Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Чага

Хімічний склад березового гриба,
Дія березового гриба,
Способи застосування березового гриба.

Народні назви: березовий гриб, трутовик скошений, рак берези. Належить до родини Polyporaceae (трутові).

Чага (Inonotus obliquus (Pers.) Pil) – плодове тіло багаторічного гриба-паразита. Росте на стовбурах дорослих живих беріз у вигляді овальних або округлих наростів. Досягає 50 см в діаметрі, масою 3-5 кг.

Поверхня березового гриба чорна, з глибокими тріщинами. Внутрішня частина гриба коричнева, ближче до деревини – рудувато-бура з білими прожилками безбарвних гіфів. Чага росте протягом 10-15 і більше років, харчується соком живих дерев. Гіфи березового гриба, проникаючи через кору в глиб стовбурів, руйнують деревину і викликають гниття.

Після відмирання дерева ріст березового гриба припиняється, але на зворотному боці стовбура з’являється коричневе плодове тіло, яке росте і розвивається спочатку під корою дерева, потім кора під його тиском розтріскується і відстає, оголюючи гіменофор.

Спори гриба товстостінні, безбарвні або жовтуваті, розсіюються по повітрю і проростають, потрапляючи на пошкоджені дерева з тріщинами на корі.

Дуже схожі з чагою несправжній трутовик і справжній трутовик, що теж ростуть на березах, заготовлювати їх не можна. Росте чага головним чином на березах старіше 40 років, на вільсі, рідше на горобині, клені, буку, в’язі.

Вражає стовбури живих дерев. Поширена в листяних і змішаних лісах, ялинниках з домішкою берези по всій помірній зоні північної півкулі.

Для лікування використовують нарости, що виникають на березах при ураженні їх грибом. Заготовляють чагу протягом усього року, але легше розшукувати її на безлистому дереві з осені до весни, корисніше – навесні і восени, коли активність сировини найвища.

Зрубані сокирою чорні нарости гриба зі стовбурів беріз очищають від деревини і внутрішньої пухкої світлої частини, залишаючи тільки зовнішню і середню тверду частину, розрізають на шматки довжиною 6-7 см і сушать в теплу пору під навісами, на горищах, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (2-3 см) на папері або тканині, періодично перемішують. В холодний період – в печах або сушарках при температурі 50 °C. Вихід сухої сировини 25%. Готову сировину пакують у мішки по 20-30 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання 2 роки.

Хімічний склад березового гриба. У наростах губки міститься більше 12% золи, до складу якої входять оксиди заліза, калію, кальцію, марганцю, цинку, натрію, а також ванілонова, масляна, мурашина, параоксібензойна, оцтова, щавлева кислоти, дві тритерпенові кислоти з групи тетрациклічних тритерпенів (обліквінова, інонотова), вільні феноли, полісахарид, птерини, лігнін, клітковина, ергостерол, ланостерол, інотодіол, стерини.

Гриб містить барвники хромогенного поліфенол-карбонового комплексу, близькі до хромонів і антоцианідінів, і утворюють колоїдні водні розчини, агаріцінову кислоту, смоли, невелику кількість алкалоїдів.

Основними біологічно активними речовинами чаги вважають водорозчинні хромогени, що утворилися з комплексу хімічно активних фенольних альдегідів, поліфенолів, оксіфенол-карбонових кислот і їхніх хинонів.

З хромогенного комплексу виділяють гуміноподібні речовини, продуктами розкладання яких є глюкоза, галактоза, ксилоза. Всі з’єднання генетично пов’язані з оксіароматичними попередниками біосинтезу дубильних речовин березової кори і лігніну деревини берези.

Позитивна дія чаги при злоякісних пухлинах обумовлена наявністю в ній птеринів.

Дія березового гриба. Препарати чаги діють як біостимулятори, що покращують обмінні процеси в організмі, заспокоюють біль і як загальнозміцнювальний засіб.

В медицині препарати чаги застосовують для лікування гастритів, виразки шлунка, поліпозів, передракових захворювань і деяких форм злоякісних пухлин, у тому числі раку IV стадії різних локалізацій.

Препарат бефунгін застосовують при хронічних гастритах і дискінезіях шлунково-кишкового тракту з переважанням атонії, для покращення самопочуття хворих з різними пухлинами.

У народній медицині чага є старовинним лікарським засобом, який широко застосовують у вигляді настою при раку шлунка, легень та інших внутрішніх органів, а також при зовнішніх пухлинах, шлунково-кишкових захворюваннях.

Менш ефективна чага при пухлинах кісток і мозку.

Під час лікування препаратами чаги хворим заборонено застосовувати пеніцилін і глюкозу – антагоністів березового гриба.

Не рекомендується також вживати консерви, ковбаси, гострі і пряні приправи, жири. Дієта повинна бути молочно-рослинною.

Способи застосування березового гриба:

– Настій чаги: висушений березовий гриб для розм’якшення залити на 4 години теплою кип’яченою водою, потім пропустити його через м’ясорубку або розтерти на тертці. Після чого 1 склянку подрібненого гриба залити 5 склянками теплої кип’яченої води, настоювати 2 доби. Настій злити, залишок віджати через марлю і змішати з настоєм. Свіжий гриб обмити водою, розтерти на тертці і приготувати настій, як з сушеного гриба. Зберігають настій в захищеному від світла сухому місці. Настій зберігати 3-4 дні. Приймати по 1/2 склянки 6 разів на добу за 30 хвилин до їжі при раку внутрішніх органів; курс лікування 3-5 місяців з перервою 10 днів.

– При пухлинах малого тазу, крім застосування всередину, настій чаги використовують у вигляді теплих мікроклізм з 2-4 столових ложок на ніч.

– Бефунгін – напівгустий екстракт чаги з додаванням солей кобальту у флаконах по 100 г. 2-3 чайні ложки екстракту чаги (залежно від ваги пацієнта) розвести в 150 мл кип’яченої води, приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їжі при новоутвореннях. Добова доза густого екстракту чаги становить 3-3,5 г. Курс лікування препаратами чаги проводять протягом 3-5 місяців, перерва між курсами 10 днів.

Залишити відповідь