Категорії

Categories: Різне

Чекають аварії супутників

Радянський навігаційний супутник військового призначення може у п’ятницю, 16 жовтня, близько 4-ї ранку за київським часом зіткнутися зі ступінню китайського ракетоносія Чаньчжень-4B. Аварія може статися над Антарктидою, прогнозує американська компанія LeoLabs. У разі зіткнення цих об’єктів на орбіті утвориться велика кількість уламків. Подібний розвиток подій може спровокувати так званий синдром Кесслера – теоретичну ситуацію, при якій практичне використання навколоземного простору стане вже неможливим.

Після повідомлень про те, що майбутньої ночі над Антарктикою можливе зіткнення космічних уламків, що мчать назустріч один одному, тепер увага космічних експертів з різних країн прикута до навколоземної орбіти. Старий радянський супутник і 3-я ступінь китайської ракети можуть зіткнутися в Космосі найближчої ночі. Два об’єкти пройдуть на відстані 12 метрів один від одного, тому імовірність зіткнення залишається дуже високою.

Учасники можливого зіткнення: радянський супутник серії «Парус» (масою 825 кг), що був виведений на орбіту 22 лютого 1989 року для забезпечення навігаційними даними підводних та надводних кораблів ВМФ, і другий об’єкт – ступінь китайської ракети «Чанчжен-4B», запущеної 10 травня 1999 року – вивівши корисне навантаження, частина ракети так і залишилася на високій навколоземній орбіті.

Першою про можливість зіткнення попередила американська компанія LeoLabs з сервісу, що спеціалізується на відстеженні космічних уламків за допомогою наземних радарів.

«Ми стежимо за ймовірною зустріччю двох великих відпрацьованих об’єктів на навколоземній орбіті», – йдеться в повідомленні компанії. Серії спостережень проводилися з минулої п’ятниці. За даними фахівців, імовірність зіткнення перевищує 10%. Статися воно може в 03:56 за київським часом над морем Ведделла (Антарктида). Якщо відбудеться зіткнення, численні уламки розлетяться в різні напрямки, що значно поповнить чисельну кількість об’єктів космічного сміття.

Імовірність зіткнення в 10% може здатися низькою, однак експерти нагадують, що фахівці приймають рішення про маневр ухилення МКС від зіткнення з космічним сміттям при ймовірності, що дорівнює 0,001%. І оскільки радянський супутник і китайська ступінь давно відслужили свій термін, з Землі вже неможливо дати їм команду на ухилення, як це часто роблять з апаратами, що знаходяться в експлуатації.

Найімовірніше, при подальшому зближенні шанси на зіткнення зміняться, проте в LeoLabs їх вважають ще досить високими. Зіткнення, що може статися на висоті 991 км, не загрожує Землі, однак загрожує новими проблемами в самому Космосі. Загальна маса радянського супутника і китайського уламка становить 2800 кг. Вони летять майже назустріч один одному з відносною швидкістю 14,7 кілометрів за секунду, і в разі зіткнення в Космосі утвориться гігантська хмара нових уламків.

«Це може бути одним з найсерйозніших зіткнень, за якими спостерігали останнім часом, – заявила виданню ScienceAlert фахівець з космічного сміття Еліс Горман з Університету Флиндерса в Австралії. – У минулому році, коли Індія провела випробування протисупутникової зброї, в Космосі з’явилося близько 400 уламків, які тепер відслідковуються. Тобто виникла небезпека ще отримати як мінімум стільки же додаткових уламків або купу більш дрібних, яких не можна відстежити».

«Якщо відбудеться зіткнення, то тисячі і десятки тисяч нових уламків можуть стати проблемою для кожного сучасного супутника, що працює на високій навколоземній орбіті і за її межами, – пояснив Ден Сіперлі, керівник LeoLabs, виданню Business Insider. – Це може виявитися куди більшою проблемою, ніж вважає більшість людей».

Втім, за розрахунками The Aerospace Corporation, яка провела своє моделювання траєкторій, ймовірність зіткнення нижче ніж 1 на 250 мільйонів випадків.

«Я не хочу кинути тінь на те, як LeoLabs використовують свої сенсори… Але сенсори і дані, до яких ми маємо доступ, вказують, що супутники не повинні зіткнутися», – заявив представник компанії Тед Мюльхаупт.

На початку 2020 року LeoLabs вже попереджала про можливе зіткнення на орбіті двох американських супутників, що давно вийшли з ладу. «Ми слідкуємо за зближенням апаратів IRAS (старого космічного телескопа, запущеного в 1983 році) і GGSE-4, експериментального американського супутника 1967 року запуску», – таке повідомлення з’явилося в Twitter-акаунті організації в ніч на 28 січня. Небезпечне зближення двох зазначених супутників відбулося 30 січня в 02.39:35 за київським часом над територією США. У цей момент супутники пролетіли на висоті близько 900 кілометрів над Землею з відносною швидкістю 14,7 кілометрів за секунду.

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

3 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

5 днів ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago