Час збирати каміння

Американське космічне агентство готове заплатити непогані гроші за видобуток місячного ґрунту.

Агентству потрібні ентузіасти, готові добувати місячне каміння. Заплатять кожному, хто зможе знайти відповідні зразки, здути з них місячний пил, сфотографувати і передати НАСА право власності. Договір не має на увазі сам політ на Місяць – це доступно поки лише трьом країнам. Він розрахований на те, що ентузіасти (зрозуміло, за гроші) розроблять роботів, яких доставлять на супутник.

США, що випливає з торішнього указу президента Трампа, планує бути лідером з видобутку корисних ресурсів на астероїді і Місяці. При цьому міжнародні угоди або закони, що регулюють подібну експлуатацію космосу, ще відсутні, а наявні домовленості сили закону не мають через дуже розпливчасті формулювання.

Компаніям, що бажають взяти участь в тендері, пропонується представити вимоги до зразків зі збору місячного реголіту: приймаються камені від 50 до 500 грамів з будь-якої точки нашого супутника, потрібно надати фотосвідоцтво того, що ґрунт і справді узятий з Місяця, а потім передати НАСА виключні права на володіння зразками. 20% вартості зразку обіцяють відшкодувати відразу, решту – за фактом отримання. НАСА вважає, що контракти будуть оцінюватися в десятки тисяч доларів.

«Ми дійсно купимо реголіт, але зробимо це за умови демонстрації того, що зразки, здобуті на Місяці, насправді належатимуть тим людям, які вклали в цю справу свою працю і свій капітал», – сказав керівник НАСА Джим Брайденстайн. Він пообіцяв, що процедура надсилання зразків буде уточнена пізніше, проте поки не ясно, чи означає це, що ґрунт збиратимуть і вивчатимуть астронавти одразу на Місяці, або його будуть доставляти на Землю. Однак очевидно, що американці вже мають твердий намір знову висадитися на Місяці до 2024 року і, використовуючи місцеві ресурси, підготуватися до експедиції на Марс.

Зокрема, фахівці сподіваються освоїти видобуток місячного льоду в полярних регіонах супутника (приблизно в 40 кратерах в районі Північного полюса Місяця вже знайдено близько 0,6 км кубічних льоду, є лід і на Південному полюсі Місяця: за оцінками НАСА, льодом покрито близько 22% поверхні розташованого поруч з ним кратера Шеклтон), щоб використовувати його в якості питної води, а також після молекулярного розщеплення для виробництва палива, необхідного для польоту до Червоної планети. При цьому космічне агентство замість того, щоб самостійно розробляти і фінансувати такі місії, все більше покладається на приватні космічні компанії, такі як SpaceX Ілона Маска, яка вже переправляє для НАСА вантажі на МКС, а недавно успішно провела випробування пілотованого модуля.