з поверхів будівлі, виконаний Городецьким (1900 р.)

Оформлення будинку унікальне. Фасад прикрашено скульптурами дельфінів, орлів, жаб, величезним лататтям, голови антилоп і носорогів з цікавістю спостерігають за перехожими, а роль водостоків виконують хоботи слонів, по колонах біжать ящірки, верхи на рибі скаче русалка, змії та крокодили зачаровано застигли в русі.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Скульптурне оформлення водостоку (пітон)

Кімнати розташовані таким чином, що перші промені сонця світили у вікна покоївок і куховарок. Сонце в кабінет Городецького заглядало ближче до полудня, у вітальню – наприкінці дня. Квартира Городецького була на першому поверсі.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Скульптурне оформлення даху

В оренду здавали шість квартир. Для мешканців влаштували комфортні умови. Ліворуч від центрального фасаду спорудили альпійську гірку з фонтаном. На нижньому поверсі зробили виходи у внутрішній дворик. Біля будинку був садок, в якому знаходився хлів для корови: кожен мешканець будинку мав змогу випити кави зі свіжим молоком.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Скульптурне оформлення 1-го поверху

Примхливий внутрішній декор також вироблений в стилі модерну. На стінах кімнати центрального входу – розписи підводного світу, в центрі стелі – оригінальна ліпнина спрута (гіпс), щупальця якого спускаються до самих стін. Виконані вони у вигляді різнокольорових морських зірок, мушель, водоростей, вкритих шаром перламутру. Копію люстри з перламутру та гіпсових елементів відновили за фотографіями.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Колони, прикрашені головами носорогів і оленів

Частину будинку, що ліворуч від кімнат родини Городецьких, сходи, які ведуть нагору, під час реставрації також відновлювали за фотографіями Городецького. У 2-й половині XX ст. частина приміщень втратила декор і була лише відремонтована без реставрації. Зараз у колишній вітальні знаходиться малий зал для переговорів, ознакою якого є ліпнина з гірлянд рожевих, білих та ніжно-зелених ірисів.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, Зворотний бік будівлі

Стіни цього залу прикрашає мисливська атрибутика – висять оленячі роги. Старовинні печі облицьовані кахлем рідкісної краси. Усі печі справні, але зараз в будинку функціонує централізоване опалення, тому їх не використовують.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, сходи

В їдальні – великі роги лося, ліпнина зображує всіляку городину (часник, артишоки, буряк та ін.). Посуд та картини не збереглися, зараз кімнати прикрашені музейними експонатами. З вітальні ведуть сходи з білого мармуру. Збереглися сходи, поруччя і гіпсовий декор: балясини – орлині лапи з пазурами, на стінах – підбитий олень, заєць, гірлянди з куріпок і ялинкових шишок. На сходах ще при Городецькому між четвертим і п’ятим поверхами було встановлено електричний світильник – гігантський сом (він працює й зараз).

Будинок з химерами
Будинок з химерами, вітальня або Малий переговорний зал

Цікаво, що будинок зовні прикрашають ще живі тварини, всередині всі тварини – здобич мисливця. Городецький потім придбав поруч ще одну ділянку для зведення іншого будинку, але пристрасть до полювання закинула його в Сафарі до Кенії (Африка). Коштувало це чимало, тому в 1912-му Городецький заклав Будинок з химерами Київському суспільству взаємних кредитів і повернути будівлю вже не зміг.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, мальовничі сходи

В 1913 році Будинок з химерами придбав агент французького консульства в Києві Данило Балахівський.

Після Жовтневої революції і до Другої світової війни Будинок з химерами був комуналкою для представників інтелігенції, які шанобливо ставилися до майстерності архітектора. У ці роки будинок майже не постраждав.

Після війни тут була лікарня ЦК КПУ, усі стіни пофарбували олійною фарбою, у деяких кімнатах до 16 шарів. Медична апаратура створювала вібрації і в стінах з’явилися глибокі тріщини. Нижні поверхи засипали землею. З фасаду будинку почали валитися цементні прикраси.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, люстра

Коли резиденцію Президента України – Маріїнський палац закрили на реставрацію, її перенесли до будівлі Городецького на Банковій. В 2003-2004 роках почалася реконструкція будинку, яка коштувала 30-40 млн гривень. Відновлено внутрішній інтер’єр будинку, паркет, розпис. Скульптури з фасаду заповнили цементом зсередини та вкрили спеціальною захисною фарбою від впливу атмосферних явищ. Укріпили стіни з використанням сучасних технологій.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, садок біля будівлі

Будинок з химерами придбав статус Малої резиденції Президента України. На базі Будинку з химерами працює музейно-культурний центр «Шедеври мистецтва України». Серед експонатів – предмети декоративно-прикладного мистецтва, мальовничі полотна, скульптури, «Острозька Біблія», надрукована Іваном Федоровичем в 1581 році на папері з філігранями Буської папірні, бронзовий посуд 16 ст. до н.е. та інші раритети. Музей проводить екскурсії по суботах за попереднім записом.

Будинок з химерами
Будинок з химерами, архітектурна композиція Банкової

Деякі мешканці Києва розказують трагічну історію Будинку з химерами. Кажуть, що Городецький побудував будинок на згадку про свою доньку, яка утопилася від нещасної любові. Буцімто батько від горя спорудив цей склеп. В суперечність цьому – донька Городецького прожила довге життя. Ще існує один міф про те, що автор проекту не Городецький, а інженер Микола Добачевський. Доказів цього немає, усі креслення підписані саме Городецьким, ім’я якого вже засвітилося у більш ранніх роботах.

Залишити коментар