Чемериця Лобелієва

Хімічний склад чемериці Лобелієва,
Дія чемериці Лобелієва,
Способи застосування чемериці Лобелієва.

Чемериця Лобелієва (Veratrum lobelianum Bernh.) – багаторічна трав’яниста рослина висотою до 1,5 м, з коротким товстим простим або багатоголовим чорно-бурим зовні кореневищем і чисельними білими додатковими коріннями. Належить до родини Liliaceae (лілійні).

Народна назва – лялькар.

Чемериця Лобелієва
Чемериця Лобелієва, склад рослини

Стебло чемериці Лобелієва пряме, циліндричне, товсте, вгорі опушене. Листя чергове, стеблеоб’ємне, широкоеліптичне, довжиною до 25 см, вгору зменшується.

Квітки зеленуваті або білуваті, зібрані в верхівкове волотисте суцвіття довжиною 20-60 см. Плід – 3-гніздова коробочка з крилатим сплюсненим насінням.

Цвіте чемериця Лобелієва в червні-серпні. Зростає на узліссях і галявинах лісів, в заплавах річок, по вологих луках.

Поширена в лісовій і лісостеповій зонах середньої смуги Європи, в Сибіру.

Для лікування використовують кореневища і коріння чемериці Лобелієва.

Заготовляють кореневища восени або навесні, очищають їх від землі, миють холодною водою, розрізають на шматки і сушать в тіні в добре провітрюваних приміщеннях.

Рослина сильно отруйна. При зборі бажано зав’язувати ніс марлею, а після збору ретельно вимити руки. При роботі з сухою сировиною необхідно закрити ніс і рот вологою марлевою пов’язкою.

Готову сировину чемериці Лобелієва пакують у мішки і зберігають у добре провітрюваному сухому приміщенні окремо від інших рослин. Термін зберігання до 3 роки.

Хімічний склад чемериці Лобелієва. Кореневища і корені чемериці Лобелієва містять отруйні алкалоїди (вератрозин, гермін, йервін, псевдойервін, рубійервін, ізорубійервін і особливо отруйний протовератрин), глікозид вератрамін, дубильні речовини, смоли, цукри, крохмаль, барвники, органічні кислоти.

Чемериця Лобелієва
Чемериця Лобелієва, корінь рослини

Дія чемериці Лобелієва. Чемериця Лобелієва подразнює шкіру і слизові оболонки, знеболює, має інсектицидну властивість.

Алкалоїди чемериці Лобелієва збуджують центральну нервову систему і нервові закінчення соматичних і вегетативних нервів, що швидко змінюється функціональним виснаженням.

У медицині чемерицю Лобелієва застосовують тільки як інсектицидний засіб для лікування корости. У сільському господарстві в боротьбі зі шкідниками.

У народній медицині чемерицю Лобелієва використовують у вигляді настоянки, настою і мазі як болезаспокійливий засіб при запаленні суглобів, невралгії, міозитах і для боротьби з вошивістю.

Способи застосування чемериці Лобелієва:
– настоянка: одну частину подрібненого кореневища чемериці залити 120 частинами спирту, настоювати два тижні, процідити і злити в пляшку, яку щільно закрити. Таку настоянку додають до мазей від ревматичного болю і невралгії і проти корости;

– настій: 2 чайні ложки подрібненого кореневища чемериці Лобелієва залити склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити, змочувати голову при корості і вошивості.

Залишити відповідь