Челябінський метеорит

Челябінський метеорит
15 лютого 2013 року астероїд діаметром близько 18 метрів і масою близько 11 тисяч тонн увійшов в атмосферу Землі зі швидкістю близько 18,6 км / с. Вхід в атмосферу стався під дуже гострим кутом. Через приблизно 32,5 секунд після цього небесне тіло зруйнувалося.

Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) повідомило, що група вчених з 9 країн визначила масу, швидкість і яскравість фрагментів метеорита, що впав на території Челябінської області в лютому поточного року.

Фахівці NASA брали участь в цьому дослідженні під керівництвом старшого наукового співробітника Інституту динаміки геосфер РАН Ольги Попової, повідомляє ІТАР-ТАРС. Також співавторами дослідження були вчені Челябінського державного університету Олександр Дудоров, Сергій Хайбрахманов і Олександр Майєр.

Зразки фрагментів метеорита, зібрані після падіння, були надані професором Челябінського державного університету О. Дудоровим для вивчення в різних лабораторіях світу. Аналіз знайдених осколків показав, що мінімальна маса метеоритного матеріалу складала 4000-6000 кілограмів, більше 70 відсотків початкової маси випарувалося.

Вивчивши уламки Челябінського метеорита, а також відеозаписи його падіння на Землю, дослідники встановили, що космічний «гість» масою близько 11 тонн увійшов в атмосферу Землі зі швидкістю 19 км за секунду, де розпався на частини, середня швидкість яких у поверхні Землі збільшилася до 30 км за секунду. У дослідженні, опублікованому 6 листопада в наукових журналах Nature і Science, також повідомляється, що багато фрагментів згоріло в атмосфері, не встигнувши досягти Землі.

За словами вчених, в момент прольоту метеорит досяг пікової яскравості, що перевищила в 30 разів яскравість Сонця. Це стало причиною тимчасового засліплення людей і навіть деякі отримали опіки сітківки ока. Максимальне світіння було визначено на висоті біля 30 кілометрів над поверхнею Землі.

За оцінками експертної групи чеських дослідників під керівництвом Іржі Боровичка, енергія челябінського метеорита склала приблизно 500 кілотонн у тротиловому еквіваленті, що в 100 разів більше метеорита Sutters Mill в Каліфорнії в минулому році.

Одним з несподіваних висновків було й те, що астероїд, який врізався в Землю, мав схожу орбіту з раніше відомим навколоземним астероїдом 1999NC43, і дослідники впевнені, що обидва астероїди колись були частиною одного більш великого космічного тіла, поки 1,2 мільйона років тому не розділилися, наприклад, при близькому проходженні біля Землі. Частина, що залишилася, все ще може бути одним з навколоземних об’єктів.

Як стверджують дослідники, зіткнення небесних тіл масою понад 10 тисяч тонн з нашою планетою теоретично може відбуватися приблизно кожні 30 років, а не 150, як раніше передбачалося.

Підставою такого висновку послужили дані про частоту згоряння метеоритів в атмосфері Землі. Тому вчені під керівництвом професора Пітера Брауна з Канадського університету Західного Онтаріо спростували попередні оцінки фахівців, згідно з якими ймовірність падіння на Землю схожого за характеристиками з Челябінським метеоритом небесного тіла, в найближчому майбутньому дуже мала.

Нагадаємо, що Челябінський метеорит, близько 17 метрів в діаметрі, увійшов в атмосферу Землі 15 лютого 2013 року і розпався на безліч фрагментів, що обрушилися в основному на територію Челябінської, а також Тюменської, Свердловської, Курганської областей і Башкирії.

За словами вчених, це найбільше небесне тіло, що впало на Землю з 1908 року після падіння Тунгуського метеорита. В середині жовтня водолази дістали з озера Чебаркуль в Челябінській області найбільший фрагмент метеорита. Його маса становила близько 570 кілограмів. Точну вагу уламка виміряти не вдалося, оскільки в момент зважування під ним зламалися ваги.

Залишити коментар